PODCAST

O realiach branży druku… i zmianie, jaką przynosi imagePRESS V1000

Ekspert Canon w podcaście „Świata Poligrafii Pro” opowiada o nowoczesnych urządzeniach i technologiach oraz o ich wpływie na zmiany w branży druku

Spotkaliśmy się podczas Dni Otwartych w showroomie Canon w Warszawie. Michał Młynarczyk, ekspert Canon Polska od druku produkcyjnego, przedstawiał potencjalnym klientom najnowsze urządzenie: imagePRESS V1000. Z kolei Mirosław Pawliński, redaktor naczelny „Świata Poligrafii Professional”, jak zawsze trzymał rękę na poligraficznym pulsie. Rozmowa obu ekspertów od druku została zapisana w formie audycji: rozmówcy dzielą się w niej swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi realiów i potrzeb branży poligraficznej.

Cykl podcastów „Świata Poligrafii Professional” pod tytułem „Niezbędnik Poligrafa” liczy już kilkadziesiąt odcinków. Ten jest jednak wyjątkowy – uważny słuchacz wychwyci dźwięki pracującej w tle maszyny. To właśnie imagePRESS V1000, który przez kilka dni prezentowany był w Warszawie i Katowicach.

Najnowszy model uznanej serii Canon do druku produkcyjnego cechuje się zastosowaniem nowatorskich technologii, jeszcze wydajniej automatyzujących pracę oraz umożliwiających uzyskanie znacznych oszczędności. Goście, odwiedzający showroom Canon, byli pod wrażeniem wyjątkowo wysokiej, stałej prędkości druku (sto stron na minutę) i możliwością druku na szerokiej gamie podłoży (m. in. na kopertach, papierach fakturowanych i syntetycznych, magnesach, a także na bannerach o długości aż 1300 mm w automatycznym druku dwustronnym).

Bliższe spojrzenie na sytuację branży druku

Bazując na tych wrażeniach i doświadczeniach, redaktor Mirosław Pawliński pytał naszego eksperta o kwestie związane z rozwojem branży w Polsce, w tym:

  • Czy można dziś wydajnie prowadzić drukarnię offsetową, uzupełniając ją nielicznymi maszynami cyfrowymi?
  • O co pytają klienci, zainteresowani kupnem maszyny do druku produkcyjnego?
  • Jak profesjonalne oprogramowanie wspiera druk produkcyjny?
  • A wreszcie – kto, spośród branży druku, może „mieć dziś kłopoty”? W co powinniśmy inwestować, aby zapewnić sobie stabilne zyski i rozwój?
Z dyskusji można było się także dowiedzieć, na co obecnie zwracają uwagę klienci, poszukujący nowego urządzenia. Na takie pytanie odpowiedź Michała Młynarczyka była jednoznaczna: na TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowity koszt pozyskania, instalowania, użytkowania i utrzymywania maszyny. – To spora zmiana, bo jeszcze niedawno najczęściej pytano albo o sam koszt maszyny, albo o koszt wydrukowania jednego pliku

Innowacyjna technologia odpowiedzią na potrzeby branży

Jeden z najważniejszych tematów dyskusji stanowił rzecz jasna model imagePRESS V1000. – To urządzenie produkcyjne, a z drugiej strony bardzo elastyczne i uniwersalne, jeśli chodzi o możliwe do wykonania produkty – przekonywał Michał Młynarczyk.

Mirosław Pawliński dopytał o szczególne technologie o których opowiadali przedstawiciele Canon podczas dni otwartych, w tym: o technologię POD-SURF, pozwalającą utrwalić obraz na mediach różnej grubości z zachowaniem nominalnej prędkości druku; zastosowaną w urządzeniu linię spektofotometrów, które dbają o zarządzanie kolorem czy pasowanie strona do strony i trzystopniowy system weryfikacji.

Uczestnicy rozmowy:

  • Michał Młynarczyk

    Ekspert od druku profesjonalnego małego formatu w Canon Polska. Posiada obszerną wiedzę, zarówno w dziedzinie aktualnie wykorzystywanych urządzeń, oprogramowania, jak i trendów na rynku druku.

  • Mirosław Pawliński

    Redaktor naczelny „Świata Poligrafii Professional”. Od 22 lat współtworzy czasopismo, portal informacyjny i podcasty „Niezbędnik Poligrafa”. W swojej drodze zawodowej był zecerem, introligatorem, maszynistą typograficznym i offsetowym. Prowadził swoją małą drukarnię i agencję reklamową.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy!

Zobacz również

Korzystaj z innowacyjnych rozwiązań w druku wielkoformatowym i zwiększ potencjał swojej firmy