Canon prezentuje nowe rozwiązania przetwarzania obrazu jako odpowiedź na zapotrzebowanie na obrazy 4K i 8K

Warszawa, 18 sierpnia 2021 r. – Canon Europe informuje dziś o wprowadzeniu dwóch rozwią¬zań, które stanowią odpowiedź na zmieniające się potrzeby branży nadawczej i produkcyjnej: kompaktowa, wydajna profesjonalna kamera 4K XF605 oraz obiektyw zmiennoogniskowy 10x16 KAS S 8K BCTV. Kamera XF605, zaprojektowana z myślą o osobach samodzielnie nagrywających materiał wideo, stanowi rozwinięcie uznanej serii XF. W efekcie wprowadzonych innowacji ta przenośna kamera jest w stanie sprostać zadaniom związanym z nagrywaniem reportaży i produkcjami studyjnymi. Nowe produkty spełniają standardy branżowe i oferują zespołom produkcyjnym zestaw rozwią¬zań umożliwiających uzyskanie wysokiej jakości obrazu w każdych warunkach.

XF605: Bezkompromisowa wydajność


XF605 reprezentuje kolejną generację serii XF od Canon – jest to kamera z bogatym wyposa­żeniem, która mimo niewielkich rozmiarów pozwala uzyskać imponującą jakość obrazu 4K 60p/50p 4:2:2 10-bit i FHD do 120p. Kamerę wyposażono w matrycę CMOS 1.0 TYPE i procesor DIGIC DV 7, dzięki czemu spełnia najwyższe wymagania współczesnych profesjonalistów. Kamera XF605 oferuje wiele niestandardowych opcji usta­wień obrazu, które można dostosować do różnych potrzeb i tym samym uzyskać większą elas­tyczność w postprodukcji lub w terenie. Do wspomnianych opcji zalicza się m.in. HDR (HLG/PQ), Canon Log3 i możliwość tworzenia przez użytkownika plików Look Files.


Dzięki zastosowaniu tego samego pięcioosiowego systemu stabilizacji obrazu, który znajduje się w kamerach Canon z serii XF i XA, model XF605 zapewnia płynny obraz nawet w dynamicznych sytuacjach. Dostępne są cztery opcje stabilizacji obrazu (IS) dzięki połączeniu różnych ustawień w trybach Standard, Dynamic i Powered IS, które pozwalają użytkownikom wybrać najbardziej odpowiednie i gwarantujące świetny efekt ustawienia w zastanych warunkach. Dzięki zastosowaniu obiektywu 4K serii L o dużym powiększeniu kamera XF605 osiąga 15-krotny zoom optyczny w 4K oraz 30-krotny zaawansowany zoom w FHD – wręcz doskonały do rejestrowania odległych obiektów.


W XF605 zastosowano szybki i precyzyjny system automatyki ostrości Canon Dual Pixel CMOS AF, który po raz pierwszy wprowadza do serii XF funkcję wykrywania oka oraz inteligentne wykrywanie i śledzenie ruchów głowy. Ten zaawansowany system ustawiania ostrości utrzymuje ostrość na filmowanej osobie, nawet jeśli odwróci się od obiektywu. Nowy interfejs Direct Touch pozwala użytkownikom szybko i intuicyjnie wybierać obiekty, na których chcą ustawić ostrość, jak również zarządzać ustawieniami ekranowymi, nawigować po menu i sterować odtwarzaniem.


Wszechstronność i prostota ułatwiają pracę


Masa kamery XF605 wynosi ok. 2kgᶦ,  przez co jest mniejsza o 10% i lżejsza o 600g od modelu XF705, a dzięki swojej ergonomii pozwala częściowo zredukować wysiłek związany z filmowaniem w podróży. Kamerę zaprojektowano z myślą o osobach działających w pojedynkę, którym zależy na poręczności urządzeń. Kamerę wyposażono w wielofunkcyjne gniazdo, które pozwala rozszerzyć możliwości XF605 poprzez montaż dodatkowych akceso­riów. Pierwszym z nich może być adapter mikrofonu XLR wysokiej rozdzielczości CA-XLR2d-C firmy TEAC. Adapter ten umożliwia przypisanie wejść XLR do wszystkich czterech kanałów audio, które oferuje kamera XF605, zapewniając większe możliwości w rejestracji dźwię­ku. Podczas prac nad kamerą wzięto pod uwagę rosnącą popularność transmisji na żywo: dodano możliwość przesyłania strumieniowego IP z obsługą wielu protokołów, zdalne stero­wanie pracą wielu kamer wraz z gamą kamer PTZ Canon oraz funkcję UVC ułatwiającą korzys­tanie z kamery internetowej przez USB-C.


