Autofokus – EOS-1D X Mark II

Blokowanie, śledzenie i fotografowanie

Fotografie tak ostre, że aż niebezpieczne.

eos-1d-x

Czujnik pomiarowy RGB+IR, 360 tys. pikseli

Aparat został wyposażony w czujnik pomiarowy RGB+IR o efektywnej liczbie pikseli wynoszącej 360 000 (736 x 496 – rozdzielczość zbliżona do WVGA). Pomiar wielosegmentowy z pomiarem błysku opiera się na informacjach dostarczanych przez matrycę. Matryca zawiera piksele IR wykrywające promieniowanie podczerwone (IR), co usprawnia analizę systemu wykrywania sceny EOS i zwiększa precyzję układu AF. Piksele IR wraz z pikselami RGB umożliwiają pomiar jasności oraz rozpoznawanie kolorów i twarzy w fotografowanej scenie. Oprócz uwzględniania informacji o odległości algorytm rozpoznaje także obiekty z wykorzystaniem informacji o kolorze oraz funkcji wykrywania twarzy.

Czujnik pomiarowy jest wspierany przez przydzielony procesor DIGIC 6, który przetwarza wszystkie informacje o kolorach i dane wykrywania twarzy, aby rozpoznawać fotografowane obiekty z zachwycającą dokładnością.

eos-1d-x
eos-1d-x

System EOS iTR

Funkcje wykrywania twarzy oraz śledzenia kolorów, które wykonywane były przez czujnik RGB +IR o rozdzielczości 360 000 pikseli, zostały teraz przejęte przez zaawansowany system śledzenia i rozpoznawania EOS iTR. W aparacie EOS-1D X MARK II system EOS iTR AF wykorzystuje ulepszone algorytmy z modelu EOS 7D Mark II, które znacznie poprawiają ogólną wydajność śledzenia obiektu.

Poza trybem priorytetu twarzy dodano tryb śledzenia obiektu.

eos-1d-x

Tryb AI Servo AF III+

W trybie Canon AI Servo AF III+ zastosowano algorytm AF, który wraz z systemem EOS iTR (Intelligent Tracking and Recognition) zwiększa czułość śledzenia w ujęciach charakteryzujących się nagłymi ruchami obiektów, zapewniając precyzyjną i dokładną regulację ostrości nawet w trudnych warunkach.

W aparacie EOS-1D X Mark II wykorzystano sześć ustawień AF opartych na danych przypadkach, dzięki którym z łatwością wybierzesz najbardziej odpowiednią opcję dla konkretnego obiektu. Przypadki te są fundamentem dla różnych konfiguracji trzech ustawień AF: czułości śledzenia, śledzenia przyspieszania/zwalniania oraz automatycznego przełączania punktów AF. Parametry te można dostosować według własnych preferencji.

61-punktowy, rozszerzony obszar automatycznej regulacji ostrości

eos-1d-x

Fotografowie – profesjonalni i amatorscy – oczekują zwiększania obszaru obejmowanego przez punkty AF. W aparacie EOS-1D X Mark II punkty AF zostały umieszczone na szerszym obszarze – 8% szerszym w pionie w centrum obszaru oraz 24% szerszym w poziomie w strefie peryferyjnej – dzięki czemu zapewniają jeszcze więcej swobody w umieszczaniu obiektów w dowolnym miejscu podczas ustalania kompozycji ujęcia.

41 krzyżowych punktów AF i 5 podwójnie krzyżowych punktów AF1 to jeszcze więcej możliwości regulacji ostrości, które zapewnia EOS-1D X Mark II. Krzyżowe punkty AF zapewniają większą precyzję automatycznej regulacji ostrości na szerszym obszarze kadru, gwarantując poprawną ostrość, która jest niezwykle ważna w przypadku szybko poruszających się obiektów. Wszystkie 61 punktów AF oraz 41 krzyżowych punktów AF można wybierać pojedynczo.

1 Liczba punktów AF, krzyżowych punktów AF i podwójnie krzyżowych punktów AF zależy od używanego obiektywu.

eos-1d-x

Wybór punktu AF

Możesz używać wszystkich 61 punktów AF razem lub pogrupować je w ruchome strefy pokrywające obiekty poza środkiem kadru. Możesz także wybrać tylko jeden punkt AF, aby dokładnie ustawić ostrość na określoną część ujęcia.

Duża strefa, popularne rozwiązanie w EOS 7D Mark II, została dodana do aparatu EOS-1D X Mark II, aby umożliwić śledzenie poruszających się obiektów oraz zagwarantować prawdziwie efektywne, precyzyjne kompozycje podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów.

61 punktów AF, w tym 21 krzyżowych punktów AF przy f/8

eos-1d-x

Fotografowie skupiający się na dzikiej przyrodzie i sporcie często muszą używać superteleobiektywów z konwerterami, aby znaleźć się bliżej obiektów. Taka konfiguracja ogranicza możliwości AF, ponieważ skutkuje ustawieniem przysłony na f/8. 1-punktowa zgodność AF przy f/8 w aparacie 1D X została znacznie usprawniona w aparacie EOS-1D X Mark II i obejmuje maksymalnie 61 punktów2, w tym 21 krzyżowych punktów AF. Tryb strefowego AF – znacznie ułatwiający śledzenie obiektów – oraz system EOS iTR AF zapewniają zaawansowane funkcje śledzenia nawet w przypadku zastosowania superteleobiektywu i konwertera.

2 Liczba punktów AF i krzyżowych punktów AF zależy od używanego obiektywu.

eos-1d-x

Automatyczna regulacja ostrości przy -3 EV

System AF ułatwia utrzymanie ostrości obiektu nawet w niedogodnym oświetleniu. Limit niskiej intensywności AF został zwiększony do -3 EV3, dzięki czemu z łatwością można fotografować w otoczeniu, w którym wcześniej użycie autofokusa było niemożliwe, zbyt wolne lub niedokładne, np. w bardzo ciemnych lokalizacjach.

3 -3 EV dla jednego, centralnego punktu AF – f/2,8, 23°C i ISO 100.

Wyświetlanie punktów AF podświetlonych na czerwono

Ramka AF wyświetlana na czerwono, która zadebiutowała w aparacie EOS-1D Mark IV, została ponownie wprowadzona w oparciu o opinie użytkowników EOS-1D X. Wraz z podświetleniem ramki do aparatów EOS-1 wprowadzono system EOS Intelligent Scene Analysis i optyczny system wyświetlania oparty na nakładaniu czerwieni. Ponieważ łatwiej jest zidentyfikować punkt AF w ciemnych miejscach oraz natychmiast go wybrać, kadrowanie w słabym oświetleniu jest jeszcze prostsze.

eos-1d-x

Detekcja migotania

W przypadku fotografowania przy migoczącym świetle, pochodzącym na przykład ze świetlówek, użycie krótszych czasów otwarcia migawki może powodować nieregularności naświetlenia i kolorów związane z częstotliwością migotania światła. Aparat EOS-1D X Mark II – podobnie jak modele EOS 7D Mark II, EOS 5DS R i EOS 5DS – wykrywa częstotliwość migotania źródeł światła i odpowiednio dostosowuje wykonywanie zdjęć, aby zarejestrować je w momencie możliwie najwyższej jasności, co ogranicza efekty migotania. Funkcja ta działa przy częstotliwościach migotania 100 Hz i 120 Hz, a jej udoskonalony algorytm pozwala zapobiec nieprawidłowemu wykrywaniu migotania światła.

0%