Biznes i nowe technologie – wspólnie dla rozwoju młodych. World Youth Skills Day

Warszawa, 15 lipca 2020 r. – Już dziś, 15 lipca obchodzony jest World Youth Skills Day, czyli Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży. Jest on wyrazem wspierania nowoczesnych kompetencji przyszłości wśród młodych ludzi i rozwijania umiejętności, niezbędnych do odpowiedniego startu w dorosłe życie, także zawodowe. Zainaugurowane przez Unię Europejską święto jest także doskonałą okazją dla nowoczesnych przedsiębiorstw, aby zachęcały młodzież do aktywności i dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz pasją. To także możliwość rozwijania umiejętności nieszablonowego myślenia i pracy grupowej.

„W Canon od lat prowadzimy szereg projektów z obszaru edukacji i CSR, skierowanych stricte do młodzieży. Jako globalna organizacja zajmująca się przetwarzaniem obrazu, jesteśmy odpowiedzialni za wspieranie rozwoju nowego pokolenia. Pomagamy młodym ludziom rozwijać umiejętności, wyzwalamy w nich pasję do fotografii i filmowania oraz inspirujemy, pokazując jaką siłę przekazu ma opowiadanie historii obrazem” – mówi Dominik Szeląg, Sustainability Manager w Canon Polska. I dodaje: „Staramy się także dostarczać narzędzia z obszaru fotografii – aparaty, kamery, rozwiązania związane z drukiem – do realizowania konkretnych projektów, dzięki którym młodzi ludzie mogą dzielić się swoimi historiami ze światem i tworzyć nowe możliwości dla siebie i swojego otoczenia”.


W ramach tych inicjatyw, Canon kładzie szczególny nacisk na elementy współpracy i działania projektowego. Kluczowa jest też troska o (bliższe i dalsze) otoczenie oraz aktualne problemy społeczne, jak choćby w ramach ustanowionych przez ONZ 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.


Wśród najważniejszych projektów skierowanych do młodzieży należy wyróżnić:


  • Program Canon Young People, w ramach którego już ponad 5000 młodych ludzi i twórców z państw regionu EMEA miało możliwość stworzenia autorskich form wypowiedzi wizualnej – krótkich filmów czy reportaży zdjęciowych – za pomocą których mogli wypowiedzieć się na temat aktualnych problemów społecznych i kulturowych. W ramach ubiegłorocznej edycji, uczniowie z Belgii opowiedzieli o strachu i braku poczucia bezpieczeństwa wśród dziewcząt żyjących na przedmieściach wielkich aglomeracji. Ich filmy zrobiły ogromne wrażenie na lokalnych władzach, co zaowocowało podjęciem uchwał i szeregu działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. To najlepszy dowód na to, że hasło „To MY tworzymy Świat” ma realne przełożenie na podejmowanie lokalnych inicjatyw, a ciekawa i zaangażowana społecznie praca artystyczna czasem wystarczy, aby wpływać na rzeczywistość.
  • Miraisha, w ramach którego do tej pory udało się podnieść kwalifikacje ponad 5500 młodych osób w Afryce w ramach specjalnych warsztatów fotograficznych i filmowych.
  • Program Canon Student Development, czyli Program Studencki Canon, prowadzony od 2017 r., w ramach którego już ponad 540 studentów otrzymało granty i dotacje na realizację profesjonalnych produkcji fotograficzno-filmowych.

To MY tworzymy Świat


Staramy się zawsze inspirować nasze otoczenie do pozytywnych działań na rzecz innych ludzi. Jedną z najważniejszych inicjatyw lokalnych Canon skierowanych do młodzieży jest coroczny program To MY tworzymy Świat, w ramach którego organizowany jest ogólnopolski konkurs na fotoreportaż i pracę multimedialną oraz warsztaty fotograficzne dla szkół. Projekt ma na celu promowanie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i są one głównym motywem prac przygotowywanych przez uczestników projektu. W Polsce warsztaty prowadzone są przez profesjonalnych fotografów – w tym ambasadorów Canon. Program odbywa się od pięciu lat. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 500 uczniów z całej Polski.


Tegoroczne warsztaty w ramach programu To MY tworzymy Świat odbędą się już we wrześniu (Opole) i październiku (Warszawa) pod okiem Piotra Małeckiego (Ambasadora Canon, fotografa, dokumentalisty, współpracownika m.in. The New York Times i Financial Times) oraz Marcina Jamkowskiego (dziennikarza m. in. Gazety Wyborczej, fotografa, filmowca, w latach 2005-2007 redaktora naczelnego National Geographic w Polsce). Wśród prelegentów
i wykładowców będą również przedstawiciele z młodzieżowej organizacji AIESEC oraz Katarzyna Gubrynowicz fotograf przyrody, artystka i grafik, członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody.


Więcej o programie:


https://www.canon.pl/tomytworzymyswiat


https://www.un.org.pl/canon-polska


Facebook: https://www.facebook.com/ToMYtworzymySwiat/videos/2684335998299875