Jakość obrazu – EOS-1D X Mark II

Jakość, szczegóły i dynamika

Rozdzielczość, czułość i dynamika – nie są to już wykluczające się wzajemnie cechy.

hero.jpg
sensor

Matryca światłoczuła CMOS o rozmiarze pełnej klatki i rozdzielczości 20,2 megapikseli

Pełnoklatkowa matryca CMOS 20,2 MP o szerokim zakresie dynamiki, opracowana i wyprodukowana przez firmę Canon, pozwala ograniczyć szumy w niskich i wysokich zakresach czułości ISO. Ta wyjątkowa matryca zapewnia wysoką jakość obrazu w każdych warunkach fotografowania, wykorzystując technologię szczelnych mikrosoczewek. Szczelne obiektywy oznaczają, że nie dochodzi do utraty światła pomiędzy pikselami, ponieważ całe światło padające na matrycę jest przekazywane dalej do pikseli. Takie rozwiązanie poprawia możliwość zbierania światła i ulepsza stosunek sygnału do szumu.

Dzięki zwiększonej rozdzielczości w porównaniu z modelem EOS-1D X aparat EOS-1D X Mark II (20,2 MP) umożliwia kadrowanie przy jednoczesnym zachowaniu niebywałego poziomu szczegółowości. Równocześnie zwiększona dynamika ekspozycji umożliwia tworzenie kompozycji z prześwietlonym i/lub niedoświetlonym obrazem bez znacznej utraty szczegółowości.

high_iso.jpg

ISO 51 200

Wysoka czułość ISO

Szybkość jest niezwykle ważna w każdym profesjonalnym zastosowaniu, a większa uniwersalność czułości ISO jest szczególnie przydatna podczas fotografowania w miejscach o słabym oświetleniu lub niemal całkowicie ciemnych. Aparat EOS-1D X MARK II o maksymalnej macierzystej wartości ISO 51200 można ustawić nawet na ISO 409600 i używać go w bardzo ciemnych miejscach. Jednak jego uniwersalność się na tym nie kończy. Nawet w trybie automatycznej czułości ISO można stosować czasy naświetlania do 1/8000 s oraz korektę ekspozycji w trybie ręcznym.

eos-1d-x

Wbudowana w aparat funkcja korekcji aberracji obiektywu

Pierwotny model aparat EOS-1D X miał w momencie premiery funkcje korekcji jasności brzegów i aberracji chromatycznej. Z kolei aparat EOS 7D Mark II wyposażono w dodatkową funkcje korekcji zniekształceń. Oprócz tych wbudowanych opcji przetwarzania aparat EOS-1D X Mark II zawiera także nową funkcję korekcji dyfrakcji, która jest stosowana względem obrazów JPEG podczas fotografowania. Funkcja umożliwia fotografom pracę z mniejszym otworem przysłony bez obaw o pogorszenie jakości obrazu powodowane zjawiskiem dyfrakcji.

W przeszłości trzeba było zapisywać dane korekcji obiektywu za pomocą programu EOS Utility1. Jednak w przypadku modelu EOS-1D X Mark II dane korekcji jasności brzegów, aberracji chromatycznej i zniekształceń obiektywu są już zapisane w aparacie2, co eliminuje konieczność korygowania aberracji obiektywu na obrazach JPEG w komputerze. Ponadto funkcja będzie obsługiwać dane o aberracjach obiektywów wyprodukowanych w przyszłości, o ile takie dane będą w nie wbudowane. Dzięki temu nie trzeba będzie ich zapisywać za pomocą programu EOS Utility.

1 Dane korekcji obiektywu nie są wymagane w przypadku korekcji dyfrakcji.

2 Niektóre obiektywy nie mają danych korekcji aberracji obiektywu.

Wbudowany cyfrowy optymalizator obiektywu

eos-1d-x

W połączeniu z aparatem EOS-1D X oprogramowanie Canon Digital Photo Professional zapewniało rozwiązania do korygowania różnych aberracji obiektywu i obrazu. W przypadku modelu EOS-1D X Mark II funkcje związane z korektą, w tym specjalna funkcja cyfrowego optymalizatora obiektywu, zostały wbudowane w aparat.

Cyfrowy optymalizator obiektywu imituje działania obiektywu, wykorzystując różne funkcje matematyczne, aby odwzorować każdy etap przechodzenia światła przez elementy optyczne. Dzięki tym informacjom cyfrowy optymalizator obiektywu może korygować różne typowe aberracje optyczne i utratę rozdzielczości spowodowane przez filtr dolnoprzepustowy, stosując funkcję odwrotną do każdego ujęcia, aby osiągać obraz jeszcze bliższy oryginałowi. Takie rozwiązanie zapewnia uzyskanie szczegółowych obrazów o wysokiej jakości, dzięki czemu fotografowie mają jeszcze większą swobodę w pracy z dużym i małym otworem przysłony – bez obaw o aberracje i dyfrakcje.

O ile korekta aberracji może być zastosowana do plików JPEG podczas wykonywania zdjęć, o tyle cyfrowy optymalizator obiektywu działa podczas przetwarzania plików RAW w aparacie.

Styl obrazów z uwzględnieniem drobnych szczegółów

menu

menu

Funkcja stylu obrazów z uwzględnieniem drobnych szczegółów została pierwotnie opracowana z myślą o aparatach EOS 5DS i EOS 5DS R. W aparacie EOS-1D X Mark II zastosowano ją, aby zmaksymalizować liczbę szczegółów przechwytywanych przez matrycę o rozdzielczości 20,2 MP. Ustawienie to nadaje priorytet gradacji odcieni i poprawia odwzorowanie drobnych szczegółów. Styl obrazów z uwzględnieniem drobnych szczegółów sprawdza się w zdjęciach, które zostaną wykorzystane bezpośrednio z poziomu aparatu – bez stosowania dalszej obróbki.

Styl obrazów z uwzględnieniem drobnych szczegółów uwzględnia trzy parametry wyostrzające obraz z możliwością ich dostosowania, co zapewnia większą kontrolę nad wyostrzaniem obrazu wykonywanym w aparacie na plikach JPEG. Parametry są podobne do filtra maski wyostrzającej w programie Adobe Photoshop i oprogramowaniu DPP firmy Canon.

Suwak „Siła” decyduje o tym, jak bardzo będą wyostrzone krawędzie w obrazie. Suwak „Dokładność” określa rozmiar szczegółów, które będą wyostrzane. Przesuń suwak w lewo, aby wyostrzać drobniejsze szczegóły. Suwak „Próg” określa ilość kontrastu w danej części obrazu, które jest wymagana, by część obrazu została uznana za krawędź i wyostrzona. Przy niskim ustawieniu można wyostrzyć nawet subtelne krawędzie.

AWB: priorytet światła otoczenia / priorytet bieli

2.1.6 part 1

2.1.6 part 2

EOS-1D X Mark II umożliwia wybór ustawień funkcji automatycznego balansu bieli (AWB), z których każde cechuje się innym podejściem do sztucznego światła. Priorytet światła otoczenia ma na celu zachowanie ciepłych odcieni kolorów związanych ze źródłami sztucznego światła i utrzymanie atmosfery sceny, podobnie jak w konwencjonalnym ustawieniu AWB w innych aparatach EOS. Priorytet bieli eliminuje większość ciepła sztucznego oświetlenia i stara się oddać naturalne kolory obrazów tam, gdzie to możliwe.