Drukowanie z chmury i szybsze skanery. Canon prezentuje nową wersję oprogramowania uniFLOW

Warszawa, 12 marca 2020 r. – Możliwość wygodnego drukowania bezpośrednio z chmury, nowy model licencjonowania, a także dużo łatwiejsza i szybsza digitalizacja dokumentów - to tylko niektóre funkcjonalności, jakie wprowadza najnowsza wersja oprogramowania uniFLOW Online. Dostawca, firma Canon, zapowiada ponadto w pełni polskojęzyczną wersję aplikacji.

W dniu premiery 25 lutego użytkownicy uniFLOW Online, popularnego oprogramowania do zarządzania drukiem i skanowaniem, otrzymali dostęp do jego najnowszej odsłony. Dzięki umiejscowieniu programu w chmurze, uniFLOW Online aktualizuje się automatycznie i to od razu do pełnej polskiej wersji 2020.1.


To dobra wiadomość dla polskich odbiorców oprogramowania, będącego obecnie jednym z najpopularniejszych środowisk do zarządzania firmowym drukiem i skanowaniem. Dotąd oprogramowanie wymagało comiesięcznej subskrypcji.


Druk z chmury i łatwa digitalizacja


Co znajdziemy w wersji uniFLOW Online 2020.1? Jak tłumaczy Dariusz Szwed, Product Business Development Manager w Canon Polska, to przede wszystkim dodatkowa możliwość wykonywania wydruków za pośrednictwem chmury.


– Do tej pory drukowanie w uniFLOW Online wykorzystywało komputer użytkownika. Takie rozwiązanie niosło za sobą pewne ograniczenia, na przykład brak możliwości wyłączenia komputera przed odebraniem wydruku. Aby odebrać dokument z dowolnego urządzenia, komputer, z którego został zlecony wydruk musiał być stale włączony do sieci. Co w przypadku organizacji korzystających z notebooków nie zawsze było naturalnym sposobem pracy. Możliwość skonfigurowania wydruku „My Print Anywhere” z wykorzystaniem chmury, w której plik oczekuje na moment wydruku, niweluje tego typu problemy, zapewniając pełną elastyczność – mówi Dariusz Szwed.


Ekspert podkreśla, że możliwości oferowane przez najnowszą wersję uniFLOW Online są alternatywą względem obecnie istniejących standardów. To oznacza, że każda firma będzie miała możliwość wyboru: podążać za najnowszymi trendami czy zachować obecnie istniejące rozwiązanie. – Są środowiska o charakterze otwartym, na przykład biblioteki, w których zastosowanie wydruku przez chmurę znacząco uprości i przyspieszy całą procedurę. Niektóre organizacje, na przykład korporacje, mogą jednak preferować (a nawet wymagać) realizacji druku w sieci lokalnej – zauważa Dariusz Szwed.


Nowe oprogramowanie oraz seria urządzeń wychodzących na rynek w 2020 roku oznaczają także dynamiczny rozwój funkcjonalności skanowania. Szybsze skanery, łatwiejsza digitalizacja, możliwość dzielenia dokumentów po kodach kreskowych czy automatyczne wykrywanie wielu paragonów w trakcie skanowania – wszystko to umożliwia płynne - jak nigdy dotąd - przygotowywanie dokumentów do systemów archiwizacji.


Nowe zasady wynajmu oprogramowania


UniFLOW Online w najnowszej wersji przyniesie nie tylko nowatorskie rozwiązania techniczne, ale i biznesowe. Nowy model wynajmu oprogramowania umożliwia opłacanie licencji za urządzenie, a nie za poszczególnych użytkowników, jak to miało miejsce do tej pory. Firma, w której np. 200 pracowników korzysta z pięciu urządzeń, będzie miała do wyboru: subskrypcja dla dwustu użytkowników czy dla pięciu wykorzystywanych maszyn, bez limitu użytkowników.


Ponadto w najnowszej wersji oprogramowania koszty zostaną dopasowane do charakteru urządzenia. Koszty subskrypcji będą skorelowane z klasą, wydajnością i modelem urządzeń. Jak jednak zauważa ekspert Canon Polska, nie każda firma potrzebuje najdroższych i najbardziej wydajnych urządzeń na rynku. Nowy model licencji oznacza, że niewielkim kosztem miesięcznym można wdrożyć nowoczesne, zarządzane chmurowo i wydajne urządzenie nawet dla najmniejszych przedsiębiorstw.


Jednocześnie firma Canon zachowuje możliwość korzystania z oprogramowania opartego na serwerze lub samym urządzeniu końcowym. Jednak nie ulega wątpliwości, że to chmura będzie przyszłością rozwiązań stosowanych w biurowym oraz profesjonalnym druku.