TWÓRCZE DRUKOWANIE

Daj upust wiosennemu przypływowi inspiracji, tworząc wydruki z motylami

Aimee Graham, tworząca prace z papieru, pokazuje, jak połączyć drukowanie i malowanie w celu wykonania pięknych dekoracji z motywem motyli.
Drukarka z serii Canon PIXMA TS5350 obok ręcznie zrobionych kolorowych motyli.

Pojawienie się motyli to zwiastun wiosny. Nie ma lepszego sposobu na powitanie nowej pory roku niż wykonanie własnych domowych dekoracji z motywem motyli.

Aimee Graham, artystka tworząca prace z papieru, zaczęła od biżuterii opartej na origami. W ubiegłym roku rozwijała nowe pomysły, eksperymentowała z nowymi materiałami i publikowała swoje dzieła na instagramowym profilu (@aimee__designs).

„Od zawsze byłam kreatywna, a twórczość stała się jednym ze sposobów na zadbanie o siebie. Uświadomienie sobie, że ludzie doceniają moją pracę, dało mi pewność siebie przy rozpoczęciu tworzenia własnej marki” – wyjaśnia Aimee. „Chcę tworzyć zabawne, unikalne i zrównoważone projekty, które można wykorzystać jako osobiste akcesoria lub dekoracje w domu. Dodatkowo chcę pomagać ludziom w wyzwalaniu ich kreatywności.

W tym miejscu Aimee wyjaśnia, jak użyła drukarki z serii Canon PIXMA TS5350a, szablonów z wypełnionej inspiracjami bezpłatnej usługi Canon Creative Park i odrobiny umiejętności w zakresie projektów z papieru do stworzenia zachwycających i finezyjnych dekoracji z motylami.

1. Wybieranie i drukowanie szablonów z motywem motyli

Kobieta drukująca szablony z motylami na drukarce z serii Canon PIXMA TS5350.

Creative Park znajdziesz wiele gotowych szablonów motyli przydatnych do rozpoczęcia pracy. „Nie potrzebujesz rozbudowanych narzędzi i sprzętu, aby wykazać się kreatywnością” – mówi Aimee.

Serwis Creative Park zawiera przepiękne szablony, które mogą stanowić podstawę Twoich projektów, w tym karuzele z motylami i naklejki ścienne 3D. Możesz też czerpać inspirację z aplikacji Creative Park, dostępnej dla systemów iOS i Android. W celu drukowania z aplikacji Creative Park podłącz zgodną drukarkę Canon PIXMA Inkjet – sprawdź listę obsługiwanych modeli drukarek*.

„Drukowanie to doskonały punkt wyjścia dla Twoich prac” – mówi Aimee. „Jeśli projekt okaże się zbyt trudny, warto zacząć od wydrukowania szablonów i konturów. Można ich używać do odrysowania i wycinania własnych wzorów do dekupażu, wykonania kolażu lub z myślą o inspiracji”.

Aimee wykorzystała drukarkę z serii Canon PIXMA TS5350a oraz papier Plus Glossy i Matte Photo Paper do wydrukowania swoich szablonów. Uważa, że drukarka jest prosta w konfiguracji i obsłudze. „Wkładanie papieru i zmiana ustawień jego rozmiaru nie sprawiają problemu. Urządzenie jest nieco bardziej kompaktowe niż inne drukarki, z których korzystałam do tej pory, a do tego wygląda świetnie.

Jakość papieru była także doskonała” – dodaje. „Czasami papier może się nieco kruszyć przy dalszej pracy nad nim. Użyty materiał okazał się wystarczająco wytrzymały przez cały czas obróbki i nie stracił trwałości po wycięciu w nim otworów i przełożeniu przez nie drutu”.

2. Dekorowanie własnych prac z motylami

Kobieta z kolczykami w kształcie dużych obręczy wycinająca ilustrację z motylem nożem rękodzielniczym.

Dla Aimee twórczość z papieru jest również sposobem na zadbanie o siebie. „Satysfakcja płynąca z samego procesu tworzenia i jego efektu to nie wszystko. Skupienie podczas takiej pracy może być formą medytacji” – mówi.

Kobieta składa kolorowe motyle z papieru obok drukarki z serii Canon PIXMA TS5350.

Po wydrukowaniu szablonu możesz puścić wodze fantazji i kreatywności, zdobiąc motyle wedle uznania.

Aimee wykorzystała naklejki ścienne 3D znalezione w Creative Park jako punkt wyjścia dla swoich projektów. „Szablony dały mi konkretną bazę do pracy. Wiedziałam, które kształty najbardziej mi się podobały, więc nie musiałam się nad wszystkim zbyt długo zastanawiać” – wyjaśnia. „Motyle były głównym celem pracy, a wszystko inne służyło jako tło”. Aimee pobrała szablon i instrukcję do wykonania swoich motyli, którą planowała ułożyć w szklanym słoiku (szklana kopuła do prezentacji) na tle kwiatów z bibuły, papierowych liści i kilku innych własnoręcznie pomalowanych elementów.

Następnie przeszła do wzorów drewnianej ramki. Tym razem skorzystała z szablonów motyli z Internetu i namalowała delikatne wzory skrzydeł akwarelami i długopisami – jako wzorów użyła ulubionych motyli z Creative Park.

