Cztery nowe obiektywy RF i dwa extendery do systemu Canon EOS R

Warszawa, 9 lipca 2020 r. – Wraz z premierą najnowszych bezlusterkowców EOS R5 i EOS R6, Canon zaprezentował dziś także cztery obiektywy RF i dwa extendery, rozszerzając tym samym linię produktów systemu EOS R. Najnowsze obiektywy to ukłon w stronę tych użytkowników, którzy korzystają z konstrukcji o dużym zakresie ogniskowych, jak również tych, którzy oczekują rozbudowanych, kreatywnych możliwości w fotografii portretowej i makro.

Nowe obiektywy RF:


 • RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM – kompaktowy, wszechstronny i dodatkowo uszczelniony teleobiektyw zmiennoogniskowy z profesjonalnej linii L o wyjątkowo szerokim zakresie ogniskowych, z 5-stopniowym stabilizatorem obrazu, podwójnym silnikiem Nano USM oraz wielofunkcyjnym pierścieniem kontrolnym.
 • RF 600mm F11 IS STM i RF 800mm F11 IS STM – najlżejsze na świecie superteleobiektywy z autofokusem, o ogniskowej odpowiednio 600 mm1 i 800 mm2. Dzięki wysokiej ogniskowej, w pełni automatycznemu systemowi ostrości3 i technologii stabilizacji obrazu, entuzjaści fotografii mogą teraz z łatwością wykonywać znakomite fotografie nawet z bardzo daleka. W połączeniu z nowymi extenderami RF – EXTENDER RF 1.4x i EXTENDER RF 2x – obiektywy te mogą osiągnąć niewiarygodne jak dotąd wartości ogniskowej 1200 mm (RF 600 mm F11 IS STM) i 1600 mm (RF 800 mm F11 IS STM). Zapewnia to entuzjastom jeszcze większą elastyczność i kreatywne możliwości pracy z pełnym wsparciem AF. Nowe obiektywy sprawdzą się w szczególności podczas fotografii dzikiej przyrody i sportu, a także podczas zdjęć lotniczych czy w astrofotografii.
 • RF 85mm F2 MACRO IS STM – pozycja niezbędna w torbie entuzjastów fotografii portretowej, wchodzących w świat systemu EOS R, którzy dodatkowo cenią sobie fotografię makro. To obiektyw o stałej, jasnej przysłonie f/2, wyposażony dodatkowo w technologię 5-stopniowej stabilizacji (IS) (lub 8-stopniowej w przypadku korzystania z EOS R5 / EOS R6) i osiągający wartość odwzorowania obiektów 1:2, charakterystyczną dla fotografii makro.
 • EXTENDER RF 1.4x i EXTENDER RF 2x – dwa zupełnie na nowo zaprojektowane i szybkie konwertery, stworzone w celu rozszerzenia możliwości wykorzystania zaprezentowanych dziś obiektywów RF 100-500 mm F4,5-7,1 L IS USM, RF 600 mm F11 IS STM i RF 800 mm F11 IS STM. Oba extendery pozwalają profesjonalistom rozszerzyć zakres ogniskowych w kompatybilnych obiektywach, jednocześnie zachowując jakość obrazu i szybkość pracy charakterystyczną dla mocowania RF.

RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM – kompaktowy i wszechstronny teleobiektyw


Zmiennoogniskowy teleobiektyw z kultowej serii Canon L – RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM – to obowiązkowa pozycja dla entuzjastów i profesjonalistów fotografujących sport, przyrodę czy lotnictwo, którzy oczekują niezawodnego, trwałego, a zarazem kompaktowego teleobiektywu o szerokim zakresie ogniskowych. Obiektyw jest kompatybilny z nowymi EXTENDERAMI RF 1.4x i RF 2x, co z pewnością docenią użytkownicy chcący wyjść jeszcze dalej poza natywny zakres ogniskowych 100-500 mm.


Obiektyw wyposażono w jedną soczewkę Super UD i aż sześć soczewek UD, które skutecznie eliminują aberrację chromatyczną i efekty mory/blasku na całym zakresie ogniskowych, dając wysokiej rozdzielczości obraz o wysokim kontraście nawet na najwyższej przysłonie. Dodatkowo 5-stopniowy stabilizator obrazu (lub 6-stopniowy w połączeniu z EOS R5 i EOS R64, zapewnia nieporuszone ujęcia z ręki nawet z najdalszych odległości, ale też pozwala fotografować na dłuższych czasach otwarcia migawki.


RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM posiada wbudowany silnik Dual Nano USM AF, który odpowiada za wyjątkowo cichą, szybką i pewną pracę autofokusa – idealny do fotografowania dzikiej przyrody czy filmowania z automatyczną ostrością. Co więcej, innowacyjny system autofokusa Canon pozwala na lepsze ogniskowanie z bliskiej odległości, nawet do 0,9 m.


Standardowo, jak w przypadku wszystkich obiektywów RF, model RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM jest wyposażony w dodatkowy, programowalny pierścień kontrolny na tubusie, który umożliwia zmianę ustawień bez odrywania wzroku od wizjera. Regulowany pierścień zoomu może działać w dwóch trybach – „ściślej” lub „luźniej” – w zależności od sytuacji i potrzeb fotografa, co sprawdzi się szczególnie w dynamicznych i zmiennych warunkach. Sama konstrukcja jest doskonale spasowana i uszczelniona, co potwierdza charakterystyczny czerwony pasek, znak linii obiektywów L.


RF 600 mm F11 IS STM i RF 800 mm F11 IS STM – wyjątkowo lekkie super-teleobiektywy


RF 600 mm F11 IS STM i RF 800 mm F11 IS STM to niedrogie i lekkie obiektywy dla entuzjastów fotografii dzikiej przyrody i sportu. Przy minimalnej odległości ogniskowania wynoszącej 4,5 m (RF 600 mm F11 IS STM) i 6 m (RF 800 mm F11 IS STM) fotograf może podejść naprawdę blisko do obiektów, zachowując doskonałą ostrość obrazu i działanie AF. Oba obiektywy wyposażone są w zaawansowany silnik AF i optyczną stabilizację obrazu (IS), które dodatkowo współpracują z zewnętrznymi EXTENDERAMI RF 1.4x i RF 2x. Takie połączenie oznacza wręcz niewiarygodne możliwości uzyskania ostrego obrazu na ogniskowych sięgających nawet do 1600 mm5 - (przy użyciu RF 800 mm F11 IS STM z EXTENDEREM RF 2x).


Oba obiektywy są wyposażone w optyczny stabilizator obrazu6, a także najnowszy system Dual Pixel CMOS AF, który odpowiada za płynne śledzenie obiektów. Ta kombinacja technologii Canon pozwala tym superteleobiektywom wykonywać ostre, nieporuszone zdjęcia nawet podczas fotografowania bez statywu czy monopoda, redukując rozmycia spowodowane drganiami aparatu.


Obie konstrukcje są również bardzo kompaktowe i lekkie7, głównie dzięki zastosowaniu technologii optyki dyfrakcyjnej, która pozwoliła uzyskać lżejszą konstrukcję o mniejszych rozmiarach. W połączeniu z mocowaniem RF i stałą przysłoną f/11 oba obiektywy zostały zaprojektowane całkowicie na nowo przez inżynierów Canon, co przełożyło się na odchudzenie konstrukcji względem już istniejących teleobiektywów z serii EF. Obiektywy mają konstrukcję tubusową, przez co łatwo je schować8 – np. do torby podróżnej, co szczególnie docenią fotografowie przemierzający duże odległości, dla których każdy kilogram i dodatkowy centymetr bagażu ma znaczenie.


Oba obiektywy wyposażono w technologię STM, odpowiadającą za cichą i płynną pracę systemu AF podczas nagrywania wideo. Pierścień kontrolny obiektywu, zarówno w modelu RF 600 mm F11 IS STM, jak i RF 800 mm F11 IS STM zapewnia entuzjastom możliwość szybkiej zmiany podstawowych ustawień, takich jak Tv/ekspozycja/ISO/AF. Stałe światło obiektywu zapewnia również plastyczny bokeh, a duża ogniskowa umożliwia fotografom dostateczne rozmycie tła podczas fotografowania obiektów w oddali.


RF 85 mm F2 MACRO IS STM – portrecista idealny


Wśród najnowszych premier znalazła się również propozycja dla entuzjastów fotografii portretowej – RF 85 mm F2 MACRO IS STM. Lekki9 obiektyw o stałej ogniskowej 85 mm ze światłem f/2 jest świetnym narzędziem do fotografii portretowej z atrakcyjną perspektywą i miękkim, rozmytym tłem. Połączenie przysłony f/2 z pełną klatką zapewnia płytką głębię ostrości nawet w warunkach słabego oświetlenia.


