najlepszefoto.pl case study

Canon Pixma TR8550 - recenzja Karola Żebrunia

Canon PIXMA TR8550 to łatwe w obsłudze urządzenie wielofunkcyjne 4 w 1, które w porównaniu z serią TS Canon, oprócz funkcji skanowania i kopiowania, a także funkcji bezprzewodowego i przewodowego podłączenia do sieci, oferuje możliwość wysyłania faksów. I dlatego jest to urządzenie, które należy potraktować jako…

…domowe, ale też do niewielkiego biura

O biurowym przeznaczeniu świadczą też spore już wymiary i waga. Na wymiary wpływa element bardzo mile widziany w biurowych zastosowaniach, a mianowicie mechanizm podawania papieru do skanera. Dzięki tacy odbiorczej, na której możemy położyć niejeden skanowany materiał (producent mówi o 20 arkuszach, ale przy niewielkiej gramaturze może to być nawet więcej), skanowanie, kopiowanie i przede wszystkim faksowanie odbywa się szybko. Nie trzeba podnosić pokrywy skanera, jak ma to miejsce w typowo domowych urządzeniach wielofunkcyjnych.

Biurowe przeznaczenie potwierdza też stosunkowo duża szybkość pracy (niezależnie od typu wydruku przy zachowaniu świetnej relacji jakość, a wydajność), a także łącze Ethernet, które w firmach może być popularniejszym rozwiązaniem niż dostępne również Wi-Fi (połączenia bezprzewodowe obejmują też druk ze smartfona wyposażonego w Bluetooth).

Działa bez potrzeby wzywania obsługi

Urządzenia biurowe, a raczej ich użytkownicy, są często tak zabiegani, że nawet proste operacje skanowania czy faksowania stają się bardzo trudne gdy czas nagli. Canon TR8500 to urządzenie proste w użytkowaniu. Począwszy od instalacji, z którą powinien poradzić sobie każdy pracownik czy użytkownik domowy, a skończywszy na skomplikowanych operacjach kopiowania dwustronnego czy łączenia kilku dokumentów w jeden na wydruku.

Do Canon TR8550 nie będziemy raczej wzywać obsługi serwisowej. Bo nawet wymiana tuszów czy usunięcie zakleszczonego papieru jest dziecinnie proste (podobnie zresztą jak w innych wielofunkcyjnych sprzętach Canon). Niestety nie możemy liczyć na automatyczne podnoszenie przedniego panelu i wysuwanie tacy odbiorczej, gdy rozpoczynamy druk - te czynności musimy wykonać samodzielnie.

Faks - czasem lepsze rozwiązanie niż e-mail

Złote czasy faksowania mamy już za sobą. Dziś nie tak łatwo znaleźć firmę, a nawet znajomą osobę, która tak przesyła faksy. Nadal jednak faks to rzecz mile widziana, tak na wszelki wypadek, choćby do komunikacji z urzędami, dlatego jego zastosowanie w Canon PIXMA TR8550 jest niemałym udogodnieniem.

Co więcej, faks, który pracuje z pomocą kolorowej drukarki i skanera, jest czymś więcej niż tradycyjnym faksem. W ten sposób prześlemy kolorowe dokumenty, nawet zdjęcia w wysokiej jakości, a jedyne z czym musimy się liczyć to czas oczekiwania na dostarczenie faksu przez wolniejszą niż zwykłe łącze sieciowe linię telefoniczną. Sam wydruk jest już ekspresowy.

Faks zastosowany w Canon PIXMA TR8550 ma też inną zaletę. Ponieważ faksowanie bardzo przypomina skanowanie i wysyłanie skanu e-mailem, możemy operację faksowania potraktować jako alternatywę dla zwykłego e-maila, którego treścią są jedynie skanowane graficzne załączniki. Przyda się na przykład w komunikacji z odbiorcą, z którym nie chcemy się dzielić innymi danymi jak numer telefonu, albo w sytuacji gdy wysłanie poczty elektronicznej jest niemożliwe (analogowa linia telefoniczna jest wciąż mniej zawodna niż łącza sieciowe).

