najlepszefoto.pl case study

Canon TS6150 - recenzja Karola Żebrunia

Czym jest Canon TS6150? To próba stworzenia wszechstronnego urządzenia wielofunkcyjnego dla domu, którego nie powstydziłby się nawet salon. Urządzenia łączącego efektowny wygląd ze sporą funkcjonalnością i rozsądną ceną. Przyjrzyjmy się bliżej Canonowi TS6150, by zrozumieć, dlaczego to próba udana.

Z pudełka na biurko - instalacja i konfiguracja

Canon TS6150 trafia w nasze ręce w takim samym jak inne sprzęty drukująco-skanujące z serii TS opakowaniu. Instalacja jest równie prosta jak w przypadku pozostałych modeli. Wyjmujemy drukarkę z pudełka, usuwamy blokady transportowe, instalujemy dostarczone głowice i zasobniki z tuszami (tym razem jest ich aż pięć) i przechodzimy do konfiguracji oprogramowania. 

Podobnie jak w przypadku innych drukarek z serii TS także tu możemy wybierać instalację po połączeniu przewodowym z komputerem, albo przez lokalne Wi-Fi. Ta druga metoda jest najwygodniejsza, a wszystkie konieczne kroki są dokładnie opisane w dołączonej do urządzenia instrukcji. 

Po podłączeniu do sieci konieczne jest jeszcze skalibrowanie urządzenia, które jest wspomagane przez wbudowany skaner (skanuje on wydruk testowy, by automatyka oprogramowania sama dostosowała potrzebne ustawienia). Po kilku minutach nasz Canon TS6150 jest gotowy do pracy.

Canon TS6150 - tu nie można nic popsuć

Jeśli Canon TS6150 jest naszą pierwszą drukarką atramentową i nigdy wcześniej nie instalowaliśmy tuszy - bez obaw, ekranowy asystent instalacji podpowie jakie czynności mamy wykonać i zasygnalizuje gdy coś robimy nieprawidłowo. Nie da się więc na przykład zainstalować nieprawidłowo tuszy, bo drukarka to wykryje.

Do wnętrza TS6150 dostaniemy się niczym pod klapę samochodowego bagażnika. Jest to konieczne tylko w przypadku instalacji zasobników z tuszami lub podczas ewentualnej operacji usunięcia zakleszczonego papieru.

Gdy w sieci pojawi się nowsze oprogramowanie sprzętowe (tzw. firmware), drukarka da znać i zaoferuje samodzielną aktualizację. Tu też nie można nic popsuć.

Skrupulatność drukarki daje się we znaki także podczas druku. Canon TS6150 przed rozpoczęciem operacji druku podsuwa nam okienka, w których musimy potwierdzić, że chcemy na pewno zrobić to co sobie zaplanowaliśmy. Drukarka upewnia się też czy zarejestrowane ustawienia papieru włożonego do tac podawczych zgadzają się z wybranym papierem w ustawieniach druku. Jeśli nie, wyskakuje irytujący, ale słusznie sygnalizowany błąd.

Salonowa elegancja z połyskiem

Drukarki, a już na pewno urządzenia wielofunkcyjne nie są tą kategorią sprzętu, przy której opisie poświęca się czas na opinie o wyglądzie. Tym razem jednak trzeba uczynić wyjątek, bo Canon TS6150 (podobnie zresztą jak jeszcze wyższy model TS9150) ma wyjątkowo ładną, a także dobrze wykonaną, bryłę korpusu. Zgrabnie niewielką, ale za to dość masywną o wadze około 6 kilogramów.

Pasuje ona do domowego biura, ale też jej obecność nie zawstydzi nas w salonie. Zastosowanie komunikacji Wi-Fi w tym przypadku jest rekomendowane.

