Bezlusterkowce – niewielka konstrukcja i ogromne możliwości

Poradnik kupującego

Bezlusterkowce Canon EOS M

Kiedy aparat w smartfonie przestaje wystarczać nadchodzi bardzo ważny moment. Pora przesiąść się na sprzęt typowo fotograficzny. Tylko co wybrać? Kompakt, bezlusterkowiec, a może lustrzankę? Decyzja nie jest łatwa i wymaga dogłębnego przemyślenia. Będzie ona bowiem rzutować na najbliższe lata i twoje zadowolenie z posiadanego sprzętu.

Od czego zacząć?

Na początek odpowiedz sobie szczerze na  dość podstawowe pytanie: jakie miejsce w twoim życiu zajmuje fotografia? Czy po prostu od czasu do czasu chcesz utrwalać ważne chwile (np. wydarzenia rodzinne lub wakacje), czy też pragniesz zapisywać wszystkie niezwykłe emocje związane z twoją pasją i dzielić się nimi w mediach społecznościowych, a może właśnie twoją pasją jest fotografia, w której chcesz się rozwijać i doskonalić? Czy fotografujesz niejako „przy okazji”, czy też to inne działania podporządkowujesz fotografii? 

Od twoich odpowiedzi zależeć będzie wybór sprzętu i twoje zadowolenie z niego. Jeśli bowiem aparatu używasz rzadko, utrwalając wspomnienia z wycieczek lub imprez z przyjaciółmi, z pewnością wystarczy ci aparat kompaktowy. Jest lekki, mały i łatwy w obsłudze. Jeśli jednak marzysz przede wszystkim o pięknych, wysokiej jakości zdjęciach, które można prezentować na wystawach, z aparatem się nie rozstajesz i ciągle myślisz o kompozycji kadru czy głębi ostrości, warto rozważyć zakup lustrzanki. Lustro zastosowane w układzie optycznym zapewni Ci możliwość pełnej kontroli obrazu, który „widzi” obiektyw, możliwość wymiany optyki umożliwia dobranie optymalnych parametrów do sytuacji, w jakiej fotografujesz, i efektu, który chcesz osiągnąć, zaawansowane funkcje techniczne pozwolą zaś np. na nagrywanie filmów w wysokiej jakości obrazu. W porównaniu jednak z aparatem kompaktowym, lustrzanka jest większa, cięższa i bardziej nieporęczna oraz skomplikowana w obsłudze.

Co jednak w sytuacji, kiedy fotografia nie stanowi centrum twojego życia, jednak chciałbyś korzystać ze sprzętu który oferuje wiele zaawansowanych funkcji, pozwala na wymianę obiektywów, dobrze spisuje się w wielu różnorodnych sytuacjach, a jednocześnie jest lekki, mały, poręczny i dość łatwy w obsłudze? Czy istnieje złoty środek? Na szczęście tak!

Bezlusterkowiec – złoty środek

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem i fotografujesz codziennie – najlepszym wyborem będzie seria aparatów systemowych z wymienną optyką EOS M. Bezlusterkowce bowiem to idealny kompromis między dużą, bogato wyposażoną lustrzanką a małym kompaktem. Dlaczego? Ponieważ w niewielkiej obudowie skrywają najlepsze funkcje znane z profesjonalnych aparatów. Co więcej, bezlusterkowce to aparaty z wymienną optyką, dzięki czemu będziesz mógł sukcesywnie rozbudowywać swoją kolekcję obiektywów o nowe pozycje z bogatej oferty Canon (za pomocą specjalnego adaptera do EOS M podłączysz ponad 80 szkieł EF i EF-S).

Jak w tym niewielkim korpusie mieszczą się tak zaawansowane funkcje? Wszystko za sprawą braku lustra i wizjera optycznego obecnych w lustrzankach. O ile lustrzanki od lat uznawane są za „atrybut” zaawansowanych fotografów, o tyle bezlusterkowce skradły serca miejskich fotografów i vlogerów, którzy poszukują niewielkiego, lekkiego aparatu o doskonałej jakości obrazu i rozbudowanych funkcjach bezprzewodowych.

Rozmiar i wymienna optyka

Kompaktowe wymiary i niewielka waga bezlusterkowców to cechy, które z pewnością docenisz podczas zagranicznych podróży i na co dzień – zabierając aparat na spacer czy imprezę z przyjaciółmi. Obiektywy EF-M dedykowane aparatom systemowym także są zdecydowanie lżejsze od „lustrzankowych” serii EF i EF-S. 

