Nowości od firmy Canon: obiektyw RF 135 mm F1.8L IS USM i lampa błyskowa SPEEDLITE EL-5

Warszawa, Polska, 2 listopada 2022 r. – Canon Europe wprowadza dziś na rynek RF 135 mm F1.8L IS USM, teleobiektyw stałoogniskowy, który idealnie sprawdzi się do zdjęć portretowych w słabym oświetleniu oraz SPEEDLITE EL-5, wysokowydajną lampę błyskową do fotografowania ślubów i innych wydarzeń. Duży otwór przysłony f/1,8, długa ogniskowa i wbudowany optyczny stabilizator obrazu umożliwiają obiektywowi RF 135 mm F1.8L IS USM uchwycenie atrakcyjnych i wyraźnych portretów z rozmytym tłem. SPEEDLITE EL-5 oferuje intuicyjny design znany z modelu EL-1 oraz zaawansowaną wydajność w konkurencyjnej cenie, dzięki czemu stanowi doskonałe akcesorium dla profesjonalnych fotografów. Canon zapowiada również uzupełnienie oprogramowania DPP o narzędzie do przetwarzania obrazu oparte na sieci neuronowej, które umożliwi fotografom poprawę jakości wykonywanych zdjęć.

Szybkie i jasne obiektywy RF 135 mm F1.8L IS USM oraz lampy SPEEDLITE EL-5 zapewniają fotografom portretowym i eventowym większą swobodę twórczą.

RF 135mm F1.8L IS USM

RF 135mm F1.8L IS USM

Speedlite EL-5

Speedlite EL-5

Wyjątkowe portrety za pomocą obiektywu RF 135 mm F1.8L IS USM

Obiektyw RF 135 mm F1.8L IS USM, następca popularnego modelu Canon EF 135 mm f/2L USM, umożliwia wykonywanie efektownych portretów dzięki połączeniu szybkiej, 9-listkowej przysłony f/1.8 z ogniskową 135 mm, które pozwalają uzyskać imponujący efekt bokeh, jednocześnie kompresując obiekty. Zwiększony dystans pomiędzy fotografem a fotografowanym obiektem sprzyja wytworzeniu bardziej komfortowej atmosfery, co pozwala na uzyskanie naturalnie wyglądających ujęć, zarówno w przypadku zdjęć samej głowy, jak i całego ciała. Obiektyw RF 135 mm F1.8L IS USM świetnie nadaje się również do fotografowania z bliska – odległość ogniskowania wynosi 0,7 m, zapewniając powiększenie 0,26×. W obiektywie RF 135 mm F1.8L IS USM zastosowano optyczny stabilizator obrazu zapewniający stabilizację do 5,5 stopnia, która wzrasta do 8 stopni dzięki skoordynowanej stabilizacji1, co stanowi idealne rozwiązanie podczas fotografowania przy słabym oświetleniu lub z ręki.

Podobnie jak cała gama obiektywów RF produkcji Canon, model RF 135 mm F1.8L IS USM gwarantuje świetną jakość obrazu w całym kadrze. Zaawansowana konstrukcja optyczna obejmuje trzy elementy UD, które zapewniają wysoką rozdzielczość i dokładne odwzorowanie kolorów, a także redukują aberracje chromatyczne. Dzięki powłokom ASC i Super Spectra obiektyw RF 135mm F1.8L IS USM charakteryzuje się również minimalnym efektem zjawy lub flary, a powłoka fluorowa pomaga utrzymać obiektyw w czystości, zapewniając niezmienną ostrość zdjęć.

Obiektyw RF 135 mm F1.8L IS USM jest łatwy w obsłudze, wspomagając fotografów w sytuacjach wiążących się z wysokim poziomem stresu, takich jak śluby czy wydarzenia sportowe na żywo. Silnik Nano USM umożliwia szybkie i ciche działanie AF, co w połączeniu z funkcją Eye AF firmy Canon2 zapewnia precyzyjne skupienie ostrości RF 135 mm F1.8L IS USM na oku fotografowanej osoby. Tym samym fotograf może się skoncentrować na kompozycji – co jest przydatne podczas fotografowania z płytką głębią ostrości. RF 135 mm F1.8L IS USM to pierwszy obiektyw firmy Canon, nie licząc superteleobiektywów, wyposażony w dwa przyciski funkcyjne, które można zaprogramować do obsługi jednej z kilkudziesięciu funkcji. Można także zmodyfikować działanie pierścienia Control Ring, aby z poziomu obiektywu móc wpływać na różne ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki, przysłona czy ISO. Odporne na kurz i wodę uszczelnienia wokół mocowania obiektywu zapewniają niezawodność w każdych warunkach fotografowania.

SPEEDLITE EL-5: Potężna, a jednocześnie łatwa w obsłudze lampa błyskowa

SPEEDLITE EL-5 to wydajna i niezawodna lampa błyskowa, którą każdy fotograf eventowy powinien mieć w swojej torbie. Dzięki liczbie przewodniej 603 i niezwykle krótkiemu czasowi cyklu błysku 0,1–1,2 sekundy 4 w łatwy sposób doświetli dynamiczne wydarzenia, takie jak przyjęcia czy wesela. Akumulator litowo-jonowy LP-EL zapewnia możliwość wyzwolenia do 85 błysków z pełną mocą w ramach jednej serii i do 350 błysków na jednym ładowaniu, przy pełnej mocy5. W przypadku bardziej subtelnych wymagań dotyczących oświetlenia ręczna regulacja umożliwia użytkownikom ustawienie lampy błyskowej nawet na 1/1024 mocy6.

