Canon 20. rok z rzędu z największym udziałem w globalnym rynku w kategorii aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami

Warszawa, Polska, 28 marca 2023 r. – Canon Europe informuje, że produkowane przez firmę aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami (lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce) po raz kolejny utrzymały się na czołowej pozycji pod względem udziału w światowym rynku fotograficznym. Canon jest liderem w tej kategorii nieprzerwanie od 20 lat1 (od 2003 do 2022 roku).

EOS R Richard Walch Lifestyle Arranmore Ireland -0036.tif

System EOS R

Canon opracowuje kluczowe elementy systemu przetwarzania obrazu stosowane w aparatach cyfrowych z wymiennymi obiektywami z serii EOS – przetworniki obrazu CMOS, procesory obrazu i wymienne obiektywy – zgodnie z podstawową zasadą „szybkość, wygoda i wysoka jakość obrazu”. Firma nieustannie zaspokaja różne potrzeby klientów dzięki szerokiej gamie produktów – od flagowych modeli o wysokich parametrach, które cieszą się zaufaniem profesjonalistów, po modele podstawowe, pozwalające uzyskać wysoką jakość obrazu przy łatwej obsłudze. Oferuje również bogaty wybór obiektywów z serii RF i EF, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby klientów.

We wrześniu 2003 roku, u progu ery cyfrowych aparatów jednoobiektywowych, Canon zaprezentował nowatorski model EOS 300D (w innych regionach: EOS Digital Rebel lub EOS Kiss Digital). Przełomowy aparat, charakteryzujący się konkurencyjną ceną i kompaktową, lekką konstrukcją, zawojował lwią część światowego rynku i zapoczątkował oraz przyspieszył rozwój segmentu lustrzanek cyfrowych. Od tamtej pory Canon stale wprowadza na rynek innowacyjne produkty, m.in. przeznaczone dla profesjonalistów modele z serii EOS-1D i EOS 5D, które utorowały drogę do cyfrowej rejestracji wideo w technologii jednoobiektywowej. Dążenie firmy Canon do dalszego poszerzania granic wizualnej ekspresji doprowadziło do powstania kolejnej generacji systemu EOS R, wprowadzonego na rynek w październiku 2018 roku. Obejmuje ona model EOS R5 – pierwszy aparat z funkcją nagrywania wideo w rozdzielczości 8K2 – wprowadzony do sprzedaży w lipcu 2020 roku oraz model EOS R3 dostępny od listopada 2021 roku, odznaczający się możliwością śledzenia szybko poruszających się obiektów i wykonywania zdjęć seryjnych. W grudniu 2021 roku firma Canon wprowadziła ponadto na rynek system EOS VR, przeznaczony do nagrywania wideo na potrzeby treści związanych z wirtualną rzeczywistością.

W 2022 roku Canon zaprezentował EOS R7 (wprowadzony do sprzedaży w czerwcu 2022 roku) i EOS R10 (wprowadzony do sprzedaży lipcu 2022 roku) – pierwsze modele w rozmiarze APS-C w serii EOS R. Firma pokazała także pełnoklatkowy aparat EOS R6 Mark II (wprowadzony do sprzedaży w grudniu 2022 roku), który charakteryzuje się zaawansowanymi funkcjami AF i doskonałymi możliwościami wideo, wraz z sześcioma nowymi obiektywami RF3. Poprzez nieustającą rozbudowę asortymentu Canon przez 20 kolejnych lat zdołał zapewnić sobie czołową pozycję pod względem udziału w światowym rynku.

Canon nadal będzie doskonalić autorskie technologie obrazowania, wzmacniając i rozszerzając serię aparatów i obiektywów EOS, jak również otwierając nowe możliwości w dziedzinie rejestrowania obrazów i filmów.

  1. Na podstawie sondażu przeprowadzonego przez firmę Canon oraz danych dotyczących wysyłek opublikowanych przez CIPA.
  2. Wśród aparatów cyfrowych o wymiennych obiektywach wprowadzonych do sprzedaży przed 8 lipca 2020 r.
  3. W 2022 r. firma Canon zaprezentowała sześć następujących cyfrowych obiektywów wymiennych: RF 800 mm F5.6 L IS USM (maj), RF 1200 mm F8 L IS USM (maj), RF-S 18–45 mm F4.5–6.3 IS STM (czerwiec), RF-S 18–150 mm F3.5–6.3 IS STM (czerwiec), RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM (sierpień), RF 15–30 mm F4.5-6.3 IS STM (sierpień).

    Komunikat prasowy Canon Inc. dostępny pod adresem: https://global.canon/en/news/2023/20230328.html