Ale myśląc poważnie o fotografii czy nagrywaniu filmów, musisz mieć pełną dowolność przy doborze nowych „szkieł”. Rozbudowa zestawu będzie dla ciebie ważnym elementem, jeśli będziesz chciał spróbować nowego rodzaju fotografii – krajobrazowej, portretu czy makro. Konstrukcje obiektywów o różnych ogniskowych pozwolą Ci jeszcze bardziej dostosować się do charakteru sytuacji, w których planujesz fotografowanie, i dadzą większą swobodę twórczą. 

Przykładowo, przy portretach wykonywanych z niewielkiej odległości ważny jest dobór obiektywu o wystarczającej długości ogniskowej, aby odpowiednio wyeksponować fotografowany obiekt. Obiektyw EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM pozwala uchwycić w kadrze jedynie twarz, głowę lub ramiona fotografowanej osoby, dzięki czemu uzyskamy wyjątkową ostrość i kontrast. Z kolei obiektywy ultraszerokokątne EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM lub EF-M 22 f/2.0 STM sprawdzą się wyśmienicie np. w fotografii krajobrazowej.

PAMIĘTAJ:
Dzięki specjalnemu adapterowi do aparatów EOS M możesz podłączyć każdy obiektyw z szerokiej gamy ponad 80 obiektywów EF/EF-S, natywnie przeznaczonych do lustrzanek.

Obiektywy Canon EOS EF-M

Elektroniczny wizjer

Na co w praktyce ma wpływ elektroniczny wizjer w bezlusterkowcach? Brak lustra sprawia, że obraz wpadający przez obiektyw przekazywany jest niemal bezpośrednio na matrycę i przetwarzany (cyfrowo) na widok właśnie w wizjerze elektronicznym lub na ekranie LCD. Jak to się przekłada na zdjęcia? Ekran LCD lub wizjer w bezlusterkowcach pokazuje nam obraz dokładnie taki sam, jaki uzyskamy w efekcie końcowym na fotografii. W największym skrócie – to co widzimy na ekranie/wizjerze, zobaczymy na zdjęciu.

W codziennym użytkowaniu wizjer i ekran LCD spełniają dodatkowe funkcje – pokazują parametry i ustawienia aparatu w czasie rzeczywistym, m.in. poziom naświetlenia czy balans bieli.

Obiektywy Canon EOS EF-M

Autofocus, czyli ostrość

Za perfekcyjną ostrość na zdjęciach i precyzyjne śledzenie ruchomych obiektów w bezlusterkowcach EOS M odpowiada technologia Dual Pixel CMOS AF, duża matryca i procesory DIGIC o fenomenalnej wydajności. Dlatego jeśli nagrywasz materiały na vloga lub wideo relacje z dalekich podróży, z łatwością uchwycisz najbardziej subtelne emocje, które będą doskonale prezentować się zarówno w sieci, jak i na dużym ekranie. Dodatkowo stabilizacja obrazu gwarantuje stabilność nagrania w każdych warunkach, dzięki czemu nawet ruchome obiekty pozostają dobrze wyostrzone.

Poznaj bezlusterkowce Canon

EOS M50

Idealny kompan w podróży – waga zaledwie 390 g. Potężne narzędzie do tworzenia dynamicznych treści najwyższej jakości – nagrywanie wideo i filmów poklatkowych 4K. Szybki i komunikujący się bezprzewodowo z urządzeniami inteligentnymi – pierwszy model z funkcją bezpośredniego przesyłania zdjęć do urządzeń mobilnych w trybie rzeczywistym podczas wykonywania fotografii. To tylko niektóre cechy i funkcjonalności najnowszego przedstawiciela rodziny bezlusterkowych aparatów Canon EOS M z wymienną optyką. Chcesz więcej? Zaczynajmy!

Mobilność bez ograniczeń

Chcesz nagrywać wysokiej jakości film ze stabilnym obrazem w ruchu i natychmiast dzielić się nim na profilach społecznościowych? Rozdzielczość 4K w najnowszym EOS M pozwala ci na swobodną edycję materiałów z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów nawet przy dużym zbliżeniu. Czterokrotnie wyższa niż Full HD rozdzielczość daje maksymalne możliwości tworzenia profesjonalnych materiałów do sieci. Dzięki specjalnemu gniazdu możesz także podłączyć do aparatu zewnętrzny mikrofon, co zapewni odpowiednią jakość dźwięku w nagraniu wideo. 