RF 85 mm F2 MACRO IS STM oferuje 5-stopniową stabilizację obrazu (lub 8-stopniową przy użyciu aparatu EOS R5 / EOS R6) i umożliwia fotografowanie obiektów w skali odwzorowania 1:2, czyli uzyskanie 50% rzeczywistego rozmiaru obiektu na fotografii w trybie makro. Zastosowanie silnika STM wspierającego system autofokusa sprawia, że RF 85 mm F2 MACRO IS STM pozwala na bardzo szybkie i płynne ustawianie ostrości zarówno na zdjęciach, jak i wideo, co czyni go także uniwersalnym wyborem dla osób wchodzących w świat bezlusterkowców i chcących – obok fantastycznych zdjęć – uchwycić także wysokiej jakości obraz na filmach.


EXTENDER RF 1.4x i EXTENDER RF 2x – bezkompromisowość, która pozwala pójść o krok dalej


EXTENDER RF 1.4x i EXTENDER RF 2x to akcesoria dedykowane fotografom, którym zależy na uchwyceniu obiektów z bardzo dużej odległości – m.in. fotografom sportowym, przyrodniczym czy reporterom prasowym. Te niezawodne i trwałe konwertery zaprojektowano tak, aby wydajnie współpracowały z obiektywami RF Canon, a obrazy wychodzące z połączenia obu tych konstrukcji zawsze były perfekcyjnie ostre i w najwyższej jakości.


Oba extendery wykorzystują zaawansowane soczewki o niskiej refrakcji i niskiej dyspersji do kontrolowania krzywizny pola i aberracji chromatycznej podczas zoomowania. Mają także zoptymalizowaną powłokę soczewki i trójwarstwową soczewkę łączoną, dla zredukowania efektu ducha. Ponadto, aby zapewnić optymalną pracę elementów optycznych w trudnych warunkach, oba extendery są dodatkowo uszczelnione (w połączeniu z obiektywami RF serii L) i wyposażone w powłokę termiczną, aby zapobiec pogorszeniu wydajności w wysokich temperaturach. Podczas korzystania z extenderów z obiektywem RF 100-500 mm F4,5-7,1 L IS USM, zakres zoomu jest ograniczony od 300 do 500 mm tak, aby zapobiec kontaktowi tylnych elementów obiektywu z soczewkami konwertera.


Ceny i dostępność


Rekomendowane ceny detaliczne w Polsce i dostępność:


 • RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM: 14219,99 zł (start sprzedaży – wrzesień 2020 r)
 • RF 600mm F11 IS STM: 3669,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)
 • RF 800mm F11 IS STM: 4829,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)
 • RF 85mm F2 MACRO IS STM: 3209,99 zł (start sprzedaży – wrzesień 2020 r.)
 • EXTENDER RF 1.4x: 2749,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)
 • EXTENDER RF 2x: 3439,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)

RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM cechy kluczowe:


 • Zakres ogniskowych 100-500mm
 • 1 soczewka Super UD i 6 soczewek UD
 • 5-stopniowa stabilizacja optyczna IS (standard CIPA)
 • Dual Nano USM
 • Wielofunkcyjny pierścień kontrolny
 • Uszczelnienia znane z linii obiektywów L
 • Zgodność z EXTENDEREM RF 1.4x / RF 2x (zakres zoomu od 300 do 500mm)

RF 600mm F11 IS STM i RF 800mm F11 IS STM cechy kluczowe:


 • Zakres ogniskowych 600mm (RF 600mm F11 IS STM) i 800mm (RF 800mm F11 IS STM)
 • Stabilizacja optyczna (IS): 5-stopniowa dla RF 600mm F11 IS STM; 4-stopniowa dla RF 800mm F11 IS STM
 • Technologia autofokusa z silnikiem STM
 • Lekka konstrukcja (RF 600mm F11 IS STM: ok. 930 g; RF 800mm F11 IS STM: ok. 1,260 g)
 • Kompaktowe wymiary: tubusowa konstrukcja, którą łatwo złożyć
 • Wielofunkcyjny pierścień kontrolny: szybkie ustawienie podstawowych parametrów Tv/ ekspozycja/ ISO.
 • Stałe światło F11, stabilizacja IS i pełne wsparcie AF we współpracy z aparatami Canon EOS R.

RF 85mm F2 MACRO IS STM cechy kluczowe:


 • Zakres ogniskowych 85mm
 • Minimalna przysłona f/2
 • Lekka konstrukcja 500 g
 • Technologia autofokusa z silnikiem STM
 • Stabilizacja IS do 5-stopni (standard CIPA)
 • Fotografia makro: współczynnik odwzorowania 1:2

EXTENDER RF 1.4x i EXTENDER RF 2x cechy kluczowe:


 • Zaawansowane soczewki o niskiej refrakcji i niskiej dyspersji
 • Trójwarstwowa konstrukcja soczewek redukująca efekty ducha
 • Ochrona przed wysokimi temperaturami
 • Odporność na wibracje, kurz i wilgoć