Global Good Awards 2023: Canon docenia aktywistów i organizacje działające na rzecz zrównoważonego rozwoju

Warszawa, 10 lutego 2023 r. – Canon, światowy lider technologii obrazowania, już czwarty rok z rzędu bierze udział w rozdaniu nagród Global Good Awards, doceniających inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Tym razem, oprócz patronowania przyznawanej co roku nagrodzie Canon Young Champion of the Year, firma zainaugurowała nową kategorię nagród – w jej ramach doceniani będą partnerzy z dziedziny edukacji, którzy pomagali realizować ważne cele w ramach Canon Young People Programme. Właśnie rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do obu wspomnianych kategorii.

Nabilah Chowdhury_U21 winner
Nabilah Chowdhury

Nabilah Chowdhury, zwyciężczyni w kategorii poniżej 21 lat, nagrody Canon Young Champion 2022Canon Young Champion of the Year Award to nagroda dla młodych liderów, których działania mają pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój naszej planety, a dodatkowo zachęcają innych do wzięcia odpowiedzialności w swoje ręce. Wyróżnienie stanowi rozwinięcie programu Canon Young People Programme, dającego młodym ludziom wiedzę, pewność siebie oraz umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia, niezbędne do podejmowania działań w ważnych dla nich dziedzinach.

W ubiegłym roku zwyciężczynią w kategorii poniżej 21 lat została Nabilah Chowdhury, nagrodzona za działania na rzecz aktywizmu klimatycznego, organizację strajków klimatycznych w Sydney oraz podejmowanie tematu w ramach struktur ONZ. W uznaniu jej wysiłków, Canon podarował młodej aktywistce lustrzankę cyfrową oraz zaprosił ją do biura w Londynie, gdzie Nabilah mogła podzielić się inspirującymi efektami jej pracy. Peter Bragg, Canon EMEA Sustainability & Government Affairs Director, komentował wówczas: – Z wielką przyjemnością będziemy po raz czwarty z rzędu wspierać Global Good Awards. Nie możemy się doczekać interesujących zgłoszeń, ukazujących ciężką pracę i osiągnięcia młodych ludzi, szkół oraz organizacji, na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Tegorocznego zwycięzcę lub zwyciężczynię nagrody Canon Young Champion of the Year wybiorą jurorzy, pośród których znaleźli się artystka i aktywistka Ally Zlatar, doradczyni w sprawie zrównoważonego rozwoju i autorka serii książek „Be the Change” Georgina Stevens oraz fotografka i ambasadorka marki Canon Laura El Tantawy.

Steve headshot

Dodatkowo Canon funduje nową nagrodę – Young People Programme Partner of the Year. Wyróżnienie ma na celu docenienie pracy partnerów w dziedzinie edukacji, którzy, począwszy od 2022 roku, wzięli udział w Canon Young People Programme. W związku z tym do grona jurorów dołączy Steve Kenzie, Executive Director UN Global Compact Network UK, którego wiedza i praca na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju była wykorzystywana w szkołach i organizacjach pozarządowych, a także podczas warsztatów fotograficznych realizowanych we współpracy z Canon. Grono sędziowskie wesprze także Hassan Raja, były uczestnik Canon Young People Programme, a obecnie Digital Comms Officer w urzędzie miejskim Londynu.

Zwycięzcy kategorii Canon będą ogłoszeni wraz z innymi nagrodzonymi w ramach Global Good Awards podczas ceremonii 16 czerwca. Zostaną też zaproszeni na spotkanie zwycięzców, które odbędzie się 12 października i pozwoli wszystkim finalistom z 2023 roku przedyskutować ich pomysły oraz wzajemnie się zainspirować.

Szczegóły zgłoszeń do kategorii Canon Young Champion of the Year oraz Young People Programme Partner of the Year
Zgłoszenia do nagród przyjmowane są bezpłatnie w dwóch kategoriach wiekowych – do 16 i do 21 roku życia. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno uczestników Canon Youth Programme, jak i niezwiązanych z programem aktywistów. Jury pozostawia możliwość zgłoszeń więcej niż jednego kandydata w ramach jednego projektu, na przykład w sytuacji, kiedy nad kampanią pracowała grupa lub rodzeństwo. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 kwietnia 2023 roku.

W swojej aplikacji każdy uczestnik musi opisać swoją historię i zmianę, która się dzięki niej dokonała. Każde zgłoszenie musi zawierać maksymalnie 1000 znaków oraz nie więcej niż 6 zdjęć. Drogowskazem dla uczestników powinny być Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zgłoszenia powinny opisywać każdą formę aktywizmu na rzecz społeczności lub środowiska, niezależnie od tego, czy to projekt lokalny, czy inicjatywa o zasięgu globalnym.

Zwycięzcy w kategorii Canon Young Champion of the Year otrzymają bilety na wirtualną ceremonię rozdania nagród Global Good Awards, lustrzankę cyfrową Canon EOS 250D, dedykowany jej obiektyw oraz obiektyw o ogniskowej 50 mm. Osoby znajdujące się na krótkiej liście finalistów otrzymają także aparaty Canon EOS 4000D, obiektywy oraz certyfikat. Z kolei zwycięzcy w kategorii Young People Programme Partner of the Year otrzymają statuetkę oraz certyfikat.

Każdy z uczestników może zgłosić się samodzielnie, jeśli jest pełnoletni (powyżej 18 roku życia), lub może być nominowany przez rodzica, opiekuna, firmę albo organizację, z którą pracuje. Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę internetową nagród Global Good Awards.