Pięć, dziesięć, piętnaście - różne rodzaje zasobników z atramentem

Canon TS6150 stosuje druk atramentowy (tusze Chromalife 100), w którym kolory uzyskiwane są za pomocą atramentów barwnikowych (typ CLI-581), a czerń (też typ PGI-580) w ten sam sposób lub za pomocą dodatkowego tuszu pigmentowego. Zastosowanie tego tuszu pozwala w przypadku monochromatycznych (czarnobiałych) wydruków uzyskać odporność wydruków na wilgoć, promieniowanie słoneczne i upływ czasu. Dzięki temu nawet nasze domowe wydruki mogą być zaakceptowane przez różne instytucje jako oficjalne pisma.

Tusze dostępne są w 5 kolorach - czarny pigmentowy, czarny, madżenta, cyjan i żółty. Każdy z tych kolorów w trzech wariantach pojemnościowych. Standardowe pojemniki mają dwa razy mniejszą pojemność niż największe pojemniki XXL. Wybór odpowiedniej pojemności zasobników umożliwia ekonomiczne gospodarowanie tuszem i wydatkami na zasobniki. Na przykład w sytuacji gdy zużywa się nam wyjątkowo dużo madżenty, wskazany jest zakup zasobników XL, albo XXL zamiast standardowych dla tego koloru.

Gdy Canon TS6150 pełni rolę podręcznego mini labu

Duże zasobniki są też dobrym wyborem gdy drukujemy sporo zdjęć. Przejście ze standardowych na największe może zmniejszyć koszty pojedynczego wydruku dwu, a nawet trzykrotnie. Canon TS6150 nie będzie tak ekonomiczny jak drukarki z serii G z bardzo dużymi zasobnikami, ale wyprawa do labu, by zlecić kilka czy kilkanaście odbitek raczej nie będzie uzasadniona.

Gdzie się chowa i skąd wyjeżdża papier - unoszony panel z ekranem LCD

Obudowa Canon TS6150, pomijając zaokrąglenia na krawędziach, to prawie idealny prostopadłościan. U góry znajduje się klapa, pod którą umieszczono szybę skanera, a z tyłu dobrze zamaskowana prowadnica (z rolką prowadzącą), przez którą wprowadzany jest zwykle papier fotograficzny (tak, by jak najmniej się giął). Jednak przeznaczenie naszego urządzenia to nie tylko wydruk zdjęć. Pewnie więcej będziemy z jego pomocą drukować dokumentów lub ich kopiować. Gdzież zatem umieścić papier, by nie zaburzyć sylwetki sprzętu, doskonale prezentującego się nawet w salonie? 

Odpowiedź jest prosta. Wewnątrz drukarki, podobnie jak w drukarkach laserowych. Na dole znajdziemy wysuwaną tackę, która pomieści nawet 100 arkuszu papieru. Tacka jest uniwersalna, znajdujące się w niej ograniczniki rozmiaru dostosują się do dowolnego rozmiaru począwszy od A4/LTR. Wysuwana taca rozsuwa się tak, by pomieścić największy format papieru. Gdy włożymy do niej papier A4, taca będzie nieznacznie wystawać z przodu drukarki, ale gdy zastosujemy na przykład papier formatu A5, można tackę złożyć (zsunąć, naciskając na niebiesko oznaczony element), tak by była schowana całkowicie w bryle drukarki.

A skąd wydostaje się papier po jego zadrukowaniu? Zagadkę kryje przedni panel, który po uruchomieniu drukarki należy unieść. Ułatwia to dodatkowo korzystanie z przycisków sterujących i menu, a także pozwala wysunąć tackę odbiorczo-podawczą. Canon TS6150 umożliwia bowiem drukowanie dwustronne (tzw. duplex) na zwykłym papierze. Taki druk możliwy jest również w trybie kopiarki (opcja dostępna w ustawieniach Eco w menu drukarki).

Kolorowe sterowanie drukarką bez komputera, a nawet instrukcji

W najprostszym modelu z serii TS (3150) ekran LCD jest monochromatyczny i ma funkcjonalność ograniczoną do wyświetlania podstawowych informacji. Canon TS6150 dysponuje kolorowym dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 3 cali. To wystarczająco dużo, by wyświetlić interfejs drukarki (przyciski na przednim panelu przeznaczono jedynie dla podstawowych operacji włączania, wyłączania i skanowania) i czytelne piktogramy potwierdzające aktualne ustawienia. 

