Pierwsza pełnoklatkowa kamera Canon Cinema EOS o rozdzielczości 8K

Warszawa, Polska, 19 stycznia 2022 r.: Canon Europe prezentuje dziś premierowy model EOS R5 C – hybrydową kamerę filmową, która łączy profesjonalne funkcje kinowe serii Cinema EOS z możliwościami fotograficznymi systemu EOS R. Trzy elementy – pełnoklatkowa matryca CMOS o wysokiej rozdzielczości, procesor DIGIC X i mocowanie RF – umożliwiają rejestrowanie obrazu 8K z wysoką wiernością obrazu oraz fotografowanie w rozdzielczości 45 megapikseli z szybkością 20 klatek na sekundę w trybie seryjnym. Co więcej, wszystko to zmieszczono w jednym korpusie! Mając na uwadze jak duży wpływ wywarł model EOS 5D Mark II na przemysł filmowy, inżynierowie Canon zaprojektowali kompaktowy, wszech¬stronny korpus aparatu EOS R5 C, który wychodzi naprzeciw potrzebom nowego pokolenia twórców oraz indywidualnych fotografów i filmowców. W ramach dalszego ulepszania linii Cinema EOS Canon wprowa¬dza również istotną aktualizację oprogramowania sprzętowego dla uznanego modelu EOS C70. Poprawi ona możliwości Cinema EOS, dodając między innymi 12-bitowy zapis w formacie Cinema RAW Light.

Kompaktowa i lekka kamera filmowa EOS R5 C to hybrydowe urządzenie dla nowego pokolenia twórców

EOS R5 C – pierwsza pełnoklatkowa kamera Cinema EOS o rozdzielczości 8K firmy Canon

Pierwsza hybrydowa kamera Cinema EOS produkcji Canon

EOS R5 C jako pierwszy model w uznanym systemie Cinema EOS umożliwia nagrywanie w formacie 8K 30p RAW bez zewnętrznego źródła zasilania (a przy jego użyciu do 60p), co pozwala uzyskać wyjątkową wyra­zis­tość obrazu i nieograniczone możliwości postprodukcyjne. Dzięki wewnętrznemu systemowi aktywnego chłodzenia użytkownicy mogą cieszyć się godzinami filmowania w wysokiej jakościᶦ 8K. Dzięki obsłudze HDR PQ i HLG, a także popularnemu zakresowi tonalnemu Canon Log 3, filmowcy mogą nagrywać zapierające dech w piersiach, realistyczne materiały wideo oraz wyrażać się twórczo na jeszcze więcej sposobów, zapewniając widzom uczucie autentycznego zanurzenia w swoich produkcjach. Ustawienie ostrości opiera się na  uznanym systemie Dual Pixel CMOS AF, z możliwością wykrywania oka i zaawansowanym śledzeniem głowy EOS iTR AF X, co umożliwia precyzyjne ustawienie ostrości obrazu w dowolnych warunkach. Kamera posiada 5-osiową stabilizację elektroniczną, która w połączeniu z optyczną stabilizacją obrazu obiektywu  łagodzi skutki drgań podczas zapisu obrazu z ręki.

Dzięki nowoczesnej matrycy o rozdzielczości 45 megapikseli i procesorowi DIGIC X EOS R5 C oferuje najwyższą jakość fotografii i błyskawiczną prędkość w trybie zdjęć seryjnych – nawet 20 klatek na sekundę. Procesor DIGIC X umożliwia również innowacyjne przetwarzanie szumów i fotografowanie z czułością ISO nawet do 51200, które świetnie sprawdza się w słabo oświetlonych miejscach, np. podczas halowych imprez sportowych. Foto­gra­fowie zyskują większą swobodę twórczą dzięki możliwości zapisu zdjęć w 10-bitowym formacie HEIF z wy­ko­rzys­taniem rozszerzonego zakresu dynamicznego i szerszej gamy kolorów. Dodatkowe opcje zapewnia interwałometr, który umożliwia tworzenie fotografii poklatkowych o niesamowitej rozdzielczości.

