Canon Europe usprawnia proces produkcji programów telewizyjnych w jakości 4K dzięki nowemu obiektywowi telewizyjnemu i aktualizacji oprogramowania sprzętowego dla monitora BCTV

Warszawa, Polska, 12 kwietnia 2022 r. – Canon Europe informuje o wprowadzeniu na rynek najnowszego obiek¬tywu zmiennoogniskowego do zastosowań nadawczych, UHD DIGISUPER 122AF (UJ122x8.2B AF), który charakteryzuje się najwyższą jakością obrazu 4K i 122-krotnym współczynnikiem zoomu, co pozwala na uzyskanie niesamowitego zakresu ogniskowych 8,2–1000 mm (16,4–2000 mm z wbudowanym konwerterem dwukrotnie wydłużającym ogniskową). Obiektyw UHD DIGISUPER 122AF wyróżnia się sprawnie i precyzyjnie działającym systemem automatycznego ustawiania ostrości z detekcją fazy, który wspomaga rejestrowa¬nie szybko poruszających się obiektów w rozdzielczości 4K i który może być uruchamiany przez operatora za pomocą nowego kontrolera ostrości FDJ-S31/41. Canon udostępni także nowe oprogramowanie sprzę¬to¬we dla profesjonalnego monitora referencyjnego DP-V1830, które pomoże nadawcom w uzyskaniu naj¬lep¬szej jakości obrazu 4K HDR.

Ostry obraz z dużej odległości


Obiektyw UHD DIGISUPER 122AF doskonale odpowiada na potrzeby nadawców programów sportowych i trans­misji wydarzeń na żywo, wymagających zapewnienia widzom jak najlepszej jakości obrazu – umoż­liwia śledzenie akcji w najdrobniejszych szczegółach. Wykorzystując zaawansowaną technologię optycz­ną, Canon wyposażył obiektyw w elementy ze szkła fluorytowego i UD, które minimalizują artefakty obiek­tywu, takie jak aberracja chromatyczna, duszki i flary, dzięki czemu można uzyskać oszałamiającą jakość obrazu 4K HDR w całym zakresie ogniskowych, a także od środka do skrajnych krawędzi kadru. Obiektyw doskonale nadaje się do rejestracji obrazu z dużej odległości, np. podczas wydarzeń sportowych lub koncertów na żywo. UHD DIGISUPER 122AF charakteryzuje się niesamowitym 122-krotnym zoomem, a wbu­do­wany konwerter pozwala osiągnąć ogniskową 2000 mm.


Zaawansowana technologia obiektywu zapewniająca płynną rejestrację obrazu


Aby ułatwić obsługę podczas rejestracji dynamicznych wydarzeń i zapewnić ostrość obrazu przy teleobiektywach z ograniczoną głębią ostrości, obiektyw UHD DIGISUPER 122AF wyposażono w zaawan­sowaną technologię autofocus opracowaną przez Canon, która sprawnie i z dużą precyzją utrzymuje ost­rość fotografowanego obiektu, umożliwiając operatorom skoncentrowanie się na ujęciu.


Dzięki dwóm trybom autofocusu (Full Time i Part Time) możliwości wyboru trzech rozmiarów obszaru ramki AF oraz zmiennej szybkości reakcji AF, obiektyw można zoptymalizować pod kątem bardzo dokładnego śle­dzenia ostrości. Korzystając z nowego kontrolera ostrości FDJ-S31/41, operatorzy mogą dostosować charak­terystykę sterowania ostrością i uzyskać lepszą kontrolę nad trybami AF, ustawianiem obszaru i czu­łości w trzech trybach krzywej ostrości – dalekim, standardowym i bliskim. Zgodność z obiektywami HD Studio/Field z automatyczną regulacją ostrości pozwala operatorowi uzyskać najlepsze funkcje AF dla zakresu ogniskowych wymaganych w różnych scenariuszach rejestracji wydarzeń.


Zaawansowana wbudowana stabilizacja obrazu umożliwia wykorzystanie najlepszych technologii optycz­nych i serwomechanizmu produkcji Canon w celu utrzymania wysokiej jakości obrazu 4K – jest to szczegól­nie ważne podczas pracy w długim zakresie zoomu.


