Nowy zmiennoogniskowy superteleobiektyw Canon zapewnia niezrównaną elastyczność

Warszawa, 20 kwietnia 2023 r. – Canon Europe wprowadza na rynek model RF 100–300 mm F2.8L IS USM, który wyznacza nową generację zmiennoogniskowych superteleobiektywów. Nowy obiektyw powstał na bazie modelu EF 300 mm f/2,8, który zaspokoił zapotrzebowanie konsumentów na najwyższą jakość. Canon w ten sposób pokazuje swoje zaangażowanie w ciągły rozwój systemu EOS R i oferty obiektywów RF dla fotografów i filmowców.¬ RF 100–300 mm F2.8L IS USM oferuje nowy poziom elastyczności i wydajności w kompaktowej, lekkiej obudowie. Ze względu na zakres zoomu, z minimalną odległością ogniskowania 1,8 m i maksymalnym powiększeniem 0,16x, stałą przysłonę, solidną konstrukcję i oszałamiającą jakość obrazu, obiektyw przede wszystkim docenią profesjonaliści i entuzjaści specjalizujący się w fotografii sportowej – od sportów halowych po motorowe.


Canon w ramach nieustannego rozwoju systemu EOS R prezentuje nowy obiektyw RF 100–300 mm F2.8L IS USM

design_Front_Slant copy 16x9

RF 100–300 mm F2.8L IS USM

Niezrównana elastyczność

Model RF 100–300 mm F2.8L IS USM odznacza się superkompaktową konstrukcją. Jest najlżejszym obiektywem zmiennoogniskowym w swojej klasie1. Przy masie 2,59 kg jest tylko o 190 g cięższy od stałoogniskowego obiektywu EF 300 mm f/2.8L IS II USM – oferując przy tym pełną elastyczność zoomu połączoną z wydajnością obiektywu typu prime. Zwarta obudowa i wysoka wydajność to efekt zastosowania mocowania RF, które jest sercem systemu EOS R. Przełomowe mocowanie umożliwia utrzymanie stałego otworu przysłony obiektywu f/2,8 w całym zakresie ognisko­wych, a jednocześnie oferuje niezwykle szybki i dokładny autofokus oraz śledzenie.

W pełni kompatybilny z gamą Canon RF konwerter RF 1,4x znajduje zastosowanie w całym zakresie zoomu, pozwalając uzyskać obiektyw 140–420 mm F4. Konwerter RF 2x pozwala natomiast otrzymać obiektyw 200–600 mm F5.6. Dzięki temu model RF 100–300 mm F2.8L IS USM idealnie nadaje się dla fotografów sportu, reporterów i fo­to­gra­fów przyrody, którzy chcą uniknąć zmiany obiektywu podczas wykonywania zdjęć. Jest to również pierwszy pro­fes­jonalny superteleobiektyw RF wyposażony w pierścień sterujący oraz nowy, wygodnie położony konfigurowalny przy­cisk L.FN, które rozbudowują możliwości personalizacji i większej kontroli manualnej, tak pożądane przez fotografów.

Imponująca wydajność optyczna w połączeniu z oszałamiającą jakością obrazu

Duży stały otwór przysłony f/2,8 jest idealny do fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych i sterowania głębią ostrości w celu uzyskania bardziej estetycznych ujęć. Dziewięciolistkowa kołowa przysłona zapewnia również dosko­nały bokeh. Wspomaga to nowy mechanizm stabilizacji obrazu, oparty na systemach IS znajdujących się w superteleobiektywach Canon z serii L. Używany samodzielnie jest w stanie uzyskać 5,5 stopnia stabilizacji, która to wartość w połączeniu z wbudowaną stabilizacją matrycy wzrasta do 6 stopni, dzięki szybkiej komunikacji RF. Stabilizacja w takim zakresie, oprócz możliwości fotografowania w słabym oświetleniu przy dłuższych czasach otwarcia migawki, doskonale sprawdza się podczas fotografowania i filmowania z ręki poruszających się obiektów. System wykrywa nawet użycie statywu, automatycznie wyłączając IS.

Model RF 100–300 mm F2.8L IS USM jest to pierwszy superteleobiektyw Canon, który wyposażono w silnik Dual Nano USM. W efekcie fotografowie mogą polegać na szybkim ustawianiu ostrości i najwyższej jakości obrazu w całym zakresie ogniskowych, ponieważ dwie grupy ogniskowania sterowane są niezależnie. Zastosowanie jednej soczewki fluorytowej i czterech soczewek UD koryguje aberrację chromatyczną, zapewniając niewiarygodną ostrość obrazu z nie­wielkim rozmyciem kolorów. Soczewka asferyczna z formowanego szkła przekłada się natomiast na wysoką rozdzielczość od centrum do krawędzi obrazu.

Stworzony dla profesjonalistów

RF 100–300 mm F2.8L IS USM gwarantuje doskonałą trwałość i niezawodność w codziennym profesjonalnym użyt­kowaniu. W jego konstrukcji zastosowano uszczelnienia, zapewniające odporność na nie­ko­rzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe, a także powłoki fluorowe, umożliwiające łatwe czyszczenie elementów zewnętrznych. W zewnętrznej części obiektywu RF 100–300 mm F2 zastosowano tę samą powłokę termiczną, która została wprowadzona w modelach EF 400 mm f/2.8L IS III USM i EF 600 mm f/4L IS III USM 8L IS USM – jest to obecnie standard dla wszystkich superteleobiektywów RF, który pozwala na schłodzenie obiektywu podczas fotografowania w wysokiej temperaturze. Dodatkową ochronę zapewniają również osłona obiektywu ET-124, miękki futerał LS100-300 i osłona soczewki E-122.

Podwyższanie jakości obrazów dzięki nowemu narzędziu do przetwarzania obrazów z wykorzystaniem sieci neuronowej

Firma Canon udostępniła także nowe narzędzie do zwiększenia rozdzielczości obrazów z wykorzystaniem sieci neuronowej dla użytkowników aparatów jej marki. Narzędzie to, opracowane z wykorzystaniem technologii SI opartej na głębokim uczeniu się i wiedzy eksperckiej Canon na temat obrazowania, z łatwością powiększa obrazy o 200%. Dzięki zrozumieniu przetwarzania obrazu i charakterystyki obiektywu, nowe narzędzie Canon może wydobyć wyższy poziom szczegółów niż konwencjonalne procesy skalowania. Narzędzie jest dostępne jako część planu przetwarzania obrazu z wykorzystaniem sieci neuronowej Canon lub jako samodzielna aplikacja. Użytkownicy z istniejącym planem będą mogli uzyskać dostęp do aplikacji bez dodatkowych opłat2. Początkowo aplikacja będzie dostępna tylko dla użytkowników Windows 10 i Windows 11.

Więcej informacji na temat teleobiektywu RF 100–300 mm F2.8L IS USM dostępnych jest na stronie:
https://www.canon.pl/lenses/rf-100-300-2-8-l-is-usm/

Najważniejsze cechy modelu RF 100–300 mm F2.8L IS USM:

• zakres ogniskowych 100–300 mm
• stała przysłona f/2,8
• najlżejszy w swojej klasie, masa 2,59 kg1
• 5,5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu, a w połączeniu z aparatem wyposażonym w stabilizator obrazu w korpusie (IBIS) – 6-stopniowy
• cichy, szybki autofokus dzięki zastosowaniu silnika Dual Nano USM

  1. Na podstawie badań Canon. Stan na dzień 20 kwietnia 2023 r.
  2. Aplikacja jest dostępna do nabycia osobno.