Markus Varesvuo uses the Canon EOS 90D in the woods.

FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Markus Varesvuo wyjaśnia, dlaczego aparat Canon EOS 90D stanowi idealne rozwiązanie do fotografowania przyrody

Mieszkający w Helsinkach, wielokrotnie nagradzany fotograf Markus Varesvuo stara się zawsze być blisko dzikiej przyrody, która sprawia, że jego serce rośnie.

Dzika przyroda pasjonowała go od najmłodszych lat – od zawsze interesował się ornitologią i fotografią. W 2005 roku zdecydował się zmienić swoje hobby w pracę zawodową. Porzucił etat w firmie i rozpoczął profesjonalnie fotografować dziką przyrodę.

Markus był użytkownikiem sprzętu Canon od początku swojej przygody z fotografią. Zaczynał od kamer filmowych. Obecnie, jako odnoszący sukcesy fotograf i autor kilku książek o tematyce fotograficzno-ornitologicznej, zazwyczaj używa profesjonalnego, szybkiego aparatu Canon EOS-1D X Mark II oraz superteleobiektywu.

Markus został pierwszym fotografem w Europie, który przetestował możliwości zaawansowanej lustrzanki cyfrowej Canon EOS 90D. Wyjaśnia, w jaki sposób ten aparat pomógł mu w wykonaniu zdjęć, które uwielbia, i mówi o tym, jak aspirujący fotografowie i entuzjaści przyrody mogą w pełni wykorzystać jego funkcje.

Model Canon EOS 90D to bardzo czuły aparat, który umożliwił Markusowi rejestrowanie najdrobniejszych szczegółów. Cechuje się 32,5 megapikselową matrycą CMOS APS-C oraz zaawansowanym procesorem w kompaktowej obudowie lustrzanki cyfrowej. Matryca APS-C pozwala uchwycić detale, zwiększając efektywny zasięg teleobiektywu, a autofokus (AF) jest obsługiwany przez 45-punktowy, uniwersalny i szybki system typu krzyżowego. Wspólny obszar ogniskowania jest podzielony na strefy lub poszczególne punkty, które można wybierać bezpośrednio za pomocą joysticka.

Szybkie serie zdjęć rejestrowanych z szybkością do 10 kl./s i funkcją regulacji ostrości iTR sprawiają, że aparat Canon EOS 90D jest idealny dla fotografów przyrody, takich jak Markus, dla których szybkość ma kluczowe znaczenie.

Gdy Markus dostrzega okazję do zrobienia świetnego zdjęcia – niezależnie czy jest to jaskółka wzbijająca się do lotu, polujący niedźwiedź czy szybujący ptak – musi ją wykorzystać. „Model Canon EOS 90D to szybko reagujący aparat” – mówi Markus. „Do tej pory fotografowałem głównie profesjonalnym aparatem Canon EOS-1D X Mark II. Szybkość regulacji ostrości jest porównywalna”.

Powiązane artykuły
An Iberian lynx on a large rock looking directly at the camera.

FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Najlepsze obiektywy do fotografowania dzikiej przyrody

Te obiektywy zmienno- i stałoogniskowe pozwalają rejestrować zachwycające obrazy dzikich zwierząt i ptaków.

A young kestrel perched on a wooden post, and with its wings arched, squawks fiercely.

FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Wskazówki dotyczące fotografowania dzikiej przyrody

Profesjonalna fotografka Dani Connor udziela najlepszych porad ułatwiających odniesienie sukcesu w branży młodemu, ambitnemu fotografowi dzikiej przyrody.

A red squirrel looks straight at the camera as it runs across a carpet of dried leaves and fallen petals.

FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Wskazówki dotyczące fotografii przyrodniczej

Wskazówki i techniki, które pozwalają przejść na wyższy poziom zaawansowania w kontekście fotografii przyrodniczej i wykorzystać potencjał aparatów i obiektywów Canon.

Znalezienie w Finlandii obszarów gdzie bytują zwierzęta nie jest trudne – mówi Markus. Jednocześnie uspokaja ambitnych fotografów przyrody: „Gdziekolwiek jesteś, masz szansę dostrzec ciekawe obiekty do fotografowania. Szczególnie ptaki można znaleźć w każdym miejscu: w mieście, w parku czy na linii brzegowej. Nie musisz pokonywać setek kilometrów. Wszystko jest bliżej, niż myślisz”.

Znajomość lokalnych uwarunkowań odgrywa kluczową rolę. Powrót w to samo miejsce oszczędza czas i inspiruje do wypróbowywania ujęć pod różnymi kątami i w różnym oświetleniu. „Najważniejszą kwestią w fotografii ptaków jest znajomość poszczególnych gatunków. Jak blisko mogę podejść? Czy potrzebuję kryjówki? Jeśli zakłócisz spokój ptaków, nie zrobisz udanych zdjęć” – mówi Markus.