„Skupiłam się głównie na przekształcaniu szablonów konturów w kolorowe motyle, które następnie chciałam zmienić w trójwymiarowe obiekty. Na tym etapie w zasadzie trzeba było je tylko pokolorować. Z radością zauważyłam, że proces twórczy można ograniczyć do podstawowych kwestii i dzięki temu bawić się nim. Zupełnie jak w dzieciństwie” – mówi Aimee.

Jeśli nie mamy akwareli i długopisów, możemy użyć kredek. „Jakość wydruków była świetna” – mówi Aimee. – Atrament nie rozmazuje się, a wydrukowane linie są idealnie cienkie.

3. Prezentowanie własnych prac z motylami

Kobieta prezentująca trzy motyle papieru w drewnianej ramce.

Użycie ramki do dekoracji na ścianę z motylami to świetny sposób na zaprezentowanie efektów swojej ciężkiej pracy.

Kobieta przygotowująca własnoręcznie stworzone motyle do prezentacji pod małą szklaną kopułą.

Tworzenie prac z papieru to hobby, które może przybrać wiele różnych form. „To nośnik 2D, który można traktować właśnie dwuwymiarowo lub przekształcić w obiekt 3D. Przy odrobinie wyobraźni możesz zrealizować naprawdę wiele pomysłów” – mówi Aimee.

Bukiety kwiatów z bibuły, wieszaki na ścianę i ramki to niektóre z ulubionych form Aimee, bo od razu widzi, jak łatwo będzie jej wpleść własnoręcznie zrobione motyle w swoje projekty.

„Moja praca jest inspirowana naturą, więc wyobraziłam sobie, jak dobrze będą do niej pasować motyle” – mówi Aimee. „Od razu wyobraziłam sobie szklaną kopułę nad moją pracą i w przypływie kreatywnej energii zaczęłam realizować tę wizję.

Dekorację na ścianę z trzech pomalowanych motyli z papieru Aimee zaprezentowała w drewnianej ramce. Obok każdego motyla przypięła odręcznie opisaną etykietę z nazwą danego gatunku.

„Uwielbiam używać słoików i ramek w tym celu” – wyjaśnia. „Przywołują na myśl słoiki z okazami, które można zobaczyć w takich miejscach jak Muzeum Historii Naturalnej. Utrwalenie piękna, natury i historii w ten sposób zamienia obiekt w dzieło sztuki”.

4. Odważ się spróbować swoich sił

Kobieta wiesza na ścianie drewnianą ramkę z trzema ręcznie wykonanymi motylami.

Korzystanie z różnych form prezentacji własnej twórczości, np. z tej eleganckiej ramki, może dodać wyrazu Twoim pracom.

Kobieta umieszcza szklaną kopułę wypełnioną kolorowymi motylami z papieru na drewnianym podłożu.

Jeśli interesuje Cię tworzenie prac z papieru, najlepiej zacznij od prostych rzeczy. „Przejdziesz do bardziej wymagających projektów, gdy dojdziesz do wprawy. Nie trzeba zaczynać od razu od czegoś naprawdę skomplikowanego” – mówi Aimee.

Aimee była naprawdę zadowolona ze swoich prac. Zajmuje się kreatywną pracą przez niemal całe życie, ale uważa, że każdy może osiągnąć podobne rezultaty.

„Wydaje mi się, że każdy ma w sobie potencjał artystyczny” – dodaje. „Sztuka może być przytłaczająca, zwłaszcza gdy tworzymy coś z niczego. Jeśli zaczniemy od łatwych rzeczy, włożymy w proces twórczy energię i będziemy obserwować, dokąd nas to prowadzi, prawdopodobnie zatracimy się w pracy. W tym tkwi urok sztuki.

Zaczniesz się bardziej skupiać na przygodzie z tworzeniem, a samo dokończenie projektu przejdzie na drugi plan. Wystarczy unikać skomplikowanych wyzwań, skupić się na frajdzie przy tworzeniu i nie poddawać się”.


Więcej inspiracji do tworzenia prac z papieru znajdziesz na naszej stronie w serwisie Pinterest. Nie zapomnij podzielić się swoimi pracami w serwisach społecznościowych za pomocą hashtagu #MadeWithPIXMA.Autorka: Andrea Ball* Jeśli Twoja drukarka nie jest obsługiwana, odwiedź stronę internetową Creative Park.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Artystyczne rękodzieło z papieru

  Artysta Zack McLaughlin czerpie inspirację z szablonu zimorodka zwyczajnego w aplikacji Canon Creative Park.

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Wiosenne wyzwanie dot. papierowych rękodzieł

  Dowiedz się, jak Hannah Bullivant stworzyła dekoracje z papieru, aby uczcić nadejście wiosny.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Papierowe dekoracje stołu

  Korzystaj z Creative Park i twórz piękne dekoracje stołu na każdą okazję.

 • DRUKOWANIE

  Najlepsze drukarki do rękodzieła z papieru

  Canon ma dla Ciebie idealną drukarkę do różnych zastosowań – od rodzinnych projektów po profesjonalne wykończenie.