Sprawniejsza praca w rozdzielczości 8K

EOS R5 C zapisuje materiał wewnętrznie w 12-bitowym formacie Cinema RAW Light, zachowując szeroki zakres dynamiczny i bogatą gamą kolorów. Do wyboru są trzy nowe warianty RAW – RAW HQ (wysoka jakość), RAW ST (jakość standardowa) i RAW LT (jakość „light”) – dzięki czemu użytkownicy mogą wybrać tryb w zależności od potrzeb i procesu produkcji. Dwa gniazda kart — CFexpress 2.0 Typu B i UHS-II SD — zapewniają zaawansowane możliwości nagrywania równoczesnego. Na każdej karcie można w tym samym czasie rejestrować film w różnych formatach i rozdzielczościach oraz przy użyciu innej głębi bitowej, co bardzo usprawnia pracę – obejmuje to również rejestrację dźwięku podczas nagrywania w 4K 120p. Oprócz 12-bitowego formatu Cinema RAW Light EOS R5 C obsługuje popularny 10-bitowy format XF-AVC opracowany przez Canon (do 810 Mb/s) oraz oferuje różnorodne opcje związane z plikami MP4. Nagrywanie w rozdzielczości 4K i Full HD dzięki nadpróbkowaniu wykorzystuje pełno­klatkową matrycę 8K. W rezultacie obraz cechuje się  wyjątkową wyrazistością i kolorystyką przy niskim poziomie szumów. Ułatwia to także nagrywanie materiałów o wysokim klatkażu w rozdzielczości 4K 120p, bez przycinania kąta widze­nia i z zachowaniem funkcji automatycznego ustawiania ostrości.

Wszechstronność i łączność

EOS R5 C to wszechstronne narzędzie, które Canon oferuje profesjonalistom. Pomoże im ono sprostać coraz większym wymaganiom stawianym przed twórcami materiałów filmowych i fotograficznych. Innowacyjne mocowanie RF charakteryzuje się krótką odległością między tylną soczewką obiektywu a matrycą, a także 12-stykowym złączem zapewniającym szybszą komunikację między korpusem aparatu a obiektywem. Kamera EOS R5 C, wyposażona w to mocowanie, jest kompatybilna z obiektywami Canon (EF, RF i kino­wymi), a także z obiektywami anamorficznymi innych producentów. Dzięki temu użytkownicy mogą uzys­kać szersze proporcje obrazu na potrzeby srebrnego ekranu. W odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na treści w technologii rzeczywistości wirtualnej (VR) Canon upraszcza produkcję atrakcyjnych mate­riałów VR – od nagrania po edycję – umożliwiając rejestrację filmów w rozdzielczości 8K z wykorzystaniem swojego nowego obiektywu RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye. EOS R5 C oferuje elastyczność w doborze nie tylko obiektywów, ale także akcesoriów – dzięki zastosowaniu tej samej stopki, którą można znaleźć w apara­tach EOS R3 i XF605. Daje ona możliwość bezpośredniego podłączania i zasilania akcesoriów, takich jak mikrofon stereofoniczny Canon DM-E1D, lampa błyskowa Canon Speedlight 470EX-AI i adapter audio XLR CA-XLR2d produkcji TASCAM. Kamerę wyposażono również w dedykowany terminal wejścia/wyjścia Time­code do integracji z profesjonalnym rozwiązaniem wielokamerowym. Dzięki zaawansowanemu sys­temo­wi łączności użytkownicy mogą korzystać z aplikacji Content Transfer Mobileᶦᶦ do transferu FTP i edyc­ji metadanych ML-G2. To idealne rozwiązanie dla operatorów newsowych i indywidualnych pracujących w odległym terenie.

