NOWE MOŻLIWOŚCI RYNKOWE I SZANSE NA DODATKOWE MARŻE DZIĘKI COLORSTREAM

Warszawa, 28 kwietnia 2020. Ponad 1,400 instalacji na świecie, w firmach obsługujących masową komunikację, drukarniach dziełowych i komercyjnych, to wystarczający dowód na to, że Canon ColorStream to rozwiązanie uznane przez rynek poligraficzny. Użytkownicy podkreślają wyjątkową produktywność i niezawodność, gwarantujące bezproblemową produkcję dużych nakładów druku transakcyjnego, wiadomości Direct Mail, publikacji oraz innych aplikacji komercyjnych.

Przez lata, za kluczowe ograniczenie druku atramentowego, drukarnie komercyjne uznawały jakość uzyskiwanych wydruków, porównując je do produktów otrzymywanych tradycyjnymi technikami produkcyjnymi.


W tym tonie wypowiada się Olivier Winkelmann, dyrektor zarządzający niemieckiej firmy QITS, podkreślając, że to jakość druku była decydująca w momencie inwestowania w rozwiązanie do druku, maszynę ColorStream: „Do tego momentu odsuwaliśmy możliwość inwestycji w Inkjet, a wynikało to z poziomu inwestycji i uzyskiwanej jakości drukowanych aplikacji. Zawsze powtarzaliśmy, że druk cyfrowy musi dawać podobny rezultat jak nasze technologie offsetowe, w innym wypadku wprowadzenie nowej technologii do naszej oferty po prostu się nie uda. Do tego momentu nie było sensu na dalsze rozmowy. Jednak jakość druku atramentowego przestała być problemem, a nasi klienci zobaczyli w jaki sposób komplementarne rozwiązanie cyfrowe optymalizuje procesy i pozwala nam oferować lepsze warunki cenowe. Był to moment w którym znaczną część naszej kolorowej produkcji przenieśliśmy na rozwiązanie cyfrowe. Od 2018, jakość Inkjet stała się standardem uznawanym nawet przez naszych bardzo dużych klientów obsługujących wysokojakościowy Direct Mail.”


To z czego słynie ColorStream, w tym obecnie dostępna seria 6000, to wyjątkowa niezawodność. Proaktywne podejście do serwisu maszyn pozwala na osiąganie dostępności maszyny na poziomie 94%. Dzięki temu operator znacznie mniej czasu musi poświęcać maszynie i może koncentrować się na innych zadaniach lub obsługiwać kilka systemów w czasie jednej zmiany.


Sergio Nobile, CEO w Edubook, szwajcarskiej drukarni książek na żądanie na co dzień pracujący z ColorStream 6000 tłumaczy: „Kiedy spojrzymy na rynek druku instrukcji, katalogów oraz self-publishing, są to obszary w których nowy system pozwala nam poprawić efektywność biznesową o 10-15% w ciągu kilku następnych lat. Zakładamy także wzrost dzięki wykorzystaniu naszego systemu web2print Edubase, internetowego portalu do zamawiania materiałów dla studentów, dzięki któremu możemy drukować i wysyłać bezpośrednio do zamawiającego spersonalizowane, pojedyncze, wysokomarżowe materiały edukacyjne. Już zauważamy, że zaimplementowany system pozwala nam patrzeć z optymizmem na kolejne lata.”


Mając do obsługi kilka maszyn w jednym czasie, kluczowe jest aby maszyny były proste w użytkowaniu. Zwraca na to uwagę Marko Silventoinen, dyrektor zarządzający w fińskiej drukarni Otava, dla którego w momencie podejmowania decyzji na korzyść maszyn Canon, efektywność produkcji i minimalne wymagania dotyczące obsługi, były kluczowe: „Byliśmy pod dużym wrażeniem stabilności pracy i jakości druku maszyn Canon – zarówno ColorStream i ProStream. Urządzenia wymagają minimalnej interwencji. Żaden z naszych 5 operatorów nie miał wcześniej doświadczenia pracy z technologiami cyfrowymi, a obecnie z chęcią i bez najmniejszych problemów je obsługują. Jeden z operatorów pracuje wręcz jednocześnie na maszynach offsetowych i cyfrowych. Nasi pracownicy są wyjątkowo pod wrażeniem łatwości użytkowania nowych maszyn.”


Tworząc ColorStream 6000, Canon wykorzystał dekadę innowacji i doświadczenie prac nad serią rozwiązań. Od przedstawionego w 2011 roku ColorStream 3000, przez wersję 3000Z, aż po obecne 6000, maszyny wydrukowały ponad 300 miliardów stron A4 różnych aplikacji – druków bankowych, komunikacji marketingowej, książek czy ulotek farmaceutycznych.


Szczególną popularność rozwiązanie zyskało we Francji, Niemczech, Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych, ponad 40% użytkowników ma więcej niż jedno rozwiązanie, a jeden z klientów ma w swoich trzech centrach druku aż 18 wież drukujących.


Peter Wolff, Vice President, Production Printing Products (PPP), EMEA Commercial Printing, Canon Europe, komentuje: “ Od czasu premiery serii ColorStream zawsze staraliśmy się blisko współpracować z naszymi klientami i słuchać ich opinii dotyczących wykorzystywanych rozwiązań, by poprawiać je i dostosowywać do ich potrzeb. Niesłabnące zainteresowanie trzecią już generacją maszyn utwierdza nas w słuszności naszych działań. Kiedy wprowadzaliśmy pierwsze rozwiązania ColorStream, zrewolucjonizowały one rynek druku atramentowego i od tego czasu pozostajemy rynkowym liderem w tym segmencie, m.in. odpowiadając za 43% udziału w rynku europejskim. Dzięki podtrzymywaniu bliskich relacji z klientami staramy się dostarczać rozwiązania jak najbardziej odpowiadające ich potrzebom, możliwie najbardziej niezawodne, o dużej produktywności i zapewniające wysoką jakość produkcji. Każdy ColorStream konstruowany jest wg wymagań klienta, poczynając od wyboru prędkości druku, opcji druku w czerni lub kolorze, dodaniu dodatkowych barw, aż po integrację z maszynami do post-processingu. Jesteśmy przekonani, wręcz to gwarantuję, że każdy klient znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla swojego biznesu, takie dzięki któremu osiągnie sukces.”