A jeśli zdjęcia i standardowe wideo to dla ciebie za mało i szukasz nowych, niestandardowych formatów dla urozmaicenia swojego profilu – tryb Time-Laps 4K pozwoli przebić się z oryginalnym przekazem. EOS M50 udostępnia nagrywanie filmów poklatkowych 4K w tak łatwy sposób, jakbyś robił zdjęcia czy nagrywał wideo. Popłyń na fali popularności tego formatu i wykorzystaj możliwości aparatu.

Zdjęcia z każdej perspektywy

Impreza u przyjaciół? Z centralnie umieszczonym elektronicznym wizjerem łatwiej uchwycisz niecodzienne szczegóły w pełnej ostrości. System autofocusa Dual Pixel CMOS nie pozwoli zaś umknąć żadnej wyjątkowej chwili czy pozowanej minie. Oryginalne selfie? Z dużym, odchylanym ekranem dotykowym LCD to o wiele prostsze niż na smartfonie. 

Więcej informacji o EOS M50

Seria aparatów EOS M

EOS M6

Wystarczająco poręczny, aby wsunąć go do kieszeni lub torby, pozwala na spontaniczne fotografowanie w najmniej spodziewanych momentach. Zawsze wyraźne, twórcze kadry, które zatrzymasz na dłużej dzięki wysokiej jakości filmom Full HD. To największe zalety modelu EOS M6, który cechuje się wydajnością lustrzanki cyfrowej i poręcznością aparatu kompaktowego. 

Niewielki korpus aparatu mieści dużą matrycę, która zapewnia bardzo wysoką jakość zdjęć nawet w pochmurne dni czy w ciemnych pomieszczeniach. EOS M6 jest też wyjątkowo szybki — rejestruje obrazy z prędkością do 9 kl./s.

Poruszone wideo przy dynamicznych ujęciach? Nigdy więcej! Obiekty pozostają wyostrzone nawet podczas ruchu fotografa lub aparatu – wszystko dzięki pięcioosiowej stabilizacji obrazu, która wybaczy błędy i minimalne drgania obrazu.

Więcej informacji o EOS M6

EOS M5

Najsilniejszy i najlepiej uzbrojony model z serii EOS M. EOS M5 to sprzęt dla wszystkich, którzy chcą wykonywać świetne zdjęcia oraz czerpać korzyści z jakości i szybkości osiąganych przez użytkowników lustrzanek cyfrowych. To idealny kompan w pogoni za doskonałym ujęciem – stanowi świetne połączenie najwyższej skuteczności, oryginalnej technologii EOS oraz niewielkich rozmiarów. 

EOS M5 to uliczny wojownik wyposażony w dużą matrycę dającą fenomenalną plastykę obrazu – doskonałe rozwiązanie do fotografii ulicznej. To też doskonały wybór dla dotychczasowych użytkowników lustrzanek EOS, np. jako drugi aparat zgodny z posiadanymi przez nich obiektywami, które z łatwością podepniemy do M5 za pomocą adaptera mocowania.

Więcej informacji o EOS M5

EOS M100

Najmniejszy, a zarazem najbardziej stylowy i prosty w obsłudze aparat bezlusterkowy z serii EOS M. EOS M100 posiada rozbudowane opcje łączności dla udostępniania w mediach społecznościowych najwyższej jakości zdjęć i filmów, co sprawia, że jest idealną alternatywą dla aparatów w smartfonie.

Duży wybór kreatywnych filtrów nada twoim zdjęciom oryginalnego charakteru, bez konieczności edycji w programach graficznych. Znajdziesz tu np. filtr ziarnisty – po jego zastosowaniu obrazy uzyskają efekt nierównej, chropowatej faktury,  filtr „rybie oko” – który sprawi, że obrazy będą kuliście zniekształcone, czy filtr nadający efekt miniatury, dzięki któremu to, co widać na zdjęciach, wygląda jak makieta rzeczywistości. 

Jeśli chcesz wykorzystać pełnię możliwości aparatu, graficzne wskazówki wyświetlane na ekranie szybko pomogą ci opanować jego ustawienia. To sprawia, że EOS M100 to świetne rozwiązanie dla wszystkich entuzjastów, którzy poszukują wyjątkowo mobilnego, intuicyjnego i prostego w obsłudze aparatu. Aparatu, który mogą zabrać dosłownie wszędzie.

Więcej informacji o EOS M100

Powrót na stronę Odkryj świat EOS M