Canon dodaje obsługę aplikacji Auto Tracking i Auto Loop do swoich kamer PTZ

Warszawa, Polska, 3 kwietnia 2023: Canon Europe rozszerza funkcjonalność swoich kamer PTZ o obsługę dwóch nowych aplikacji dostępnych za pośrednictwem systemu Add-On Applications. Nowe aplikacje umożliwiają użytkownikom wzbogacenie produkcji wideo o nowe funkcje. Komfort użytkowania kamer PTZ zwiększy się z kolei dzięki wprowadzonej równolegle aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Aplikacje Canon Auto Tracking RA-AT001 i Auto Loop RA-AL001, zapowiedziane w styczniu i zaprezentowane wraz z kamerą CR-N700 na konferencji ISE 2023, od sierpnia będą obsługiwały także modele CR-N500, CR-N300 i CR-X3001. Obie aplikacje odpowiadają na rynkowe zapotrzebowanie i oferują wydajne, samodzielne rozwiązanie do produkcji wideo, niewymagające korzystania z zewnętrznego sprzętu. Prezentowane nowe, płatne aplikacje są łatwe w konfiguracji, a w połączeniu z technologią kamer 4K opracowaną przez Canon stanowią doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każ¬dym scenariuszu: w edukacji akademickiej, w korporacjach, podczas wydarzeń na żywo czy transmisji.

CR-N700_lifestyle_13-pro.jpg

CR-N500

Aplikacja Auto Tracking: modele CR-N500 i CR-N300

Wykorzystując nowoczesny mechanizm napędowy Canon zastosowany w kamerach PTZ, nowa aplikacja Auto Tracking automatycznie i precyzyjnie śledzi filmowane osoby, przez co znajdują się one zawsze w kadrze, bez interwencji ze strony operatora kamery. Funkcja śledzenia umożliwia nagrywanie przy użyciu jednej lub wielu kamer, nie angażując operatora. W efekcie technicy i operatorzy mają mniej pracy, a sprzęt bez ich udziału rejestruje obraz w wysokiej jakości z zachowaniem profesjonalnych standardów. Analiza wizualna przebiega z poziomu kamery. Do jej przeprowadzenia nie potrzeba żadnego urządzenia zewnętrznego, przez co funkcja śledzenia działa szybciej i bardziej precyzyjnie. Jest w stanie ująć całe ciało nagrywanej osoby, a także fragment od pasa lub ramion w górę oraz inne perspektywy, śledząc obiekty poruszające się z szybkością od wolnego do szybkiego marszu. Kamera pracuje precyzyjnie dzięki płynnemu działaniu zarówno napędu, jak i mechanizmu obrotowego, co przekłada się na wysoką jakość materiału bezpośrednio przez nią rejestrowanego.

Dzięki nowemu oprogramowaniu sprzętowemu więcej kamer PTZ będzie współpracować z aplikacją Auto Tracking. Teraz także modele CR-N500 i CR-N300 sprostają wielu różnym zadaniom, takim jak filmowanie na żywo, rejestracja wydarzeń czy wykładów. Dzięki funkcji kompozycji operatorzy mogą ustawić optymalną pozycję, przez co obiekt zawsze będzie dobrze skadrowany. W zależności od potrzeb można wybrać także odpowiednią czułość śledzenia, która umożliwia 10-stopniową regulację.

Aplikacja Auto Loop: większa kompatybilność

Kamery CR-N500, CR-N300 i CR-X300 wzbogacono o obsługę aplikacji Auto Loop. Umożliwia ona zaprogramowanie kamer tak, by automatycznie podążały za zdefiniowaną sekwencją obrotu/pochylenia/zbliżenia bez konieczności manualnego ustawiania kadru. Rozwiązanie to sprawdza się znakomicie w sytuacjach, w których operatorzy muszą wykonywać kamerą proste, powtarzalne ruchy, jak na przykład podczas koncertów, gdy kadr przesuwa się od perkusisty przez wokalistę do publiczności – i z powrotem. Reżyserzy i operatorzy mają dzięki temu mniej zadań i mogą skupić się ujęciach z innych kamer oraz przełączaniu między nimi.

Dwa schematy pracy, „pętla” lub „tam i z powrotem”, zapewniają większą swobodę w dopasowaniu ruchu kamery do filmowanego środowiska. W układzie wielokamerowym materiał rejestrowany z pomocą aplikacji będzie wyglądał naturalnie, dzięki funkcji płynnej regulacji przyspieszenia/opóźnienia ruchu kamery, która symuluje jej ręczną obsługę. Funkcje te można łatwo zaprogramować na jednym ekranie. Operatorzy zmieniają na nim ustawienia pozycji i ścieżki kamery (z opcją podglądu), a także kontrolują prędkość ruchu i określają, jak długo kamera ma pozostawać w danym położeniu.

Aplikacje Auto Tracking i Auto Loop są obecnie dostępne dla modelu CR-N700. Obsługa innych kamer PTZ wraz z aktualizacją oprogramowania sprzętowego zostanie wprowadzona pod koniec 2023 roku.

Udoskonalone doświadczenie użytkownika

Canon, skupiając się na rozszerzaniu funkcjonalności kamer PTZ, wydaje najnowszą aktualizację oprogramowania sprzętowego, która zwiększa wygodę użytkowania i usprawnia pracę - niezależnie od tego, czy kamera jest używana samodzielnie, czy też stanowi część układu wielokamerowego. Podczas pracy w konfiguracji z kamerami Cinema EOS lub kamerami Canon z serii XA / XF modele CR-N500, CR-N300 i CR-X300 mogą korzystać ze wspólnych ustawień, w tym kąta migawki i czasu otwarcia migawki. Ponadto, dzięki nowej funkcji kompensacji kolorów dla balansu bieli łatwiej niż dotychczas jest dopasować obraz z innych kamer. Co więcej, model CR-X300 będzie dodatkowo obsługiwał protokoły SRT i Free-D, co umożliwi jego łatwiejszą integrację ze środowiskiem pracy - szczególnie w przypadku rejestracji wydarzeń na żywo i sportu. Z wszystkich tych funkcji można już teraz korzystać w modelu CR-N700.

Aplikacje (płatne) i aktualizacja oprogramowania (darmowa) będą dostępne od połowy 2023 r: https://www.canon.pl/support/business-product-support/

  1. Model CR-X300 jest kompatybilny wyłącznie z aplikacją Auto Loop.