Canon uzyskał certyfikat Fogra51 PSD dla nowej linii urządzeń imagePRESS

Warszawa, 17 marca 2020 r. – Produkowane przez Canon urządzenia imagePRESS C910 oraz imagePRESS C165 uzyskały certyfikaty Fogra51 Process Standard Digital. Oba modele otrzymały ponadto najwyższą ocenę otrzymując kategorię A tego certyfikatu. Co to oznacza? – To kolejne potwierdzenie profesjonalizmu naszych rozwiązań w zakresie druku i zarządzania kolorem – komentują przedstawiciele producenta.

Obie maszyny uzyskały kategorię A, najwyższą z możliwych kategorii Klasy Jakości Druku (Print Quality Class). Oznacza to również, że oferowane przez Canon Polska urządzenia do kolorowego druku na papier cięty, zarówno laserowego jak i atramentowego, spełniają najwyższe standardy i pozytywnie przechodzą weryfikacje standardem Fogra.


– Certyfikat jest potwierdzeniem naszej pozycji w obszarze druku kolorowego – komentuje Michał Młynarczyk, Professional Print Product Manager w Canon Polska. – Certyfikat Fogra gwarantuje klientom, że oferowane przez Canon urządzenia są w stanie zapewnić najlepsze odwzorowanie kolorów oraz spójność kolorystyczną podczas produkcji długich serii – mówi Młynarczyk.


Modele z serii imagePRESS były poddane testom przy użyciu dwóch kontrolerów (PRISMAsync i EFI). Jako nośnika użyto papieru powlekanego, SILK o gramaturze 170 g/m2 (TopCoated+ Silk 170gsm) oraz papieru powlekanego GLOSS o gramaturze 115gsm (TopCoated+ Gloss 115gsm). Testy przeprowadzono w nakładzie minimum 500 kopii, aby odtworzyć spójność kolorów w rzeczywistych warunkach produkcyjnych.


Międzynarodowy standard Fogra PSD opiera się o metodykę oceny względem stosowanego nośnika, co oznacza, że certyfikacja odbywa się poprzez porównanie rozmaitych typów papieru w różnych standardach jakości druku. Takie podejście uwzględnia również biel stosowanych materiałów, powszechnie wzbogacanych o środki optycznie rozjaśniające.


Czym jest Fogra PSD?


Fogra to niemiecki niezależny instytut badawczy branży graficznej, uznawany na całym świecie. Placówka jest ściśle zaangażowana w utrzymanie i weryfikację kilku standardów ISO (ISO TC 130), związanych z zarządzaniem kolorem i drukiem. W oparciu o standardy ISO w instytucie Fogra opracowano system certyfikacji dla dostawców usług druku oraz odbitek próbnych, znany jako FOGRAcert.


Certyfikat Process Standard Digital (PSD) został opracowany przez niemieckich badaczy i stanowi opis zorientowanego na wykorzystanie przemysłowe, ustandaryzowanego procesu tworzenia produktów drukowanych cyfrowo. Stosując certyfikat PSD, dostawcy usług udowadniają wysoką jakość finalnego produktu oraz zrozumienie przez nich całego procesu produkcji.


Dlaczego to ważne?


Wszyscy dostawcy usług drukarskich, działający w branży druku cyfrowego w małym lub dużym formacie, powinni mieć na względzie certyfikat Process Standard Digital. PSD wspiera nabywców drukowanych materiałów, pozwalając im rozumieć zalety i wady cyfrowego druku oferowanego przez różnych dostawców. Pomaga również klientom podejmować poparte wiedzą i praktyką decyzje, a tym samym pozwala uniknąć nierealnych wymagań względem dostawców.


Jednym z głównych celów certyfikatu jest kontrola procesu produkcyjnego prowadzącego do uzyskania przewidywalnego i powtarzalnego produktu końcowego druku. PSD ma za zadanie również ułatwiać osiąganie wierności i powtarzalności kolorów w druku oraz zapewniać zgodność z cyklem pracy z PDF/X.


Skuteczne wdrożenie certyfikatu może przynieść komercyjnym drukarniom korzyści wynikające z lepszego zarządzania kosztami i czasem, a także zapewnić wsparcie w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju i ograniczeniu generowania odpadów. Fogra uchodzi za branżowy standard: wśród dostawców usług druku stanowi synonim jakości i niezawodności.


Natomiast tym, którzy zamawiają materiały drukowane (np. zespołom marketingowym), Fogra oferuje przejrzyste i porównywalne informacje na temat efektu pracy danego urządzenia do druku cyfrowego. Dlatego dostawcy druku, których systemy produkcyjne posiadają certyfikat PSD, cieszą się wysokim poziomem zaufania klientów. Dla jednostek drukarskich wewnątrz firm standard Fogra jest dowodem możliwości osiągnięcia oczekiwanej jakości, a także dostarczania spójnych i powtarzalnych materiałów. To szczególnie ważne w przypadku dokumentów takich jak np.: materiały promocyjne dla inwestorów.