Kompaktowy, znajomy korpus

By umożliwić najwydajniejsze działanie w obu wymiarach, Canon EOS R5 C wyposażono w oddzielne menu dla zdjęć i filmów – system EOS R i interfejs Cinema EOS. Korzystając z 3-pozycyjnego przełącznika zasilania, użyt­kow­nicy mogą zmieniać tryby i uzyskiwać dostęp do odpowiednich ustawień. Dzięki 13 progra­mo­walnym przyciskom i szerokiej gamie profesjonalnych funkcji wideo kamera EOS R5 C oferuje wyjątkowe możliwości personalizacji. Ten filmowy kombajn zaopatrzono w 0,5-calowy wizjer OLED o wysokiej rozdziel­czości z 5,76 milionami punktów, umożliwiający dokładną analizę obrazu. Na górze znajduje się wyświetlacz do szybkiego sprawdzania ustawień kamery. Wygodny podgląd z wielu kątów o każdej porze dnia i nocy jest natomiast możliwy dzięki przegubowemu 3,2-calowemu monitorowi LCD.

Model EOS R5 C zaprojektowano z myślą o indywidualnych twórcach, przez co jest bardzo lekki. Jego obudowa waży zaledwie 680 g, co czyni go najmniejszą i najlżejszą kamerą w serii Cinema EOS. Kompaktowa obudowa cechuje się dużą wytrzymałością. Zbudowana ze stopu magnezu jest odporna na kurz i warunki atmosferyczne oraz dzięki innowacyjnej konstrukcji, która oddziela wiatrak chłodzący od elementów elektrycznych nawet w miejscach wlotu i wylotu powietrza.

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla EOS C70

Najnowsza aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla modelu C70 odblokowuje nowe zaawansowane funkcje. Dodano możliwość nagrywania w formacie Cinema RAW Light LT 4K, a także – w ramach wsparcia dla tej funkcji – opcję zapisu pliku proxy w formacie XF-AVC. Użytkownicy mogą wykorzystać wszystkie nowe możliwości twórcze i lepszą jakość obrazu, jakie daje kamera EOS C70, dzięki formatowi Cinema RAW Light LT oraz nowym opcjom, umożliwiającym tworzenie animacji i fotografii poklatkowych. Aktualizacja wydana w grudniu 2021 roku przynosi użytkownikom także większą kompatybilność z kolejnymi 12 obiektywamiᶦᶦᶦ dzięki adapterowi mocowania EF-EOS R 0,71x – z pełną korekcją optyczną, obsługą metadanych i automatycznego ustawiania ostrości. Filmowcy mają teraz większą elastyczność w doborze obiektywów.

Model EOS R5C to jak dotąd najmniejsza i najbardziej wszechstronna kamera w serii Cinema EOS. jest urządzeniem hybrydowym najwyższej klasy, które umożliwia płynne filmowanie w rozdzielczości 8K oraz błyskawiczne zdjęcia wysokiej jakości. Nowa kamera spełni wszystkie twórcze wymagania profesjonalnych filmowców i fotografów.

Więcej informacji na temat modelu EOS R5 C można znaleźć na stronie:
https://www.canon.pl/cameras/eos-r5c/

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla modelu EOS C70 będzie możliwa do pobrania od marca na stronie:
https://www.canon.pl/support/

Najważniejsze właściwości modelu EOS R5 C:

  • Pełnoklatkowa matryca z możliwością nagrywania w 12-bitowym formacie RAW 8K/30p lub 8K/60p w przypadku korzystania z zewnętrznego źródła zasilania
  • Zdjęcia w rozdzielczości 45 megapikseli do 20 kl/s
  • Precyzyjny Eye AF dzięki technologii Dual Pixel CMOS AF oraz inteligentne śledzenie twarzy/ głowy za pośrednictwem EOS iTR AF X
  • Rozbudowane profesjonalne formaty zapisu, w tym trzy nowe warianty Cinema RAW Light
  • Aktywne chłodzenie przy długotrwałym nagrywaniu
  • Terminal Timecode
  • Mocowanie RF z zaawansowaną łączoną stabilizacją obrazu
  • Zaawansowany system łączności i wielofunkcyjna stopka do montowania akcesoriów

i Czas filmowania zależy od pojemności karty pamięci i akumulatora.
ii Dostępna tylko w urządzeniach iPhone. Obowiązują opłaty abonamentowe.
iii Pełną listę obsługiwanych obiektywów można znaleźć tutaj.

Dalsze informacje