SPEEDLITE EL-5 to pierwsza lampa Canon z tej rodziny wyposażona w stopkę wielofunkcyjną, która jest kompatybilna z najnowszymi aparatami serii EOS R7. Pozłacane styki zapewniają niezawodne połączenie z aparatem i lepszą komunikację. Aby zapewnić niezawodne działanie nawet podczas długotrwałego fotografowania z lampą błyskową, model SPEEDLITE EL-5 wyposażono w wydajny pasywny system chłodzenia, który pozwala na szybsze odprowadzanie ciepła. Podczas fotografowania w niekorzystnych warunkach pogodowych uszczelnienia zapewniają odporność na kurz i wodę.

Opracowana z myślą o profesjonalistach SPEEDLITE EL-5 oferuje szereg takich funkcji jak bezprzewodowe sterowanie radiowe i współpracę z 15 dodatkowymi lampami Speedlite. Funkcja Camera Link umożliwia wyzwalanie podłączonych do nich zewnętrznych aparatów. Podwójna biała dioda LED występuje jako modelujące źródło światła lub lampa wspomagająca AF, ułatwiając ustawianie ostrości w słabych warunkach oświetleniowych. Dzięki niestandardowemu trybowi lampy błyskowej (C.Flash) użytkownicy mogą zarejestrować ustawienia lampy błyskowej (C1, C2, C3) na lampie Speedlite, a także „powiązać” je z trybami niestandardowymi aparatu8, które pełnią funkcję wstępnych ustawień przyspieszających pracę w bardziej złożonym otoczeniu. Znana z modelu EL-1 intuicyjna konstrukcja i menu SPEEDLITE EL-5 oferuje znajomy układ joysticka i przycisków wraz z nowym przyciskiem (Flash) Menu Direct, umożliwiającym łatwy dostęp do menu ustawień lampy w aparacie.

Aktualizacja DPP Cloud

Firma Canon rozbudowała również oprogramowanie Digital Photo Professional dla zaawansowanych fotografów, wprowadzając nowe, oparte na subskrypcji narzędzie do przetwarzania obrazu bazujące na sieci neuronowej, które poprawia jakość obrazu dzięki możliwościom chmury obliczeniowej i zaawansowanej technologii SI. Fotografowie są w stanie zredukować szumy, jednocześnie przywracając szczegóły i ostrość, wcześniej nieosiągalne przy tak wysokim ISO, poprawić dokładność odwzorowania kolorów i skorzystać z optymalizacji obiektywu.

Dzisiaj premierę ma również EOS R6 Mark II, pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, który w innowacyjny sposób pozwala posiadaczom hybryd zapanować nad swoją kreatywnością – bezkompromisowo i niezależnie od tematyki. Aparat EOS R6 Mark II, umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 40 klatek na sekundę, tym samym ustanawiając nowe rekordy szybkości. Wyposażony jest również w system Dual Pixel CMOS AF firmy Canon, który sprawniej rozpoznaje i śledzi większą liczbę obiektów. Jako hybryda, aparat może również rejestrować doskonałe, nadpróbkowane materiały wideo w formatach 4K 60p lub 6K RAW.

Więcej informacji na temat obiektywu RF 135 mm F1.8L IS USM można znaleźć na stronie: https://www.canon.pl/lenses/rf-135mm-1-8-l-is-usm-lens/

Bardziej szczegółowe informacje o lampie SPEEDLITE EL-5 dostępne są tutaj: https://www.canon.pl/cameras/speedlite-flash-el-5/

Najważniejsze cechy obiektywu RF 135 mm F1.8L IS USM:

• Szybka, 9-listkowa kolista przysłona f/1,8
• Ogniskowa 135 mm
• 5,5 stopnia stabilizacji (8 stopni z IBIS)
• Zaawansowana konstrukcja optyczna z trzema elementami UD, ASC i powłoką Super Spectra
• Silnik Nano USM zapewniający szybki i cichy AF

Najważniejsze cechy lampy błyskowej SPEEDLITE EL-5:

• Liczba przewodnia 60, z wbudowanym oświetleniem modelującym
• Szybki czas cyklu błysku 0,1–1,2 sekundy4
• Akumulator Li-Ion LP-EL umożliwiający ładowanie
• Pierwsza lampa błyskowa firmy Canon wyposażona w stopkę wielofunkcyjną
• Bezprzewodowe sterowanie radiowe nawet 15 dodatkowymi lampami Speedlite

  1. W przypadku kompatybilnych aparatów z wbudowaną stabilizacją obrazu.
  2. Z kompatybilnymi aparatami.
  3. Przy ustawieniu aparatu na ISO 100 i powiększeniu do 200 mm.
  4. Z wykorzystaniem w pełni naładowanego akumulatora w warunkach testowych firmy Canon.
  5. Z wykorzystaniem w pełni naładowanego akumulatora w warunkach testowych firmy Canon. Nieprzerwana seria błysków z pełną mocą, aż do ograniczenia wypalania błysku na poziomie 1.
  6. Minimalna moc błysku wynosi 1/128 dla szybkiej synchronizacji.
  7. Do użytku ze zgodnymi aparatami wyposażonymi w stopkę wielofunkcyjną firmy Canon. Uwaga, nie wszystkie funkcje mogą być obsługiwane przez wszystkie aparaty (aparat EOS R5 C i kamery ze stopką wielofunkcyjną nie są obsługiwane).
  8. Z kompatybilnymi aparatami.