Konfiguracja i użytkowanie faksu

Przy pierwszym uruchomieniu faksu zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie połączenia. Wszystko jest bardzo proste (tak naprawdę nie musimy kompletnie się znać na rzeczy, możliwe jest nawet skopiowanie gotowej książki telefonicznej z komputera lub innego urządzenia), jedynym problemem jaki możemy napotkać może być wciśnięcie na odwrót kabla linii telefonicznej i od telefonu. Sprzęt o wszystkich nieprawidłowościach informuje. Canon PIXMA TR8550 dysponuje faksem typu Super G3 o prędkości przesyłania danych 33,6 kbps dla kolorowych,  jak i monochromatycznych dokumentów.

Do dyspozycji otrzymujemy 100 pozycji książki telefonicznej i pamięć na odebrane faksy (do 250 stron zależnie od objętości dokumentu).

Przed wysłaniem faksu możemy zdecydować jakiej będzie on jakości. Poczynając od tradycyjnych ustawień z zamierzchłych czasów faksów na papier termiczny, a skończywszy na fotograficznej jakości skanowanego i przesyłanego dokumentu.

Canon PIXMA TR8550 przypadnie do gustu zwolennikom w pełni dotykowej obsługi urządzeń. Brak tutaj jakichkolwiek przycisków fizycznych poza przyciskiem włączania urządzenia. Również wybieranie numeru wykonywane jest z pomocą wbudowanego ekranu LCD.

Drukowanie - i dokumenty i zdjęcia

Jako urządzenie domowo-biurowe, Canon PIXMA TR8550 będzie przede wszystkim korzystało ze standardowego papieru ładowanego do dolnej tacy podawczej (gdy włożymy papier, wystaje ona 2-3 centymetry poza obrys urządzenia). Możliwe jest drukowanie materiałów tekstowych w czarno-białym kolorze - wtedy korzystamy z czarnego pigmentowego tuszu Chromalife 100 (typ PGI-580), albo w kolorze (barwnikowe tusze kolorowe i czarny typu CLI-581). Łącznie w Canon PIXMA TR8550 stosowane jest 5 kolorów tuszu w oddzielnych zasobnikach.

Tusze barwnikowe sprawdzą się podczas druku materiałów wysokiej jakości. Są to zazwyczaj zdjęcia i pod tym względem Canon PIXMA TR8550 sprawdza się naprawdę nieźle. Zarówno domowi jak i biurowi użytkownicy mogą uzyskać wydruki, które nieznacznie odbiegają jakością od zwykłych odbitek (włącznie z opcją druku bez obramowań i druku na fotograficznym papierze A4, który jest dozowany za pomocą dedykowanego podajnika z tyłu urządzenia). Jak zwykle taki druk to przede wszystkim oszczędność czasu, bo TR8550 nie jest urządzeniem dedykowanym wielkonakładowemu drukowi fotografii. Jednak w przypadku mniej wymagających kolorowych materiałów możemy liczyć na całkiem sporą liczbę wydruków. Standardowe pojemniki na tusz daje się zastąpić ich wariantami o pojemności XL i XXL (dokładnie tak samo jak w serii drukarek Canon PIXMA TS).

Canon PIXMA TR8550 może drukować w jakości standardowej lub wysokiej. Wysoka jakość zapewni maksimum pozytywnych doznań przy wydruku fotografii albo dokumentów na papierze wysokiej jakości. Jednak i standardowy tryb druku nie rozczaruje. Nie dość, że wydruk będzie bardzo szybki (dla fotografii A4 liczony w sekundach), to nawet na zwykłym papierze o gramaturze 80 (przeznaczonym raczej dla zwykłego tekstu) otrzymamy wydruk bardzo przyzwoitej jakości.

Gdy chcemy korzystać z druku pigmentowego, należy pamiętać, że będzie on dostępny tylko gdy zdecydujemy się na druk monochromatyczny (w odcieniach szarości) i bez automatyki druku dwustronnego.

