Przyznano nagrody EDP. Canon z najlepszą kolorową maszyną do druku w formacie B3(+)

Warszawa, 23 grudnia 2020 r. – Europejskie Stowarzyszenie Prasy Cyfrowej (EDP) uznało produkowaną przez Canon serię varioPRINT iX za najlepsze dostępne na rynku maszyny do kolorowego druku w formacie B3(+). To już kolejna nagroda dla serii, docenionej niedawno za „wybitną innowację”.

Od czasu światowej premiery urządzeń z serii varioPRINT iX minęło zaledwie dziewięć miesięcy, a maszyny przyniosły już producentowi dwie prestiżowe nagrody branży poligraficznej. W październiku doceniła je firma Keypoint Intelligence, przyznając urządzeniom nagrodę za „wybitną innowację” („Outstanding Innovation”). Teraz seria varioPRINT iX otrzymała ważne wyróżnienie Best Colour Printer B3+, przyznawane przez European Digital Print Association.


W uzasadnieniu czytamy, że nagroda zostaje przyznana za wyjątkową jakość i produktywność, wykorzystanie wysokojakościowych pigmentowych atramentów wodnych, możliwość drukowania bez nadzoru wysokich nakładów w rozdzielczości 1200 dpi oraz technologię PRISMAsync, która umożliwia planowanie produkcji nawet z ośmiogodzinnym wyprzedzeniem.


Jakość i produktywność


Seria VarioPRINT iX składa się z dwóch maszyn oznaczonych jako iX-2100 oraz iX-3200. Oba modele umożliwiają druk na klasycznych mediach offsetowych, zarówno powlekanych (w gramaturze od 90 do 350 g/m2), jak i niepowlekanych (w gramaturze od 60 do 350 g/m2). Różnica między modelami to prędkość druku: iX-2100 może w ciągu minuty wydrukować 210 obrazów A4 na minutę, a iX-300 - aż 320 obrazów.


Branżowi eksperci doceniają, że maszyny wpisują się w postępujące procesy automatyzacji prac w drukarniach. W drukarniach varioPRINT iX wykorzystywany jest do optymalizacji procesu druku prac mieszanych (takich, gdzie strony czarno-białe układają się naprzemiennie z kolorowymi). Zazwyczaj wydruk tego rodzaju publikacji odbywał się na dwóch osobnych maszynach - do druku czarno-białego oraz kolorowego. Osobnym procesem było insertowanie. Dzięki wykorzystaniu serii varioPRINT iX, drukarnia jest w stanie wyprodukować całość publikacji przy pomocy jednej maszyny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, minimalizując pracę operatorską i ograniczając możliwość wystąpienia błędów.


Jednocześnie maszyna varioPRINT iX, następca świetnie przyjętej serii varioPRINT i-series, świetnie sprawdza się w drukarniach internetowych. Kluczowymi powodami takiej sytuacji są bardzo szeroka paleta współpracujących papierów, jakość na poziomie pras offsetowych, wysoka produktywność wynikająca z prędkości druku połączonej z najwyższą w klasie niezawodnością. Richard Kampert, dyrektor zarządzający holenderskiej firmy Kampert-Nauta, był pierwszym klientem, który zainstalował varioPRINT iX3200. Wyróżnienia dla producenta komentuje tak: „W ostatnich latach rozmawialiśmy z firmą Canon o inwestowaniu w drukarki atramentowe. W naszych rozmowach zwracaliśmy uwagę na kwestie jakości, produktywności i gramatury papieru. Canon bardzo szybko odpowiedziała na nasze potrzeby dzięki drukarce varioPRINT iX3200. Prasa łączy nośniki o wyższej gramaturze z wysoką jakością druku, porównywalną do offsetu i wysoką produktywnością. To idealna kombinacja. Na maszynie iX planujemy produkować kartki okolicznościowe, wizytówki, ulotki, foldery i broszury. Wszystko w małych seriach. Na tym polega nasz rozwój”.


Technologie druku przyszłości


To jednak nie wszystko, czym na rynku wyróżnia się seria iX. Maszyny wykorzystują nową odsłonę technologii iQuarius. W praktyce – to przełomowy, dwuetapowy system suszenia i utrwalania, łączący ciepłe powietrze i suszenie podczerwienią, by najpierw odprowadzić wodę z papieru, z mechanizmem gorącej pary, by przywrócić odpowiednią charakterystykę papieru, a tym samym uzyskać lepszą jakość wydruków. Co więcej, kontrola jakości iQuarius pozwala uzyskiwać wydruki o najwyższym standardzie – obraz jest przetwarzany specjalnie dla głowic Kyocera o rozdzielczości 1200 dpi, co skutkuje wyraźnymi, ostrymi krawędziami, wysoką jakością detali i gradientów.


Z kolei zaawansowana kontrola dysz, sparowana ze skanerem jakości, sprawdza dopasowanie ładunków elektrycznych na każdej z nich, by niwelować problem nierówności barw w gradientach. Autokompensacja w czasie pracy pozwala uchwycić moment, w którym jedna z dysz przestaje poprawnie pracować – wtedy, do chwili zakończenia automatycznego czyszczenia, system zastępuje ją innym kolorem lub kroplami z sąsiednich dysz. Dzięki temu praca postępuje w nieprzerwanym trybie przy jednoczesnym zapewnieniu stałej jakości wydruku.


Dodatkowo, nowe pigmentowe atramenty wodne, wykorzystane w urządzeniach serii iX, wspomaga mechanika ColorGrip. A wszystko to tworzy piękne, żywe barwy na różnych typach nośników, w tym na tych powlekanych o gramaturze 350 g/m2. Tym sposobem wydruki są idealnie płaskie i gotowe od razu do wykończenia.


W podobnym tonie wypowiedziało się Keypoint Intelligence, które w uzasadnieniu przyznania nagrody za „wybitną innowację” podkreśliło, że zwycięskie rozwiązania „wykorzystują technologie, które poprawiają jakość, zwiększają produktywność, zapewniają wydajność przepływu prac, wpływają na zrównoważony rozwój i znacząco rozwijają reprezentowany segment rozwiązań”.