Umożliwia to całkowicie autonomiczną pracę Canon TS6150, bez podłączania do komputera czy smartfona. Tym wygodniejszą, że nie musimy wstukiwać specjalnych kodów jak w TS3150. Wystarczy, by drukarka była podłączona do sieci - w tym przypadku będzie to obowiązkowo sieć Wi-Fi.

Intuicyjny interfejs drukarki po jej uruchomieniu podzielony jest na trzy części (przyciski dotykowe) uruchamiające funkcje kopiarki (skan plus wydruk), skanowania (do komputera lub pamięci smartfona) oraz samej drukarki (dokumentów lub zdjęć). Z głównego menu dostaniemy się też do konfiguracji sieci Wi-Fi (wszystkie dane, włącznie z hasłem wprowadzimy z poziomu drukarki), połączymy z funkcjami chmurowymi, wykonamy diagnostykę, a nawet przeczytamy obrazkowo-tekstową instrukcję.

Fizyczne przyciski HOME i Wróć uzupełniają dotykowe przyciski menu.

Gdy zdecydujemy się na połączenie z komputerem (Wi-Fi lub USB), całą procedurę sterowania drukarką można też realizować poprzez oprogramowanie sterownika (pliki można pobrać w całości z sieci). Z kolei za pomocą mobilnej aplikacji Canon PRINT Inkjet/SELPHY (wspierany jest iOS oraz Android) możemy zlecać drukarce zadania ze smartfona.

Trzy przyciski na drodze do sukcesu

Fizyczne przyciski skanera (biały/zielony/czerwony) obok wyświetlacza pozwolą aktywować operacje druku/skanowania/kopiowania w kolorze lub monochromatyczne, a także przerwać te operacje (również drukowania). Z oczywistych powodów są przydatne przede wszystkim gdy drukarka pracuje jako autonomiczne akcesorium.

Canona pomysły na drukowanie…

Zwykle uruchamiając drukarkę chcemy wydrukować konkretny dokument lub zdjęcie. Canon TS6150 ma jednak w zanadrzu kilka własnych przydatnych pomysłów. W dotykowym menu drukarki możemy wybrać szablon druku i w ten sposób uzyskać papier milimetrowy, papier w linie czy pustą tabelę na miesięczny harmonogram. 

Canon dba też o świeżość naszego umysłu, dlatego wśród propozycji druku mamy nawet losowo generowane plansze do Sudoku. Druk można zaplanować według harmonogramu, by drukarka sama podsuwała nam łamigłówkę do rozwiązania o danej porze.

…skanowanie…

Po uruchomieniu funkcji skanowania, Canon TS6150 zaproponuje skanowanie do podłączonego komputera (wynik pojawi się w aplikacji MyImage Garden lub innej skojarzonej z urządzeniem skanującym), bezpośrednie załączenie skanu do wiadomości e-mail (również na komputerze), albo zapis w sieci.

…i kopiowanie

Canon TS6150 jako kopiarka to bardzo przydatna bestia. Funkcje kopiowania pozwalają pracować jak zwykła kopiarka dokumentów tekstowych lub zwykłych grafik (w menu dotykowym ustawimy wszelkie atrybuty wydruku, włącznie z rodzajem papieru i liczbą kopii). Gdy na szybę trafią zdjęcia, zaczyna się prawdziwa zabawa. Możemy skopiować je z usunięciem obramowania, zeskanować kilka zdjęć ułożonych na szybie skanera naraz i wydrukować je jedno po drugim. Opcja usuwania ramki działa też w przypadku druku na zwykłym papierze, a funkcja skanu dokumentu ułatwia skan dwustronnych materiałów i ich wydruk na jednej stronie papieru.