Usprawniony wirtualny przepływ produkcji


Obiektyw UHD DIGISUPER 122AF jest kompatybilny z systemami produkcji wirtualnej, np. podczas wydarzeń sportowych, gdy materiał filmowy rejestrowany na żywo uzupełnia się grafiką. Wyposażony w trzy 20-sty­kowe złącza 16-bitowy przetwornik wartości bezwzględnej współpracuje z funkcjami zoomu, ostrości i przysł­ony, przekazując dokładne informacje o położeniu obiektywu, dzięki czemu materiał filmowy płynnie współgra z elementami wirtualnymi.


Nowe oprogramowanie sprzętowe DP-V1830


Canon ogłasza również aktualizację oprogramowania sprzętowego dla profesjonalnego monitora referen­cyjnego DP-V1830, która zostanie udostępniona w lipcu 2022 roku. DP-V1830 to wyświetlacz w jakości 4K HDR wyposażony w cenione narzędzia do monitorowania i niezawodną łączność 12G-SDI, toteż idealnie nadaje się do studiów nadawczych, wozów produkcyjnych i monitorowania w jakości HDR bezpośrednio na planie. Wraz z wprowadzeniem nowego oprogramowania sprzętowego użytkownicy będą mogli w peł­ni wykorzystać potencjał wyświetlacza dzięki dodaniu kolejnych zaawansowanych funkcji, które wspie­rają produkcje telewizyjne w jakości 4K HDR.


Najnowsza aktualizacja Canon wyposaża monitor DP-V1830 w nowe narzędzia RGB Parade Waveform Monitor i Chromaticity Diagram Display, które dostarczają szczegółowych informacji na temat kolorów, zapewniając wierne odwzorowanie barw i ułatwiając dokładne dopasowanie odwzorowania barw z wielu kamer używanych w produkcji. Aktualizacja odblokowuje także narzędzia do monitorowania, takie jak monitor luminancji klatki (Frame Luminance Monitor), wyjątkowe narzędzie opracowane przez Canon, które prezentuje średnią i szczytową jasność obrazu w czasie. Również za sprawą najnowszej aktualizacji DP-V1830 zyskuje funkcję histogramu, która może być używana do oceny ogólnego balansu ekspozycji obrazu. Dzięki nowemu, intuicyjnemu interfejsowi z jednoczesnym podglądem wielu informacji możliwe jest równoczesne korzystanie z wielu narzędzi do monitorowania obrazu HDR bez zakłócania obrazu.


Posiadacze DP-V1830 będą mogli również skorzystać z nowej funkcji Enhanced Dual/Quad View, która umożliwia symultaniczny podgląd sygnałów HDMI i SDI, co doskonale sprawdza się w hybrydowych przep­ływach pracy. Oprogramowanie sprzętowe umożliwia dostosowanie indywidualnych ustawień jakości obrazu w przypadku wyświetlania dwóch lub czterech ekranów dzielonych oraz podglądu wielu informacji w przypadku korzystania z wejścia SDI. Dzięki temu użytkownicy mogą zrezygnować z wyspecjalizowanego sprzętu, takiego jak konwertery sygnału czy oddzielne wyświetlacze, co pozwala na bardziej kompaktową konfigurację filmowania i efektywny przebieg pracy produkcyjnej. Wraz z aktualizacją dostępna jest także opcja zakupu wbudowanej funkcji SDI Switcher, która umożliwia czterokierunkowe przełączanie SDI na moni­torze, pozwalając operatorom na przełączanie widoku pomiędzy czterema kamerami lub wysyłanie go do zewnętrznego rejestratora, co zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt. Urządzenie DP-V1830 można teraz połączyć z komputerem, tabletem lub smartfonem za pośrednictwem sieci LAN, aby ko­rzystać z internetowego interfejsu zdalnego sterowania.


Kliknij łącze, aby uzyskać więcej informacji
o urządzeniach UHD DIGISUPER 122AF lub FDJ-S31/41:
www.canon.pl/lenses/uhd-digisuper-122-af/


Odwiedź stronę https://www.canon.pl/support/ , aby dowiedzieć się więcej
o aktualizacji oprogramowania sprzętowego DP-V1830.


Podstawowe cechy UHD DIGISUPER 122AF:


  • najwyższa jakość obrazu 4K,
  • zakres zoomu 122x (8,2–1000 mm),
  • zaawansowana technologia automatycznej regulacji ostrości,
  • zintegrowany stabilizator obrazu,
  • pełne wsparcie dla systemów wirtualnych,
  • zgodność z funkcjonalnym kontrolerem ostrości FDJ-S31/41.