Canon EOS 5D Mark IV with Dual Pixel RAW

Dual Pixel RAW

Co to jest technologia Dual Pixel RAW?

Dual Pixel RAW to innowacyjne rozwiązanie firmy Canon pozwalające wykorzystać obie fotodiody matrycy Dual Pixel CMOS AF o rozdzielczości 30,4 megapiksela aparatu EOS 5D Mark IV.

Canon EOS 5D Mark IV sensor with Dual Pixel RAW

Jak to działa?

Matryce Dual Pixel mają dwuelementowe fotodiody. Taka konstrukcja matrycy oznacza, że odbiera ona sygnał obrazu A i B i wykrywa różnice fazowe między nimi, co umożliwia uzyskanie ostrości w ramach systemu Dual Pixel AF. Podczas rejestrowania obrazu matryca odbiera obraz z połączonych sygnałów A i B. Technologia umożliwia ustawianie ostrości i fotografowanie za pomocą tej samej matrycy. 


W przypadku fotografowania przy użyciu technologii Dual Pixel RAW w pliku RAW zapisywane są dwa obrazy. Jeden obraz składa się z połączonych danych obrazu A+B, a drugi – z danych samego obrazu A. Oznacza to, że plik Dual Pixel RAW zawiera zwykły obraz oraz informacje o paralaksie, które można zmierzyć i ekstrapolować w oparciu o odległość do fotografowanego obiektu. Ponieważ pliki Dual Pixel RAW zawierają dwa obrazy, mają dwukrotnie większy rozmiar niż normalne pliki RAW. 


Dzięki narzędziu Dual Pixel RAW Optimizer w programie Digital Photo Professional użytkownicy mogą wykorzystać dane Dual Pixel zarejestrowane w pliku Dual Pixel RAW w celu dokonania mikroregulacji punktu maksymalnej ostrości, korzystając z informacji o głębi zawartych w pliku.

Canon EOS 5D Mark IV sensor Dual Pixel RAW

Mikroregulacja obrazu

Jeżeli obraz nie jest dostatecznie ostry w danym obszarze, np. w przypadku oczu fotografowanej osoby, można go dostosować i wyregulować ostrość pod kątem wybranego obszaru.

Przesunięcie efektu bokeh

Dzięki plikom Dual Pixel RAW można dostosować położenie obszarów nieostrych lub efektu „bokeh” w celu poprawienia kompozycji, np. przesunięcie nieostrego obiektu, który zasłania fotografowany obiekt.

Redukcja efektu zjawy

W odróżnieniu od efektu flary, który można czasem wykorzystać w kreatywny sposób, sprawiając, że obraz zyskuje niski kontrast i zamgloną atmosferę, efekt zjawy jest niepożądany i skutkuje zarejestrowaniem na obrazie odbić światła wewnątrz obiektywu. Efekt ten można kontrolować dzięki technologii Dual Pixel RAW i dokładnej regulacji.

Najlepsze efekty

Pełne wykorzystanie technologii Dual Pixel RAW wymaga ostrożnej regulacji parametrów aparatu EOS 5D Mark IV. W celu uzyskania najlepszych efektów należy zrobić zdjęcia obiektywem o ogniskowej co najmniej 50 mm, przy wartości przysłony f/5,6 lub niższej oraz czułości ISO 1600 lub niższej.

Efekt może różnić się w przypadku pionowego i poziomego formatu zdjęć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy fotografować przy użyciu poniższych parametrów:

Ogniskowa

Odległość od obiektu

50 mm

1–10 m

100 mm

2–20 m

200 mm

4–40 m