Future Book Forum 2022 – w jaki sposób zrównoważony rozwój i zyskowny biznes powinny iść ze sobą w parze

Warszawa, 26 maja 2022 r. – Osiąganie zysków przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju było głównym tematem tegorocznego Future Book Forum, odbywającego się z inicjatywy Canon w centrum wystawienniczym Canon Customer Experience Center koło Monachium. Wydawcy, producenci książek, dystrybutorzy oraz dostawcy usług druku z całej Europy spotkali się 4 i 5 maja, aby dyskutować o tym, jak branża wydawnicza może zadbać o swoje przychody, stając się jednocześnie bardziej przyjazną dla środowiska.

Była to już dziewiąta edycja wydarzenia, które zbiera w jednym miejscu wszystkie grupy przedstawicieli szeroko pojętej branży wydawniczej. Dzięki zniesieniu pandemicznych restrykcji po raz pierwszy od dwóch lat wszyscy goście mogli pojawić się osobiście, uczestnicząc na żywo w debatach i warsztatach, a także prowadząc kuluarowe rozmowy na temat zrównoważonego wzrostu i możliwości zwiększania wartości swoich przedsiębiorstw. A ponieważ ubiegłoroczna i tegoroczna edycja Future Book Forum odbywały się także online, każdy zainteresowany tematem może zapoznać się z prezentacjami z wydarzenia, które zostały umieszczone na wirtualnej platformie Canon.


Peter Wolff, European Production, Direct Sales Vice President w Canon EMEA, tak podsumowuje Future Book Forum 2022: „Otrzymujemy wiele pozytywnych opinii od tegorocznych uczestników, którzy zwracają przede wszystkim uwagę na doskonały dobór mówców. Goście wydarzenia podkreślają również, że możliwości osobistej interakcji dały im wiele nowych pomysłów na wdrożenie praktyk zrównoważonego rozwoju w swoich firmach, co nie tylko gwarantuje im bycie bardziej przyjaznym dla środowiska, ale także daje możliwości zwiększenia dochodu”.


Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez Petera Wolffa. Następnie prowadzenie przejął Peter Fisk, autor inspirujących książek, mówca i doradca biznesowy.


Sesje przewodnie Future Book Forum 2022 prowadzili różni eksperci (wydawcy, marketerzy i przedsiębiorcy), których prezentacje są już dostępne online. Wśród nich:


  • Matthias Rippel, Vice President Global Brand Strategy w Adidas, który w inspirującym wystąpieniu nakreślił podobieństwa pomiędzy branżą wydawniczą i wiodącymi markami sportowymi: obie gałęzie biznesu mogą zmieniać ludzkie życia i społeczności. Rippel podzielił się wnioskami dotyczącymi wpływu strategii zrównoważonego rozwoju na wzrost marki Adidas, używając konkretnych, praktycznych przykładów.
  • Jemima Cox (Head of Social Sciences at the strategic consultancy w Canvas8, która omówiła zmieniające się podejście konsumentów do tematu zrównoważonego rozwoju oraz zademonstrowała wynikające z tego szanse dla biznesu. Jemima Cox pokazała badania nad zachowaniem konsumentów i zarekomendowała branży wydawniczej niezbędne do wdrożenia kroki.
  • Richard Charkin, wydawca i były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, który nakreślił, jak branża wydawnicza powinna zmienić swoje myślenie o łańcuchach dostaw, modelu biznesowym i księgowości, aby uzyskiwać większy dochód i rozwijać się w sposób zrównoważony. Mówca wnikliwie przyjrzał się tematowi cyfryzacji i temu, jak druk na życzenie może być wykorzystany do poprawy warunków zrównoważonego rozwoju wśród wydawców.
  • Na platformie Canon dostępne jest także nagranie wideo przedstawiające historię szwedzkiej firmy Elanders, specjalizującej się w wydruku opakowań, książek i magazynów. Przedsiębiorstwo przekształciło swój model biznesowy z offsetu na druk cyfrowy, uzyskując tym samym możliwość druku wysokich nakładów w krótszym czasie, co czyni produkcję bardziej efektywną kosztowo i przyjazną dla środowiska.

Drugi dzień wydarzenia rozpoczęło wystąpienie Petera Krausa vom Cleffa, dyrektora zarządzającego Niemieckiego Stowarzyszenia Wydawców i Sprzedawców Książek oraz prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców, który podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy poszczególnymi wydawcami i drukarzami dla zrównoważonego rozwoju całej branży. Peter Kraus vom Cleff mówił także o tym, że branża potrzebuje zredefiniować pojęcie wzrostu i przemyśleć swoje codzienne praktyki. Biorąc pod uwagę, że jedna na osiem książek kupowanych w księgarni jest zwracana do sprzedawcy, ekspert ponownie skupił się na temacie współpracy, która powoduje, że cały łańcuch dostaw staje się bardziej zrównoważony.


Następnie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w serii dyskusji przy okrągłych stołach. Zainspirowani przez prezentacje odbywające się poprzedniego dnia, mieli możliwość pogłębienia kilku kwestii zogniskowanych wokół tematu zrównoważonego rozwoju jako klucza do uzyskania lepszych wyników finansowych.


Forum zakończyło się wystąpieniem Andy'ego Huntera, CEO i założyciela Bookshop.org. Hunter zachęcił publiczność do większej współpracy, poszerzenia swojego zakresu działalności i przemyślenia ich wypracowanych strategii biznesowych. Podzielił się także swoją wizją dobrze prosperującej i ekologicznej branży wydawniczej. W pełnym pasji przemówieniu podkreślił możliwości rozwoju w zrównoważonych modelach biznesowych, potrzebę dzielenia sukcesów pomiędzy poszczególnych przedstawicieli branży, a także wagę każdej firmy dla całego przemysłu wydawniczego.


Aby poznać najciekawsze wystąpienia tegorocznego Future Book Forum, odwiedź stronę https://canon.sm/fbf2022online . Pierwsze z nich będą dostępne od 26 maja. W przyszłości na platformę będą sukcesywnie dodawane kolejne interesujące treści.