XF605 to przyjazna użytkownikom kamera, która może mieć wiele zastosowań. Dzięki dwóm gniazdom kart SD i wielu opcjom zapisu może zapisywać różne formaty plików, w zróżnicowanej rozdzielczości, o różnym próbkowaniu kolorów i proxy jednocześnie na oddzielnych kartach. Możliwe jest również jednoczesne wyprowadzenie obrazu na złącza 12G-SDI i HDMI i poda­wanie go do dowolnego układu monitorów, systemów nadawczych i nagrywających, zarów­no w pracy na żywo, jak i przed nagraniem. Kamera XF605, idealna do filmowania w podróży, jest zgodna z nową aplikacjąᶦᶦ Content Transfer Mobile (CTM) Canon, która pozwala użyt­kow­ni­kom edytować metadane wiadomości przed nagraniem i po nagraniu oraz importować mate­riał z kamery do telefonu i wysyłać go natychmiastowo, np. do serwerów stacji nadawczych.


10x16 KAS S: kompaktowy, a mimo to potężny


Obiektyw 10x16 KAS S to ucieleśnienie prac nad wyjątkową technologią optyczną Canon, która pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na produkcję materiałów w wysokiej rozdzielczości 8K w transmisjach sportowych i produkcjach dokumentalnych. Model 10x16 KAS S powiększył rodzinę obiektywów Canon do kamer telewizyjnych 1,25" o ultra wysokiej rozdzielczości 8K, która obejmuje modele UHD-DIGISUPER 51 i 7x10,7 KAS S, a zarazem zaoferował wysoką wydajność optyczną w kompaktowej obudowie. Dzięki specjalnym szklanym elementom, wykonanym między innymi z fluorytu, a także soczewkom Hi-UD i soczewkom asferycznym o szerokiej średnicy 10x16 KAS S umożliwia redukcję poziomu aberracji chromatycznych, aberracji sferycz­nych i innych efektów, które pogarszają jakość obrazu. Pomimo niewielkich rozmiarów i niewie­lkiej masy (zaledwie 2,94 kg), 10x16 KAS S osiąga wydajność na poziomie 8K. Dzięki 10-krotnemu zoomowi optycznemu w zakresie od 16 do 160 mm i stałej przysłonie f/2.8 obiektyw ten zapew­nia stałą jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych – od ujęć szerokich po teleobiektywy. Wchodzący w skład gamy obiektywów Canon do transmisji 4K obiektyw 10x16 KAS S stanowi jej idealne uzupełnienie i rozszerzenie pod kątem przyszłych wymagań w zakresie produkcji 8K.


Najważniejsze cechy XF605:


 • Matryca CMOS TYPE 1.0 i procesor DIGIC DV7
 • 4K UHD 60p/50p 4:2:2 10-bit w formacie XF-AVC i MP4
 • Obiektyw 4K serii L z 15-krotnym zoomem optycznym i 30-krotnym zaawansowanym zoomem w rozdzielczości FHD
 • Dual Pixel CMOS AF z funkcją Eye AF i EOS iTR AF X
 • Obsługa formatów PQ i HLG HDR
 • Wiele możliwości jednoczesnego nagrywania (w tym proxy)
 • Profesjonalne opcje łączności, w tym 12G-SDI, HDMI, wejścia XLR, Ethernet, Wi-Fi, USB-C i inne
 • Kompatybilność z aplikacją CTM dla łatwego przesyłania plików na smartfony i edycji metadanych wiadomości

Najważniejsze cechy 10x16 KAS S:


 • Kompaktowy obiektyw do transmisji 8K
 • 10-krotny zoom optyczny od 16 mm do 160 mm
 • Stały otwór przysłony f/2.8
 • Masa: zaledwie 2,94 kg