Canon świętuje 20-lecie serii kompaktowych drukarek fotograficznych SELPHY

Warszawa, 16 kwietnia 2024 r. – Przedstawiciele Canon ogłosili dziś, że w 2024 roku firma świętować będzie 20-lecie wprowadzenia na rynek serii kompaktowych drukarek fotograficznych SELPHY, które pozwalają użytkownikom z łatwością drukować wysokiej jakości zdjęcia i nieprzerwanie oferują miłośnikom fotografii wiele rozwiązań w zakresie druku natychmiastowego.

  • Jubileuszowe logo SELPHY

  • SELPHY CP1500 (po lewej) i SELPHY SQUARE QX10

Seria SELPHY powstała w 2004 roku w odpowiedzi na zwiększony popyt na odbitki fotograficzne spowodowany szybkim rozpowszechnieniem się aparatów cyfrowych na początku XXI wieku. Od tego czasu do kwietnia 2024 roku firma Canon wypuściła w ramach serii 31 produktów1 i sprzedała łącznie ponad 17 milionów urządzeń2 na całym świecie.

Nazwa „SELPHY”, stanowiąca połączenie słów „self” (na własną rękę, samodzielnie) i „photography” (fotografia), ma na celu podkreślenie nadziei Canon, że możliwość samodzielnego i intuicyjnego drukowania zdjęć pomoże entuzjastom fotografii odkryć nowe sposoby na czerpanie z niej radości. Dzięki zastosowaniu technologii termosublimacyjnej, w której atrament jest drukowany poprzez odparowanie go w wysokiej temperaturze, drukarki SELPHY pozwalają uzyskać odbitki charakteryzujące się zarówno wysoką jakością, jak i wyjątkową trwałością. Produkty z tej serii są łatwe w użyciu, są również małe i lekkie, co sprawia, że można się z nimi wygodnie przemieszczać. Urządzenia SELPHY cieszą się uznaniem szerokiego grona użytkowników, którzy mogą drukować zdjęcia w prosty sposób i od ręki. Pozwala to na dzielenie się cennymi wspomnieniami lub wcielanie w życie twórczych pomysłów według własnego uznania i w różnych sytuacjach – np. na potrzeby dekoracji ślubnych czy zdjęć legitymacyjnych.

Firma Canon udowodniła, że jest pionierem na rynku druku fotograficznego poprzez wprowadzenie do sprzedaży drukarki termosublimacyjnej CP-10 w kwietniu 2001 roku. Następnie, w październiku 2004 roku, zaprezentowano modele SELPHY CP500 i SELPHY CP400. W tym samym czasie stworzono markę SELPHY, której nazwa nawiązuje do głównej koncepcji oferowanych produktów.

Od tamtej pory Canon nieustannie rozwija swoje produkty, dostosowując je do zmian pokoleniowych i postępu technologicznego. We wrześniu 2005 roku wprowadzono na rynek drukarkę SELPHY CP710, wyróżniającą się kolorowym monitorem LCD i możliwością drukowania zdjęć bezpośrednio z kart pamięci. Następnie, wraz z ukazaniem się modelu SELPHY CP900 we wrześniu 2012 roku, drukarki SELPHY stały się kompatybilne z bezprzewodową siecią LAN (Wi-Fi3) – zyskały funkcję bezprzewodowego łączenia się ze smartfonami i tabletami. W kwietniu 2020 roku do sprzedaży trafił model SELPHY SQUARE QX10 – kompaktowe i lekkie urządzenie z wbudowanym akumulatorem, dzięki któremu drukarkę można bez problemu zabrać ze sobą w dowolne miejsce. W ramach dalszego rozwoju funkcji i designu swoich produktów, we wrześniu 2022 roku zaprezentowano drukarkę SELPHY CP1500 – najnowszy model z linii CP, który zapewnia bogactwo wyrazistych kolorów dzięki funkcji automatycznej korekcji barw.

Co więcej, specjalnie na potrzeby serii SELPHY, firma Canon oferuje aplikację SELPHY Photo Layout, która pozwala użytkownikom m.in. tworzyć kolaże poprzez automatyczne łączenie kilku zdjęć, dodawać do odbitek różne elementy za pomocą filtrów i stempli, a także wybierać odpowiedni układ i rozmiar papieru (np. w celu drukowania naklejek). Ponadto, drukarki SELPHY odpowiadają na zapotrzebowanie użytkowników związane ze stale rosnącą popularnością smartfonów – produkty z tej serii umożliwiają np. drukowanie odbitek kwadratowych, które stały się modne za sprawą mediów społecznościowych.

Canon zamierza kontynuować dostarczanie kolejnych rozwiązań, pozwalających użytkownikom cieszyć się zdjęciami i wykorzystywać je na różne sposoby. Firma planuje również przyczynić się do rozwoju kultury w zakresie fotografii i materiałów wideo poprzez dalsze rozszerzanie serii SELPHY w oparciu o zmieniające się potrzeby klientów.

  1. Całkowita liczba produktów może się różnić w zależności od rynku lub regionu.
  2. Stan na dzień 31 grudnia 2023 roku.
  3. Wi-Fi® jest zastrzeżonym znakiem towarowym organizacji Wi-Fi Alliance.