Nowa kamera PTZ firmy Canon dla profesjonalnych nadawców

Warszawa, Polska, 7 września 2022: Canon Europe wprowadził dziś na rynek model CR-N700, czyli 10-bitową kamerę PTZ 4K60P 4:2:2 z łącznością 12G-SDI, zaprojektowaną z myślą o profesjonalnych transmisjach, studiach i produkcjach na żywo. Bazując na dorobku firmy Canon w dziedzinie sprzętu transmisyjnego, kamera CR-N700 wykorzystuje inteligentny system AF znany z popularnych profesjonalnych kamer wideo, takich jak EOS C70 i XF605, który zapewnia precyzyjną ostrość w całym zakresie obrotu, pochylenia i zbliżenia. Firma Canon opracowała prezentowaną kamerę PTZ i jej zaawansowane funkcje z myślą o wszystkich rodzajach produkcji i potencjalnych wymaganiach technicznych.

Rejestrowanie obrazu wideo w najwyższej jakości i zaawansowane opcje łączności umożliwią nadawcom wydajną realizację produkcji.Transmisje w najwyższej jakości – bez przeszkód


Aby sprostać wymaganiom nadawców, kamerę CR-N700 wyposażono w 1-calową matrycę CMOS i procesor DIGIC DV7, co umożliwia rejestrację 10-bitowego obrazu w jakości 4K UHD 60P 4:2:2 i tworzenie angażujących materiałów. Dzięki doskonałemu przesyłowi danych użytkownicy najnowszej kamery PTZ firmy Canon będą mogli prowadzić streamingi w jakości 4K 60P poprzez IP. Z tego rozwiązania ucieszą się zwłaszcza twórcy treści, którzy zajmują się produkcjami zdalnymi i na żywo. Świetna jakość obrazu wynika również z zastosowania wydajnego obiektywu, który cechuje się 15-krotnym zoomem optycznym, a podczas nagrywania w rozdzielczości Full HD – także zaawansowanym zoomem 30-krotnym. Renomowany stabilizator obrazu firmy Canon gwarantuje, że nadawcy uzyskają pozbawiony drgań obraz nawet podczas filmowania z dużej odległości. Docenią to na pewno operatorzy rejestrujący programy typu reality show i wydarzenia sportowe, gdy zajdzie potrzeba wykonania dyskretnego zbliżenia na akcję. CR-N700 posiada również tryb nocny, który dzięki wbudowanemu filtrowi IR pozwala nagrywać materiał w niemal zupełnej ciemności. W wyniku wykorzystania technologii HDR (w formacie PQ lub HLG) nadawcy zarejestrują materiał filmowy bez żadnych zakłóceń w dowolnych warunkach oświetleniowych.


Kamerę PTZ, CR-N700, wyposażono w szybką, inteligentną i niezwykle dokładną funkcję ustawiania ostrości, opartą na opatentowanej przez firmę Canon technologii Dual Pixel CMOS AF z zaawansowanym systemem EOS iTR AF X. Ten bazujący na uczeniu maszynowym autofokus skupia się na głowie filmowanej osoby i śledzi ją w trakcie ruchu, nawet gdy ta odwraca twarz od obiektywu. Z kolei AF z funkcją detekcji oka koncentruje się na źrenicy znajdującej się w kadrze osoby, zapewniając jeszcze większą precyzję, natomiast AF z funkcją priorytetu twarzy pozwala operatorom skupić kadr na konkretnej osobie. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, w których konieczne jest filmowanie przede wszystkim osoby prowadzącej transmisję.


