Nie zawsze w ramach jednej ekspozycji można zrobić zdjęcie krajobrazowe zawierające szczegóły zarówno na pierwszym planie, jak i na niebie. Oto prosty przewodnik z informacjami o tym, dlaczego tak się dzieje i jak można rozwiązać ten problem.
Lepsza ekspozycja zdjęć krajobrazowych
Nierównomierne naświetlanie
Z wysokim poziomem kontrastu zazwyczaj mamy do czynienia podczas fotografowania krajobrazów obejmujących niebo, które jest nieco lub znacznie jaśniejsze niż pierwszy plan. W przypadku każdego zdjęcia w aparacie można ustawić tylko jedną ekspozycję. Po ustawieniu ekspozycji pod kątem nieba można uzyskać niedoświetlony pierwszy plan, a w przypadku poprawnej ekspozycji pierwszego planu – można prześwietlić niebo. Jeśli ujęcia cechują się wysokim kontrastem, w obu obszarach może dojść do utraty szczegółów. Można jednak użyć filtra połówkowego szarego (ND) lub połączyć ekspozycje.
Histogram
Korzystając z histogramu, można łatwo sprawdzić, czy nie występują problemy z ekspozycją. Podczas przeglądania zdjęcia naciskaj przycisk INFO lub DISP, aby zmieniać zakres wyświetlanych informacji, aż dojdziesz do ekranu histogramu.
Oś pozioma wykresu przedstawia zakres jasności, jaką aparat może rejestrować podczas pojedynczej ekspozycji, a kształt histogramu przedstawia jasność sceny – od cieni po lewej stronie do jasnych partii obrazu po prawej stronie.
Jeśli histogram zostanie przesunięty w górę w stosunku do jednej strony wykresu, można użyć korekty ekspozycji w celu poprawy ekspozycji. Jeśli histogram jest przesuwany w górę w kierunku obu stron wykresu, można zmniejszyć kontrast.
Filtry
Tradycyjnym sposobem kontrolowania kontrastu w fotografii krajobrazowej jest użycie filtra połówkowego szarego (ND). Filtry z ciemną górą i jasnym dołem zmniejszają poziom ekspozycji jasnego nieba, dzięki czemu jego ekspozycja jest zbliżona do naświetlenia pierwszego planu, a to umożliwia rejestrowanie szczegółów w obu obszarach na jednym ujęciu.
Filtry szare mają różne stopnie gęstości i współczynniki: podczas zachodu i wschodu słońca, kiedy poziom kontrastu jest wyższy, potrzebny będzie wyższy stopień gęstości.
Ustaw w aparacie ręczny tryb ekspozycji (M) i dostosuj przysłonę, czas naświetlania i czułość ISO, aby uzyskać preferowaną ekspozycję pierwszego planu. Następnie, nie zmieniając ekspozycji, użyj filtra, aby przyciemnić niebo.
Cyfrowe podejście
W przypadku wykonywania zdjęć w formacie RAW więcej szczegółów z cieni i jasnych partii obrazu można zazwyczaj uzyskać podczas przetwarzania plików za pomocą oprogramowania Digital Photo Professional. Odwiedź stronę internetową firmy Canon, aby pobrać oprogramowanie bezpłatnie.
Można także rejestrować szereg ekspozycji w aparacie, korzystając z korekty ekspozycji lub sekwencji automatycznego naświetlania, jeśli jest dostępna. Następnie podczas przetwarzania obrazów można połączyć najlepsze fragmenty każdego z nich. Jednak sporo rzeczy przemawia za tym, aby zrobić to prawidłowo już na etapie fotografowania. Takie podejście pozwoli skrócić czas edycji i zaoszczędzić czas na eksperymentowanie podczas fotografowania krajobrazów z długą ekspozycją.
Produkty powiązane
-
Aparaty bezlusterkowe
EOS R8
Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje. -
Szerokokątny obiektyw stałoogniskowy
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktowy, lekki obiektyw stałoogniskowy (24 mm) – idealny do fotografowania krajobrazów i wnętrz, nagrywania vlogów, a także do robienia wspaniałych zdjęć makro. -
Obiektywy RF
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Mały i bardzo lekki obiektyw zmiennoogniskowy 24–50 mm z serii RF może służyć Ci na co dzień podczas podróży, fotografowania krajobrazów i w innych sytuacjach.
Powiązane artykuły
-
FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU
Najlepsze obiektywy do fotografii krajobrazu
Wszystkie informacje potrzebne do wybrania przystępnych cenowo obiektywów stało- i zmiennoogniskowych.
-
FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU
Jak fotografować krajobrazy z ręki
Dowiedz się, jak fotografować krajobrazy bez statywu.
-
PODSTAWY EDYCJI
Jak edytować zdjęcia krajobrazowe pod kątem drukowania
Techniki edycji, dzięki którym zdjęcia krajobrazowe staną się dziełami sztuki.
-
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA / PLENER
Wskazówki dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych
Oto nasze najważniejsze wskazówki i porady dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych – od ochrony sprzętu po dbanie o własne zdrowie.