VARIOPRINT iX-SERIES ŚWIĘTUJE REWELACYJNY PIERWSZY ROK NA RYNKU GRAPHIC ARTS

Warszawa – 21 lipca 2021 r. - Już ponad 100 systemów sprzedanych na całym świecie! Wprowadzona w kwietniu 2020 roku, arkuszowa drukarka atramentowa z serii varioPRINT iX firmy Canon szybko zyskała popularność na rynku poligraficznym. Rozwiązanie święci sukcesy w szczególności wśród drukarni komercyjnych, gdzie wspiera rozwój szerokiej gamy zastosowań wymagających najwyższej jakości druku. 70% użytkowników to komercyjne i internetowe firmy poligraficzne, które produkują m.in. broszury, kartki z życzeniami, ulotki, pocztówki i książki.

Aby móc realizować mniejsze zlecenia, unikać wyższych kosztów oraz sprostać wymagającym terminom dostaw i zapewnić zróżnicowaną ofertę druku, drukarze są pod ciągłą presją przyspieszenia produkcji. Ponadto wiele osób podkreśla, że musi godzić się na kompromisy, ponieważ ich istniejące technologie zapewniają wysoką jakość czy szybką realizację w przystępnej cenie, jednak bardzo rzadko udaje im się łączyć te wszystkie aspekty. Firma Canon wprowadziła serię varioPRINT iX, aby zaoferować rozwiązanie, które w ekonomiczny sposób może zapewnić najwyższą jakość obrazu na szerokiej gamie nośników, a także wysoką produktywność, dużą przepustowość i dłuższy czas pracy bez przestojów.


Przejście na druk atramentowy


Ponad 40% użytkowników varioPRINT iX-series  to dla Canon zupełnie nowi klienci, którzy szukali rozwiązania uzupełniającego ich park technologiczny lub pozwoliłoby im na przejście z offsetu i technologii płynnego tonera na cyfrowy druk atramentowy. Od czasu zainstalowania prasy varioPRINT iX2100, szwajcarska drukarnia komercyjna Printmedien Ennetsee AG przeniosła cały swój nakład offsetowy na maszynę od Canon, a właściciel, Roman Nussbaumer, stwierdził: „Druk offsetowy to dla nas już przeszłość, teraz drukujemy atramentem”.


Roman Nussbaumer podkreślił, w jaki sposób iX2100 przyczynił się do  wyeliminowania niektórych etapów procesu drukowania i zwiększenia produktywności: „Dzięki serii varioPRINT iX firmy Canon możemy produkować produkty w odpowiednim czasie, jesteśmy znacznie bardziej wydajni i możemy dostosować się szybciej do oczekiwań rynku. Korzystając z drukarki atramentowej, wszystko odbywa się w jednym kroku. Innymi słowy, proces kończymy w ciągu sześciu do siedmiu godzin zamiast dwóch do trzech dni, jak  było to w przeszłości w przypadku offsetu. Jednocześnie utrzymujemy kontrolę jakości i możemy eliminować ewentualne błędy.”


Nussbaumer wyjaśnia jak łatwa w obsłudze jest jego nowa maszyna oraz jak osiągnąć na niej najwyższą jakość, która jest niezbędna w Printmedien Ennetsee AG: „W ciągu miesiąca od zainstalowania nowego systemu zdobyliśmy nowe zamówienia, których nie mielibyśmy przy druku offsetowym. Jest łatwy w obsłudze i zawsze możesz polegać na produkcie końcowym. Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że jakość druku jest porównywalna, jeśli nie lepsza niż offsetowa. Nasza struktura produkcyjna pozwala nam być teraz bardziej konkurencyjnymi, nawet wobec firm międzynarodowych ponieważ otrzymaliśmy kilka zamówień, które były wcześniej produkowane za granicą”.


Wydruki z maszyny zostały również docenione przez firmę Fogra, poprzez przyznanie certyfikatu  FOGRA51 za spełnienie specyfikacji Process Standard Digital (PSD) Print Check. Klienci mogą więc mieć pewność, że ich technologia osiąga najwyższy poziom wierności kolorów, spójności, jednorodności, rozdzielczości druku, ostrości szczegółów i stabilności druku.


Severn Print, brytyjska firma poligraficzna, zainwestowała w varioPRINT iX-2100 w sierpniu 2020 r. W oparciu o maszynę Canon poszerzyli oni swoją ofertę o nowy produkt – „High Definistion POD” czyli druk „na życzenie” w najwyższej jakości.  Maszyna pracuje obecnie obok swojego poprzednika, VarioPrint i300 oraz obok rolowej maszyny Canon ColorStream 3900. Od czasu instalacji Severn zwiększyła wydajności druku swoich aplikacji o 75 – 80%.


Mark Allington, dyrektor zarządzający i właściciel firmy Severn, komentuje kluczowe zalety maszyny: „Firma Canon jest naprawdę liderem w dziedzinie druku atramentowego, a nowa seria varioPRINT iX ustanowiła w tym względzie nowy punkt odniesienia. Urządzenie zapewnia przełomową jakość, która odpowiada technologiom offsetowym, tonerowym i płynnym, a także zapewnia najwyższy czas pracy bez przestojów i niezawodność, nie wpływając jednocześnie na wzrost kosztów. Umożliwia nam to oferowanie klientom większych możliwości, w tym opcję drukowania na większej gamie nośników, od 60 g/m2 do 350 g/m2, co pomoże nam dalej poszerzać bazę klientów w przyszłości, zarówno w kraju, jak i za granicą”.


Hayco Van Gaal, wiceprezes ds. sprzedaży i serwisu, Commercial Printing EMEA, Canon Europe, komentuje: „Cieszymy się, widząc tak pozytywne zainteresowanie serią varioPRINT iX ze strony globalnego rynku druku komercyjnego. Kiedy zaprezentowaliśmy tę maszynę w zeszłym roku, chcieliśmy zaoferować drukarniom rozwiązanie, które gwarantowałoby, że nie będą już musieli rezygnować z wydajności lub wszechstronności nośników w celu zapewnienia wysokiej jakości. Dlatego tak cenne dla nas jest otrzymywanie informacji zwrotnych od użytkowników mówiących o tym, że umożliwiliśmy im przekraczanie oczekiwań ich klientów i rozwijanie ich firm”.


Potwierdzeniem rynkowych sukcesów są liczne wyróżnienia.  W 2020 r. seria varioPRINT iX otrzymała  nagrodę EDP.  W konkursie Keypoint Intelligence Outstanding Innovation Awards in Production Print, jurorzy podkreślili, że seria varioPRINT iX jest „pierwszą prawdziwą arkuszową drukarką atramentową, która obsługuje różne formaty i gramatury nośników powlekanych i niepowlekanych”.