DRUK PRODUKCYJNY WYSOKIEJ JAKOŚCI BROSZUR

Cały proces w jednej maszynie

Rozwiązanie Canon w Euro-Druk

 

Firma EURO-DRUK powstała w Strzelinie na Dolnym Śląsku w 1998 roku. To czas, gdy w Polsce jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać drukarnie. Jak wiele ówczesnych firm poligraficzno-reklamowych, także EURO-DRUK rozpoczynał swoją działalność w piwnicy jednorodzinnego domu, świadcząc usługi druku offsetowego. Właściciele wiedzieli jednak, że aby podołać rosnącym wymaganiom klientów, niezbędne są inwestycje w nowe technologie. Tak w firmie zagościł pierwszy ploter, potem foliarka, a następnie kolejne urządzenia. Z biegiem czasu park maszynowy systematycznie się powiększał. 

W 2014 roku drukarnia przeniosła się do własnej, nowo wybudowanej hali o powierzchni 600 m2 powierzchni produkcyjnej i 300 m2 przestrzeni biurowej. Ale właściciele nie przestali myśleć o rozwoju przedsiębiorstwa. 

Najnowszą inwestycję firmy stanowi urządzenie varioPRINT z serii 140 wraz ze zintegrowanym modułem do tworzenia broszur z grzbietem książkowym – BLM50 Professional Booklet-Maker.
To pierwsze wdrożenie varioPRINT 140 w takiej konfiguracji w Polsce.

Rozwiązanie Canon w Euro-Druk


All in one

Seria Canon varioPRINT 140 to monochromatyczny średnionakładowy system produkcyjny, który cechuje długi czas nieprzerwanej pracy i spójna jakość matowych wydruków. Urządzenie pomaga przyspieszyć tempo realizacji zleceń, dzięki wydajności sięgającej 143 obrazów na minutę bez względu na to, czy są one drukowane jedno- czy dwustronnie. To najlepszy wynik w segmencie produkcyjnych urządzeń nisko- i średnionakładowych. Maksymalny normatywny cykl pracy wynosi do 2,2 mln obrazów miesięcznie. Dzięki w pełni cyfrowej technologii przetwarzania obrazów „DirectPress” i bardzo trwałym podzespołom, seria varioPRINT 140 ma najdłuższy czas nieprzerwanej pracy w swojej klasie. 

Zintegrowany z urządzeniem moduł broszurujący BLM50 stanowi idealne uzupełnienie procesu druku produkcyjnego, pozwalając na tworzenie broszur do 200 stron w wysokiej jakości. Urządzenie zostało wyposażone w trwały mechanizm zszywający, umożliwiający regulację pozycji zszywek, oraz trymer (nóż) czołowy do precyzyjnego cięcia. Moduł obsługuje zarówno powlekany jak i niepowlekany papier o gramaturze do 350 g/m2

System ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Zamiast pięciu osób, obsługą zlecenia produkcji instrukcji obsługi do okapów zajmuje się dziś jeden pracownik. Po załadowaniu papieru do maszyny i jej skonfigurowaniu pozostaje tylko czekać na gotowy produkt. Dzięki temu, oraz tempu pracy urządzenia, cykl produkcyjny jest o wiele szybszy, a zespół może zająć się innymi zadaniami. Pozwoliło to znacznie zwiększyć nasze moce produkcyjne, także dlatego, że zamiast kilku maszyn, realizacją zlecenia obciążona jest tylko jedna” – komentuje Damian Niedziela. „System varioPRINT 140 działa u nas od listopada 2018 r., a więc od ponad dwóch miesięcy. W tym czasie nie mieliśmy z nim żadnych kłopotów, mimo wykorzystywania go przez 12 godzin każdego dnia non stop” – dodaje.

Wartość dodana inwestycji

System varioPRINT 140 pozwala na redukcję kosztów eksploatacji nie tylko dzięki swojej niezawodności i niewielkiej liczbie wymaganych działań serwisowych, ale także dzięki całkowitemu brakowi odpadów tonera. To jednak nie wszystko, w przeciwieństwie bowiem do techniki offsetowej technologia druku zastosowana w urządzeniu pozwala na druk nawet niewielkich nakładów, złożonych z kilku czy kilkunastu sztuk. 

Dzięki temu możemy realizować nawet małe zamówienia klienta w atrakcyjnej dla niego cenie, zamiast mówić »nie damy rady tego zrobić«. A takie podejście zwiększa naszą atrakcyjność rynkową, przyciągając kolejnych kontrahentów, co jest niezbędne do dalszego funkcjonowania w branży” – uzupełnia Damian Niedziela.

Zlecenia napędzają inwestycje

W 2018 roku podpisaliśmy umowę z producentem okapów kuchennych. Podjęliśmy się dostarczania instrukcji obsługi w formie broszurowej do jego produktów” – mówi Damian Niedziela, Specjalista 

do spraw druku cyfrowego w EURO-DRUK. „Z początku próbowaliśmy produkować je techniką offsetową, co jednak okazało się trudnym zadaniem, zarówno pod względem logistycznym, jak i czasowym”. 

Nic dziwnego. Offset wymaga bowiem licznych ingerencji w proces produkcji. Po załadowaniu papieru i założeniu matrycy można zadrukować jedną stronę arkusza, po czym trzeba zmienić matrycę, żeby druga strona arkusza została zadrukowana. Następnie arkusze muszą trafić pod gilotynę, gdzie zostaną pocięte odpowiednio do wybranego formatu. Wreszcie, chcąc uzyskać broszurę, trzeba pocięte arkusze ułożyć na zbieraczkę, która to wszystko będzie w stanie zebrać i zszyć. 

W efekcie proces był pracochłonny, uczestniczyło w nim czterech, czasem pięciu pracowników. Nie zadowalało nas ani tempo realizacji zamówienia, ani koszty związane z procesem. Potrzebowaliśmy innowacyjnego rozwiązania, które pozwoliłoby na optymalizację tego zlecenia. I tak w naszej firmie pojawiło się urządzenie Canon varioPRINT 140 z modułem BLM50 Professional Booklet-Maker” – wyjaśnia Damian Niedziela.

Rozwiązanie Canon w Euro-Druk

Przekonaj się, jak nasze usługi mogą rozwinąć
Twoją firmę

Porozmawiaj z naszym zespołem