Doskonała łączność, usprawniona praca


Podobnie jak pozostałe kamery PTZ firmy Canon, CR-N700 obsługuje wiele protokołów, przez co bezproblemowo integruje się z bieżącymi procesami roboczymi. Zaprojektowana tak, aby łatwo włączać się w różnorodne ekosystemy produkcyjne, CR-N700 wspiera protokoły strumieniowania wideo w jakości 4K (SRT i NDI|HX)i , a także protokół FreeD, umożliwiając integrację z produkcjami wirtualnymi. Dzięki tym protokołom nadawcy z łatwością skonfigurują systemy wielokamerowe pod kątem swoich potrzeb. Protokół Canon XC pozwala z kolei zintegrować CR-N700 z innymi kamerami Canon z serii Cinema EOS, takimi jak EOS C500 Mark II i EOS C300 Mark III, a także z modelami profesjonalnymi, w tym XF605. Można w ten sposób stworzyćii naprawdę wszechstronny system kamer. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą funkcji Canon Log 3 i Wide Dynamic Range dopasować obraz CR-N700 do ustawień innych kamer Canon.


Elastyczne opcje łączności obejmują standardy 12G-SDI i 3G-SDI, HDMI oraz IP (PoE++), które umożliwiają szybki przepływ danych, przekładający się na płynną transmisję wideo w wysokiej jakości 4K60P. Uwzględniając różne potrzeby produkcyjne, Model CR-N700 wyposażono ponadto w podwójne wejścia audio XLR oraz w GEN-LOCK.


Ulepszona kontrola


Sterowanie najnowszą kamerą PTZ jest równie intuicyjne jak w przypadku innych modeli z tej linii. Zaawansowany mechanizm napędowy pozwala na niezwykłą precyzję ruchu (nawet 0,1° na sekundę), co oznacza, że prezentowaną kamerą można robić także ujęcia kinowe. Zgodność z kontrolerem RC-IP100 firmy Canon, a także z kontrolerami aplikacji zdalnego sterowania kamerą oraz z wybranymi kontrolerami innych producentów dodatkowo upraszcza integrację z istniejącymi konfiguracjami produkcyjnymi. Dzięki funkcji kadrowania w modelu CR-N700 użytkownicy mogą rejestrować dwa oddzielne obrazy z jednej kamery PTZ. Wystarczy wybrać dany obszar w kadrze, by nagrywać go jako osobny obraz w rozdzielczości Full HD. Ta funkcja przyda się zwłaszcza przy produkcjach z ograniczoną liczbą dostępnych kamer PTZ.


Wraz z kamerą CR-700 firma Canon wprowadza na rynek urządzenia CN8x15 IAS S E1/P1, EU-V3 oraz nową aktualizację oprogramowania sprzętowego dla linii Cinema EOS, która umożliwi bezproblemowe włączenie kamer filmowych EOS C300 Mark III i EOS C500 Mark II w procesy realizacji produkcji na żywo. Firma Canon wzbogaca dziś także swoją ofertę monitorów 4K i przedstawia DP-V2730, wszechstronny 27-calowy wyświetlacz referencyjny, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Ponadto – specjalnie dla twórców treści udostępnianych na żywo – Canon wprowadza kamery XA65, XA60, XA75, XA70 oraz LEGRIA HF G70.


Więcej informacji o modelu CR-N700 uzyskasz od przedstawicieli firmy Canon na targach IBC, odbywających się w dniach 9-12 września w Amsterdamie (nasze stanowisko C45 znajduje się w hali nr 11) lub pod linkiem:
https://www.canon.pl/ptz-cameras/cr-n700/


Główne cechy modelu CR-N700


  • 0-celowa matrcya CMOS z procesorem DIGIC DV7 do nagrywania materiałów w jakości 4K60P 4:2:2 10-bit
  • 15-krotny zoom optyczny (30-krotny zoom zaawansowany)
  • Dual Pixel AF z iTR AF X
  • Obsługa wielu protokołów, w tym NDI|HX, SRT, FreeD, RTMP(S), RTP, RTSP, standardowy protokół komunikacyjny i Canon XC
  • Ulepszona łączność z wyjściem 12G-SDI

i NDI jest znakiem towarowym lub zastrzeżonym znakiem towarowym firmy NewTek Inc. w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
ii Oprogramowanie sprzętowe odblokowujące protokół XC firmy Canon w modelu XF605 będzie dostępne jeszcze w tym roku.