Wskazówki Markusa dotyczące fotografii przyrodniczej

1. Użyj wszystkich punktów ustawiania ostrości

Markus może czekać wiele godzin, a nawet dni na idealny moment, ale cierpliwość jest tylko jedną z wielu pożądanych cech w przypadku fotografowania przyrody. Należy być w ciągłej gotowości, ponieważ akcja może trwać zaledwie kilka sekund. „Bardzo szybko reaguję” – wyjaśnia Markus. „Jednak wiele zależy od wyposażenia i optyki aparatu. Im więcej klatek na sekundę obsługuje aparat, tym lepiej. Liczy się też szybkość automatycznej regulacji ostrości”.

Każdy fotograf, który robi zdjęcia ptakom, twierdzi, że uzyskanie wyraźnych zdjęć, zwłaszcza ptaka w trakcie lotu, jest jednym z najbardziej wymagających wyzwań dla systemu AF aparatu.

„Zazwyczaj, gdy fotografuję ptaki w locie, używam wszystkich punktów ostrości aparatu. Model Canon EOS 90D ma ich 45. Automatyczna regulacja ostrości jest tak dobra i uniwersalna, że łatwo można utrzymać fotografowany obiekt w obszarze regulacji ostrości. Jedynym ustawieniem, które zwykle zmieniam, jest czułość śledzenia. Jeśli w tle jest sporo obiektów, zmniejszam czułość” – mówi fotograf.

2. Śledzenie ruchu w trybie AI Servo

Jednym z ptaków, które Markus uwielbia fotografować, jest nur czarnoszyi. Ptaki te z gracją pływają po wodzie, ale nie ma dużego kontrastu pomiędzy ich szarym upierzeniem a ciemnym tłem, które preferuje Markus.

Aparat Canon EOS 90D świetnie spisuje się w zakresie śledzenia ognistoczerwonych oczu ptaka i utrzymywania ostrości. „Nury pływają dość wolno, używam więc dziewięciu punktów ostrości” – mówi Markus. „Korzystam z trybu AI Servo, aby śledzić obiekt i utrzymywać ostrość, a joystick umożliwia mi wybór punktów ostrości. W fotografii ornitologicznej sceneria zmienia się bardzo szybko, więc joystick ułatwia pracę” – dodaje fotograf.

3. Uchwyć akcję dzięki krótkiemu czasowi naświetlania

W przypadku ptaków duża liczba zdjęć seryjnych ma kluczowe znaczenie, gdy w grę wchodzi uchwycenie ulotnych momentów, na przykład podczas polowania lub w trakcie okresu godowego. „Aby ujęcie było idealne, fotografowane obiekty muszą znajdować się we właściwej pozycji, a zapis 10 klatek na sekundę pomaga mi wydobyć to, co najlepsze z danej sceny” – mówi Markus.

Nie zawsze mamy idealne warunki oświetleniowe podczas fotografowania ptaków. Nawet w trakcie długich, letnich dni w Finlandii Markus często pracuje w słabym oświetleniu. „Aby uchwycić akcję w takich warunkach, należy użyć wysokiej czułości ISO. Na co dzień korzystam z czułości ISO 6400, a nawet wyższej” – mówi Markus. Maksymalna czułość obsługiwana przez aparat Canon EOS 90D to ISO 25600. Dzięki temu fotografowanie w słabym świetle jest bezproblemowe.

Potrzebny jest także krótki czas naświetlania, ale nawet to ustawienie zależy od gatunku fotografowanego ptaka. „Dla jaskółek dymówek wybieram ustawienie 1/3200 s. Sowy mszarne nie są bardzo szybkie, więc wystarczy 1/2000 s, a nawet 1/1000 s. Nawet przy dobrym świetle do osiągnięcia takiego czasu naświetlania potrzebne jest ustawienie wysokiej czułości ISO” – dodaje.

4. Pracuj dłużej dzięki akumulatorowi o dużej żywotności

Markus fotografuje ptaki wodne na powierzchni jeziora lub sowy w gęstym fińskim lesie. Często przebywa wiele kilometrów od ludzkich siedlisk, więc akumulator o dużej wytrzymałości jest niezbędny. Wprawdzie na wyprawę można zabrać kilka w pełni naładowanych akumulatorów, ale każdy z nich powinien być odpowiednio wytrzymały podczas użytkowania.

Akumulator aparatu Canon EOS 90D umożliwia zrobienie 1300 zdjęć, a według Markusa w ciepłe, letnie miesiące jeden akumulator wystarcza na cały dzień.

The back of a Canon EOS 90D, showing an owl on the screen.

5. Fotografowanie w wysokiej rozdzielczości

Markus wysyła swoje zdjęcia wydawcom czasopism i książek. Wymagany rozmiar obrazu może się znacznie różnić, ale jakość zawsze musi być na najwyższym poziomie. „Moje zdjęcia znajdują się w wielu miejscach i są używane na wiele sposobów. Wydruki na wystawy muszą mieć szerokość jednego metra lub większą” – mówi Markus.

Matryca 32,5 megapiksela aparatu Canon EOS 90D umożliwia Markusowi dostarczanie plików na potrzeby dużych wydruków – nawet po skadrowaniu zdjęć rozdzielczość jest wystarczająca. „Daje mi to dużą swobodę podczas komponowania ujęcia na komputerze”.

Autor: Kevin Carter

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich historii