Canon wprowadza na rynek siedem modeli obiektywów Cinema Prime z mocowaniem RF w ramach systemu Cinema EOS

Warszawa, 12 września 2023 r. – Firma Canon ogłosiła dziś wprowadzenie nowej serii obiektywów Cinema Prime z mocowaniem RF, bazujących na istniejącej serii obiektywów CN-E Prime z mocowaniem EF i Sumire Prime z mocowaniem PL. Grupa siedmiu nowych modeli, będzie stanowić pierwsze obiektywy kinowe firmy Canon wyposażone w mocowanie RF. Łączą w sobie wysoką wydajność optyczną i funkcjonalność charakterystyczną dla sprzętu kinowego, aby spełniać potrzeby twórców profesjonalnych produkcji wideo, takich jak: filmy dokumentalne, teledyski i inne duże projekty.

rf-mount-cinema-prime-lenses

• CN-R14mm T3.1 L F
• CN-R20mm T1.5 L F
• CN-R24mm T1.5 L F
• CN-R35mm T1.5 L F
• CN-R50mm T1.3 L F
• CN-R85mm T1.3 L F
• CN-R135mm T2.2 L F

Natywne mocowanie RF zapewnia szybką komunikację między obiektywem a korpusem kamery, podczas gdy ulepszona konstrukcja pozwala na wygodniejsze i stabilniejsze użytkowanie.

Obiektywy są kompatybilne z następującymi kamerami filmowymi z linii Cinema z mocowaniem RF: modelem EOS C70 (wprowadzonym na rynek w listopadzie 2020 r.) i EOS R5 C1 (wydanym w marcu 2022 r.), a także z protokołem transmisji w zakresie mocowania RF. Podobnie jak w przypadku obiektywów z serii Prime z mocowaniem EF, operatorzy nowych modeli mogą regulować powiększenie, korygować aberrację chromatyczną i światło peryferyjne oraz korzystać z funkcji Dual Pixel Focus Guide. Z wszystkich tych udogodnień korzystać można za pośrednictwem korpusu kamery. Co więcej, nowe obiektywy umożliwiają korekcję aberracji (zniekształceń). Funkcje te wspomagają wydajną produkcję wideo nie tylko w trakcie samego nagrywania, ale również podczas późniejszej edycji materiału.

Nowe obiektywy zapewniają wyjątkową wydajność optyczną i doskonałe odwzorowanie kolorów oraz współpracują z kamerami 4K i 8K – optymalnie rozmieszczając elementy soczewek asferycznych o dużej średnicy i elementy soczewek o anomalnej dyspersji. Kompatybilność obiektywów z pełnoklatkową matrycą wielkoformatową, duża jasność (wysoka wartość T-stop2) i zastosowanie 11-listkowej przysłony pozwalają na uzyskanie płytkiej głębi ostrości, naturalnego efektu rozmycia w postaci okrągłych wzorów i delikatnej ekspresji obrazu. Co więcej, dzięki ujednoliceniu w zakresie balansu kolorów w ramach całej serii, znacznie ułatwione jest dostosowanie odcieni kolorów przy zmianie obiektywu podczas nagrywania danej sceny.

W oparciu o odpowiednie wyczucie momentu obrotowego pierścienia sterującego, nowe obiektywy umożliwiają precyzyjne i płynne dokonywanie zmian podczas kręcenia filmów. Jednocześnie, ze względu na ujednolicenie konstrukcji w całej serii, w tym pozycji przekładni pierścienia sterującego, średnicy obiektywu i kąta obrotu, obiektyw można płynnie wymieniać bez konieczności dostosowywania miejsca mocowania osłony matte box lub zewnętrznych akcesoriów typu follow focus dla każdego modelu. Nowa radełkowana powierzchnia w pobliżu mocowania zapewnia wygodne ułożenie sprzętu w dłoni użytkownika. Umożliwia to bezpieczne trzymanie obiektywu bez konieczności chwytania pierścienia sterującego podczas podłączania i odłączania różnych obiektywów.

Kluczowe cechy obiektywów Cinema Prime z mocowaniem RF:

• Oryginalne mocowanie RF zapewniające stabilną pracę bez konieczności użycia konwertera
• Szybka komunikacja między obiektywem a kamerą gwarantująca zaawansowaną obsługę metadanych
• Pierścienie zębate zapewniające większą kontrolę, dzięki manualnej obsłudze i akcesoriom typu follow focus od innych producentów
• Wysoka wydajność optyczna i wysoka jakość obrazu produkcji w rozdzielczości 4K, 8K i HDR
• Wartości T-stop do T1,3 przy szerokim zakresie ogniskowych, od obiektywów ultraszerokokątnych po teleobiektywy
• Zredukowany do minimum efekt „oddychania” przy zmianie punktu ostrości (tzw. focus breathing)
• 11-listkowa przysłona zapewniająca kinematograficzny efekt bokeh i miękkie, rozproszone światło

Nowy zestaw obiektywów Cinema Prime z mocowaniem RF zostanie zaprezentowany na targach IBC 2023, które odbędą się w dniach 15-18 września 2023 r. w centrum RAI w Amsterdamie. Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję dokładnie zapoznać się z nowymi produktami.

Dodatkowe informacje nt. nowych obiektywów można znaleźć pod tym linkiem: https://www.canon.pl/lenses/rf-cinema-lenses/

  1. Gwarantowana wydajność w trybie VIDEO przy użyciu kamery EOS R5 C.
  2. Jasność obiektywu kinowego jest zazwyczaj wyrażana jako wartość T, która jest uzyskiwana poprzez dodatkowe uwzględnienie współczynnika przepuszczalności światła przez szkło w stosunku do wartości F.