Efektywny druk w biurze architektonicznym. Jak wybrać najlepszy ploter?

Warszawa, 1 lipca 2022 r. – Ploter dla architekta powinien być przede wszystkim... No właśnie – jak wybrać maszynę, która stanowi podstawowe wyposażenie każdego biura architektonicznego? Jak sprawnie tworzyć wizualizacje i drukować dokumentację projektową? Na te pytania w obchodzony 1 lipca Światowy Dzień Architektury odpowiada ekspert Canon Polska.

Druk jest architektom potrzebny zarówno z czysto technicznego, jak i biznesowego punktu widzenia. Praktyczna strona to wydruki dokumentacji projektowej, mapy terenu, schematy instalacji. Biznesowa – to wizualizacje, które przedstawia się klientowi. Jedne i drugie wydruki powinny być czytelne i przejrzyste, a wizualizacje powinny dodatkowo robić wrażenie i zachęcać do podjęcia inwestycji. Druk jest zatem jedną z kluczowych składowych pracy każdego architekta.


Problemy? To głównie różnorodne projekty, wymagające odrębnych ustawień maszyny drukującej. W większych pracowniach często spotyka się także zatory związane ze sporym natężeniem pracy w biurze. Szybki, sprawny i prosty proces druku to zatem podstawa. – Nad konfiguracją druku mogą głowić się specjaliści z branży poligraficznej. Tymczasem inne sektory rynku, które do druku podchodzą czysto użytkowo, powinny mieć możliwość sprawnego wykonania swoich zadań bez straty czasu na próbne wydruki czy żmudną kalibrację urządzenia. Dotyczy to głównie ploterów inżynieryjnych i architektonicznych – mówi Tomasz Miękus, Product Manager w Canon Polska.


Trzy etapy wyboru dobrego plotera


Jeśli więc wybrać ploter - to jaki? Tomasz Miękus dzieli proces wyboru maszyny na trzy etapy.


Po pierwsze – określenie potrzeb. To niezwykle istotny etap, którego nie powinno się pomijać. Dzisiejszy rynek oferuje bowiem tak wiele urządzeń do druku, że łatwo wybrać model, który nie w pełni odpowie na nasze zapotrzebowania. Dlatego na tym etapie powinno się wziąć pod uwagę czy biuro potrzebuje maszyny do wydruku dokumentacji technicznej, atrakcyjnych wizualizacji, czy może obu tych zadań. Ale to dopiero początek drogi – warto dokładnie określić docelową przepustowość urządzenia i zaplanować jego ewentualną rozbudowę o dodatkowe podajniki mediów czy opcję wielofunkcyjną (skan/druk/kopiowanie), pozwalające w przyszłości uzyskać jeszcze lepszą przepustowość. Jak podkreśla ekspert Canon Polska, ten etap najlepiej przejść przy wsparciu profesjonalnego producenta.


Po drugie – zwrócenie uwagi na szczegóły techniczne. Jeśli wiemy już, do czego dokładnie ploter ma służyć i jaką ma osiągnąć docelową przepustowość, trzeba porównać dostępne na rynku maszyny oraz ich oprogramowanie. Szczególnie istotna może być kwestia kontrolera druku, stanowiącego serce systemu drukującego. To on ma za zadanie przetworzyć plik i przesłać go do druku. Aby ploter był wydajny, kontroler powinien wysyłać dokumenty w pakietach i rozpoczynać drukowanie jeszcze przed przetworzeniem całości pliku.


Po trzecie – wybór odpowiedniego dostawcy. Na tym etapie warto zwrócić uwagę między innymi na dostępność serwisu: jak szybko firma jest w stanie zareagować na zgłoszenie o awarii? Gdzie znajduje się najbliższy serwis? Czy w prostszych kwestiach producent oferuje wsparcie telefoniczne? Czy ewentualne elementy do wymiany są dostępne w krajowych magazynach, czy należy czekać kilka tygodni na ich dostarczenie z zagranicy?


Wybór w praktyce– historia gdyńskiej pracowni


Te trzy etapy odpowiadają na najbardziej istotne kwestie i pozwalają upewnić się, że ostatecznie wybierzemy odpowiednią maszynę. Ale każda firma może mieć swoje priorytetowe kwestie – zaznacza Tomasz Miękus. I podaje przykład gdyńskiej pracowni ArchDeco, która podczas wyboru plotera kierowała się również jego... wyglądem. –Właściciel firmy wyszedł z założenia, że przestrzeń, w jakiej pracują architekci, świadczy o ich podejściu do formy. Dlatego jego wybór ostatecznie padł na ploter o prostym, ponadczasowym designie, wpasowującym się w niemal każde wnętrze – mówi ekspert Canon Polska.


Oczywiście nawet najlepszy design nie zapewniłby firmie sprawnego i wysokojakościowego druku. Dlatego przed wyborem formy ArchDeco dokładnie określiło swoje potrzeby techniczne. – Pracowni zależało na tym, żeby żaden z jej pracowników nie miał problemów z obsługą plotera – mówi Tomasz Miękus. –  Każdego dnia w biurze pracuje jednocześnie kilkudziesięciu projektantów, nie można więc pozwolić sobie na przestoje, problemy techniczne i błędy. Dla firmy kluczowa była więc intuicyjna obsługa urządzenia. Dzięki pakietowi sterowników zoptymalizowanych pod kątem wykorzystania przez architektów wybrany ploter był gotowy do druku już w kilka minut po instalacji – podkreśla ekspert Canon Polska.


Istotna była także kwestia cyberbezpieczeństwa. Dlatego ArchDeco postawiło na ploter wyposażony w najnowocześniejsze zabezpieczenia pomagające zapobiegać atakom cyfrowym, takie jak pełna kontrola nad uprawnieniami użytkowników i dostępem do urządzenia, szyfrowanie dysku i transmisji danych, a także opcja bezpiecznego usuwania zawartości dysku. To także niezwykle istotne w późniejszej bezproblemowej eksploatacji urządzenia.


Istotą działalności każdego biura architektonicznego jest projektowanie. Warto zatem poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego plotera, aby później móc cieszyć się spokojem i dużą ilością zaoszczędzonego czasu - podsumowuje Tomasz Miękus.