Funkcje drukowania - jak w najwyższych modelach domowych

Jako drukarka Canon PIXMA TR8550 sprawuje się tak samo jak najwyższe modele przeznaczone do domowych zastosowań (mowa o serii TS pozbawionej faksu). Możemy zatem:

  • drukować z gotowych wzorców zapisanych w pamięci sprzętu
  • zapisywać i drukować z danych przechowywanych w chmurze (własnej i Canona)
  • drukować dwustronnie
  • używać różnej gramatury nośników (od zwykłego papieru z podajnika wewnątrz urządzenia po papier fotograficzny podawany z tylnego podajnika)
  • drukować w trybie foto, bez obramowania
  • łączyć wiele zdjęć na jednym podczas wydruku
  • drukować plakaty

Skanowanie i kopiowanie - nie tylko z podajnika ADF, ale także na kartę pamięci

Automatyka podawania dokumentów do skanowania to duża zaleta, ale nie da się w ten sposób zeskanować papieru o sporej gramaturze, a już na pewno książek czy dokumentów z okładkami. Dlatego mamy do dyspozycji tradycyjny blat, na którym należy położyć skanowany dokument, książkę lub inny materiał. 

Wiele funkcji, związanych z łączeniem kilku skanowanych dokumentów w jeden, skanowanie z wydrukiem dwustronnym (lub odwrotnie, z dwustronnego dokumentu na jednostronny wydruk), to rozwiązania znane z urządzeń domowych. Wydaje się jednak, że dopiero w sprzęcie o przeznaczeniu biznesowym, nawet jeśli jest to niewielki i niewymagający biznes, nabierają one sensu. 

Skanowane dokumenty możemy zapisać w pamięci komputera, wysłać e-mailem (gdy faks to za mało), zapisać w usłudze chmurowej (Canon prowadzi za rękę podczas konfiguracji dostępu) i co ciekawe również na karcie pamięci. Szkoda, że nie ma tutaj opcji zapisu na pendrive, ale karta pamięci to też dość popularny nośnik (łatwo dostępny, o ile nie siedzi schowany wewnątrz smartfona).

Ekran LCD - zamiast ekranu komputera i sterownika drukarki

Centrum zarządzania urządzenia PIXMA TR8550, w momencie gdy pracuje ono jako urządzenie zdalne, niepodłączone do komputera, a jedynie komunikujące się z siecią, jest ekran LCD. Sporych rozmiarów  ekran (4,25 cala przekątnej) mieści podgląd obrazu i przyciski kontrolne jednocześnie.

Za jego pomocą dokonamy wyboru jednej z czterech funkcji TR8500 i określimy parametry pracy, w tym najważniejsze opcje dostępne w systemowych sterownikach i ustawieniach. Dzięki temu TR8550 może pracować z powodzeniem jako niezależne od komputera urządzenie. Wbudowane Wi-Fi zapewnia współpracę z urządzeniami mobilnymi (to też sposób na połączenie z komputerem), a Ethernet bezpieczne łącze szczególnie w warunkach biurowych.

Jak trzeba jest też cicho i oszczędnie dla papieru

By zapewnić cichszą pracę, na pewno warto skanować z pomocą podajnika ADF (ogranicza nas to do zwykłych kartek papieru), a także nie drukować dwustronnie (proces duplexu też hałasuje). Jest jeszcze inny sposób - ustawienia ciche. Skonfigurujemy je z pomocą wbudowanego menu, albo w systemowych ustawieniach. Tryb cichy można włączyć tak, by aktywował się w określonych godzinach - to dobre rozwiązanie gdy korzystamy np. z faksu i nie chcemy by proces jego wydruku nam przeszkadzał.

Wspomniany duplex, czyli drukowanie dwustronne, jest może odrobinę hałaśliwą operacją, ale za to pozwala oszczędzić papier. Tryb dwustronny zależnie od potrzeb możemy aktywować tylko dla faksowania, kopiowania czy druku z szablonu, a także (co jest bardzo przydatne) dla wydruków z plików PDF. Trzeba jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości, bo zmiana strony drukowanego dokumentu zajmuje kilka sekund.

W kilku słowach

Podsumowując, Canon PIXMA TR8550 to jedna z lepszych rzeczy jakie mogą zdarzyć się niewielkiemu biuru (i to nie tylko domowemu), którego budżet na zakup wielofunkcyjnego sprzętu typu 4w1 nie jest zbyt wielki. Mamy tu dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji drukowania i kopiowania, obowiązkowy wydajny automatyczny podajnik dokumentów w skanerze, prostotę obsługi i serwisowania. Kolejnym krokiem w ewolucji tego typu sprzętu będzie druk w większym nakładzie, ale to już zadanie dla produktów z serii oznaczonej literką G.