Canon zapowiada pierwszy flagowy model systemu EOS R – aparat EOS R1: nowy układ przetwarzania obrazu usprawnia funkcję AF i podnosi jakość obrazu

Warszawa, 15 maja 2024 r. – Firma Canon ogłasza, że trwają prace nad modelem EOS R1. Ten pełnoklatkowy bezlusterkowiec będzie pierwszym flagowcem wśród aparatów systemu EOS R wyposażonych w mocowanie RF. Na rynek trafi w 2024 roku.

Canon develops EOS R1

EOS R1 jest bezlusterkowym aparatem przeznaczonym dla profesjonalistów, łączącym najnowszą technologię Canon, topowe parametry, dużą wytrzymałość i wysoką niezawodność w jednym flagowym modelu. Aparat ten zdecydowanie poprawi jakość zarówno zdjęć, jak i wideo (w porównaniu z modelem EOS R3), wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom stawianym przez czołowych profesjonalistów w takich dziedzinach, jak fotografia sportowa, fotografia newsowa i produkcja wideo.

Aparat ten korzysta z nowo opracowanego procesora obrazu DIGIC Accelerator obok istniejącego już procesora DIGIC X. Nowy układ przetwarzania obrazu, na który składają się wspomniane procesory oraz nowa matryca CMOS, umożliwia bardzo szybkie przetwarzanie wielkich ilości danych, wnosząc niespotykane dotąd usprawnienia do autofocusa (AF) oraz wielu innych funkcji.

Dzięki zaawansowanemu połączeniu nowego układu przetwarzania obrazu i technologii uczenia głębokiego aparaty Canon potrafią obecnie rozpoznawać fotografowany obiekt bardzo szybko i z dużą dokładnością. Poprawiono na przykład precyzję śledzenia obiektów, aby można było stale śledzić określonego zawodnika sportów zespołowych – nawet jeśli bezpośrednio przed nim chwilowo znajduje się inny zawodnik. Ponadto funkcja AF pod nazwą „Action Priority” rozpoznaje ruch, błyskawicznie analizując to, co w danej chwili robi zawodnik. W sportach zespołowych – zwłaszcza w takich sytuacjach, gdy trudno przewidzieć, co wydarzy się za chwilę – funkcja ta automatycznie rozpoznaje, że zawodnik wykonuje określone działanie, na przykład uderza piłkę – będącą w tym przypadku głównym obiektem – i natychmiast dostosowuje ostrość w kadrze, pomagając w ten sposób uchwycić decydujące momenty rozgrywki.

Połączenie nowego układu przetwarzania obrazu i technologii uczenia głębokiego pozwoli na poprawę jakości materiałów. Canon wdraża funkcję redukcji szumów, opracowaną i rozwijaną wcześniej jako element oprogramowania komputerowego. Teraz funkcja ta znajdzie się na pokładzie aparatu, aby dodatkowo poprawić jakość obrazu i wspierać kreatywność użytkowników.

Canon przeprowadza obecnie próby terenowe tego aparatu, by w efekcie pomagać w wychwytywaniu najważniejszych i decydujących momentów podczas imprez sportowych

W przyszłości Canon będzie poszerzać gamę aparatów i obiektów RF w ramach systemu EOS R, wychodząc w ten sposób naprzeciw potrzebom szerokiego spektrum użytkowników i przyczyniając się do rozwoju fotografii i kultury wideo.

Dalsze informacje