Canon Speedlite EL-1. Najnowsza lampa błyskowa z profesjonalnej serii „L”

Warszawa, 14 października 2020 r. - Canon prezentuje najnowszą lampę błyskową Speedlite EL-1 – wydajne i odporne na trudne warunki atmosferyczne narzędzie dla profesjonalnych fotografów. Oferując szereg opcji natężenia błysku, od pełnej mocy do zaledwie 1/8192, Speedlite EL-1 zapewnia większą kontrolę nad oświetleniem fotografowanej sceny, pozwalając uzyskać zaplanowany efekt na planie. Dzięki krótkim czasom ładowania od 0,1 do 0,9ⁱ sekundy i zasilaniu z nowo zaprojektowanego, wydajnego akumulatora Canon LP-EL, profesjonaliści mogą pracować jeszcze szybciej i dłużej na jednym ładowaniu. A w połączeniu z najnowszymi lustrzankami i aparatami bezlusterkowymi o dużej szybkości zdjęć seryjnych - EOS-1D X Mark III czy EOS R5 – nowa lampa to niezawodne narzędzie w rękach fotoreporterów, fotografów sportowych, przyrodniczych czy ślubnych. Speedlite EL-1 to również pierwsza lampa błyskowa Speedlite z „czerwonym pierścieniem” – znakiem rozpoznawczym profesjonalnej serii Canon „L”.

Wysoka wydajność


Dzięki liczbie przewodniej GN60, lampa Speedlite EL-1 zapewnia potężną moc błysku i duży zasięg, który pozwala oświetlić nawet odległe obiekty. Model EL-1 osiąga najwyższą wydajność ciągłego wyzwalania ze wszystkich lamp błyskowych Canon Speedlite, umożliwiając nawet do 170ii ciągłych błysków z pełną mocą w serii bez przegrzania. Dodatkowo krótkie czasy ładowania (od 0,1 do 0,9 sekundy1) doskonale sprawdzą się w dynamicznych sytuacjach, np. podczas fotografowania wydarzeń na czerwonym dywanie.


Korzystając intensywnie z trybu seryjnego zdjęć w aparacie, kluczowe jest, aby mieć pełną kontrolę także nad dodatkowym oświetleniem. Dzięki wskaźnikowi poziomu naładowania akumulatora litowo-jonowego LP-EL Canon i pojemnej baterii, lampa Speedlite EL-1 pozwala uzyskać ok. 335 błysków w pełnej mocy na jednym ładowaniu. Wykorzystując aktywny system chłodzenia z wewnętrznym wentylatorem, lampa Speedlite EL-1 utrzymuje stałą wydajność podczas serii zdjęć – takich jak np. podczas sesji weselnej czy sportowej. W trybie priorytetu zdjęć seryjnych (Continuous Shooting Priority, CSP) moc błysku jest automatycznie zmniejszana o jeden stopień, a czułość ISO automatycznie zwiększana o jeden stopień – wszystko dla jeszcze większej oszczędności energii akumulatora i wydłużenia efektywnego czasu pracy fotografa.


Większa elastyczność i kontrola


Pewność i kontrola pracy to kluczowe cechy nowej lampy Speedlite EL-1. To pierwsza lampa błyskowa Canon wyposażona w dwukolorowe diody modelujące LED, które umożliwiają fotografom sprawdzenie przed ujęciem, gdzie i jak światło padnie na fotografowany obiekt. Pozwala to też na dokonanie niezbędnych korekt temperatury barwowej i natężenia. Dzięki możliwości ustawienia mocy błysku na poziomie 1/8192, fotografowie mogą kontrolować moc w 14-stopniowym zakresie, w zależności od sytuacji i potrzeb na planie zdjęciowym – na przykład w fotografii makro, gdzie potrzebna jest tylko niewielka ilość światła czy podczas sesji portretowej. Możliwa jest również synchronizacja Speedlite EL-1 z maksymalnie 15 zewnętrznymi lampami, a bezprzewodowa transmisja radiowa pozwala także m.in. na synchronizację z drugą kurtynąiii dla uzyskania ciekawych efektów artystycznych na zdjęciu. Korzystając z funkcji zapamiętania ekspozycji lampy (Flash Exposure, FE), Speedlite EL-1 zapisuje ostatnie ustawienia E-TTL, umożliwiając fotografowi przełączenie się w tryb manualny w celu dokonania niewielkich korekt ustawień.


Solidna, niezawodna konstrukcja


Speedlite EL-1 jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, takie jak np. ulewny deszcz – ma podobne uszczelnienia do aparatów Canon z profesjonalnej serii EOS-1D X. Wykorzystując ten sam elektroniczny mechanizm komunikacji z aparatem, co model Speedlite 600EX II-RT, lampa wykorzystuje dodatkowy mechanizm ochronny przed pyłem i kurzem oraz usprawnioną technologię komunikacji dla zapewnienia nieprzerwanej łączności na linii aparat-lampa (dwa piny odpowiadające za wyzwalanie błysku; jeden jako backup). Z kolei nowy ksenonowy palnik o wyższej wydajności i stabilności błysku, pozwala osiągnąć lepsze efekty – także przy szybkich seriach – przy niższym zużyciu energii.


Intuicyjna konstrukcja, prosta obsługa


Zaprojektowana z myślą o współpracy z flagowymi aparatami, takimi jak EOS-1D X Mark III i EOS R5, Speedlite EL-1 posiada nowy, przyjazny użytkownikom interfejs oraz joystick do szybkiej nawigacji i zmiany ustawień w menu. Ekran LCD może być teraz podświetlony na biało lub wyświetlać biały tekst na czarnym tle – dzięki czemu ustawienia są łatwe do odczytania, także przy słabym lub kontrastowym oświetleniu. Zwiększono również zakres ruchu lampy – teraz można pochylić ją o 120 stopni, jak również skierować do tyłu, ułatwiając odbicie błysku czy zmiękczanie światła. Wraz z dołączonym adapterem dyfuzora i dwoma kolorowymi filtrami, Speedlite EL-1 tworzy idealny zestaw dla fotografów studyjnych i portretowych. Z kolei nowy, akumulator LP-EL Canon o zwiększonej wydajności został zaprojektowany do szybkiej pracy z nową lampą, jednak jest także zgodny z popularnymi ładowarkami LC-E6 / LC-E6E, dodawanymi do wielu popularnych i dostępnych na rynku aparatów Canon.


Cechy kluczowe Speedlite EL-1:


  • Krótkie czasy ładowania od ok. 0.1 do 0.9 sek1
  • Konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne
  • Minimalny czas synchronizacji błysku na poziomie 1/8192
  • Pojemna bateria – do 335 błysków na jednym ładowaniu
  • Liczba przewodnia 60

i Czas synchronizacji błysku od 1/8192 do 1/1.
ii Przy 23 ° C, z włączonym wentylatorem i przed osiągnięciem ograniczenia wyzwalania błysku (Level 1), bez zamontowanych adapterów lampy błyskowej (seria do 160 błysków z pełną mocą przy powiększeniu odpowiadającemu zakresowi ogniskowej 150-200 mm).
iii Może wymagać aktualizacji oprogramowania.