Drukowanie i skanowanie bez komputera i smartfona - to możliwe

Funkcja druku w menu dotykowym zawiera opcję „Z portalu”. Czym jest ten portal? Jedną z opcji jak można się domyślić jest sieciowa usługa Canon iMAGE GATEWAY, ale na tym nie koniec. W przypadku opcji drukowania, na liście są też gotowe szablony i… (uwaga) linki do najważniejszych usług chmurowych (Dropbox, Google Drive), a także Facebooka czy Instagramu.

Te ostatnie pozwalają na zalogowanie się za pomocą Canon TS6150, tak jakby był to komputer czy smartfon, do usług społecznościowych i wydruk naszych zgromadzonych tam zdjęć. 

W przypadku skanera, pod hasłem „Zapisz na portalu” kryją się odnośniki do zapisu w usługach chmurowych oraz opcji wysyłania poprzez pocztę webową lub zwykły e-mail. 

To wszystko, co czyni z Canon TS6150 prawie samodzielny komputer, to niby bajer, ale pomysły na pracę przychodzą przecież wraz z możliwościami, które oferuje drukarka. Korzystanie z drukarki jak z samodzielnego skanera jest czymś naturalnym, ale już dostęp do Dropboxa to oryginalna funkcja.

Gdy podłączymy komputer

Canon do perfekcji doprowadził konfigurację sprzętu. W zestawie mamy co prawda dołączoną (na wszelki wypadek) płytę CD z oprogramowaniem, ale najlepiej zrobimy korzystając z witryny ij.start.canon. Tam znajdziemy instrukcje do wydrukowania i najaktualniejsze wersje aplikacji i sterowników do obsługi Canon TS6150. Instalator wykryje drukarkę nawet jeśli jest podłączona tylko przez Wi-Fi.

Oprogramowanie sterownika do drukarek Canon nawet w przypadku prostego modelu TS3150 dysponowało duża liczbą ustawień. W przypadku TS6150 otrzymujemy przede wszystkim dostęp do większej liczby nośników na których da się coś wydrukować. Wśród nich materiały do przenoszenia druku na bawełniane koszulki. Jest więcej predefiniowanych rozmiarów papierów, a gdy żaden nam nie pasuje, możemy zdefiniować własny.

Canon TS6150 to nadal nie jest drukarka dedykowana fotografii, ale możemy korzystać z fotograficznych nośników w całym zakresie rozmiarów - począwszy od pełnego A4.  

Oprogramowanie, które instalowane jest wraz ze sterownikiem daje szerokie możliwości także dla skanowania. Możemy skanować dokumenty w różnych konfiguracjach, o rozmiarach przekraczających rozmiar szklanej płyty skanera.

Gdy łączymy się bezprzewodowo

Canon TS6150 obsługuje połączenia zarówno poprzez Wi-Fi jak i Bluetooth. To drugie łącze działa w przypadku komunikacji ze smartfonem, natomiast Wi-Fi sprawdza się również w przypadku komputera. Z drukarką połączymy się bezpośrednio lub za pomocą routera. 

Łącze z komputerem działa tak jak przewodowe. Użytkownicy sprzętu Apple mają do dyspozycji technologię Air Print. Wszyscy z kolei mogą skorzystać z Google Cloud Print, Canon IJ Cloud Printing Center do zarządzania drukarką, a także korzystać z dostępu do chmurowych usług gromadzenia obrazów oferowanych przez Canona. 

Smartfony wraz z aplikacją Canon PRINT Inkjet/Selphy zamienią się w bezprzewodowe centrum sterowania TS6150. Aplikacja stanowi alternatywne menu sterowania (z dostępem do lokalnie zgromadzonych w pamięci smartfona danych) - to przyda się, gdy nie mamy ochoty stosować menu w drukarce, a komputera brak w zasięgu. Wspierana jest technologia.

I na koniec - nagrody za drukowanie

Drukarkę Canon TS6150 możemy zarejestrować na stronie producenta. Dzięki temu trafimy do programu lojalnościowego, który za kolejne instalacje zasobników z tuszami, wykonane wydruki, przyzna nam nagrody w postaci kolejnych materiałów eksploatacyjnych. Jest tylko jeden warunek, drukarka musi działać bezprzewodowo.