Canon promuje niezależny fotoreportaż w ramach festiwalu Visa pour l’Image 2023

Warszawa, 21 sierpnia 2023 r. – We wrześniu bieżącego roku,  w ramach wieloletniej współpracy z festiwalem Visa pour l’Image, po raz 34. z rzędu Canon uhonoruje pracę fotoreporterów. Podczas „profesjonalnego tygodnia” („Pro Week”: 4–9 września), który odbędzie się w Perpignan na południu Francji, Canon doceni sztukę opowiadania historii poprzez dokument - przyznane zostaną dwa granty projektowe, a grupie 30 młodych, wschodzących talentów zapewniony zostanie dostęp do festiwalu za pośrednictwem „Canon Student Development Programme”. Odwiedzający będą mieli ponadto okazję dowiedzieć się więcej o udoskonalonym wsparciu produktowym Canon dla profesjonalistów, które w ostatnich miesiącach przekształciło się w wyspecjalizowany program członkowski.

Canon nagradza wybitny wkład w dziedzinę fotoreportażu dwoma grantami

Już 23. rok z rzędu Canon i Visa pour l’Image przyznają grant w wysokości 8 000 euro fotoreporterce realizującej długofalowy projekt dokumentalny. W tym roku jury – składające się z dziennikarzy i redaktorów m.in. The New York Times, Le Monde i Conde Nast – nag­ro­dę Canon Female Photojournalist Grant postanowiło przyznać brytyjsko-szwedzkiej fotoreporterce Anastasii Taylor-Lind za jej wciąż realizowany projekt „5K from the Frontline”. Anastasia fotografuje społeczności na linii frontu we wschodnim regionie Donbasu w Ukrainie od 2014 roku. Wciąż dokumentuje życie tych samych rodzin w obliczu rosyjskiej agresji. Jej zdjęcia opowiadają o niezłomnej woli życia i oporze, aby utrzymać normalność pomimo wojennej rzeczywistości.

Oprócz tego, Canon wraz z Visa pour l’Image ma przyjemność wręczyć Juanowi Vicente Manrique Gomezowi czwarty grant Canon Video Grant na krótkometrażowy dokument „Looking for a Donkey” („Szukając osła”), który zostanie nakręcony w Wenezueli. W śmiały i satyryczny sposób Juan opowiada w nim historię dwóch strażaków z małego miasteczka w wenezuelskich Andach, aresztowanych i uwięzionych po opublikowaniu wiralowego nagrania, w którym dowcipnie parodiowali prezydenta Nicolasa Maduro.

Wsparcie dla kolejnego pokolenia fotoreporterów

Canon wciąż szuka nowych talentów, aby  wspierać ich rozwój. Już po raz siódmy z rzędu zapewni początkującym fotografom z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wyjątkową szansę wzbogacenia swoich umiejętności i zdynamizowania kariery w ramach „Canon Student Development Programme”. Trzydziestu zdolnych adeptów fotografii weźmie udział w prestiżowych pięcio­dniowych warsztatach, aby podczas grupowych i indywidualnych sesji przeglądu portfolio, praktycznych warsztatów i wykładów mogli nawiązywać kontakty, jak również uczyć się od wybitnych profesjonalistów.

Wśród tegorocznych prelegentów i recenzentów znaleźli się ambasadorzy Canon: Aïda Muluneh (etiopska fotografka, edukatorka i przedsiębiorczyni kulturalna), Brent Stirton (starszy korespondent Getty Images i explorer National Geo­graphic), Marco Longari (główny fotograf AFP w Afryce) i Paolo Verzone (członek Agence VU’). Obecni będą również eksperci z branży, w tym Fiona Shields (The Guardian), Gaia Tripoli (The New York Times), Lars Lindemann (GEO), Mads Nissen (pracownik Politiken, członek Panos Pictures)Thomas Borberg (fotograf w Politiken), a także Tristan Lund (niezależny kurator i doradca ds. sztuki).

Po warsztatach słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w wybranych wycieczkach po przestrzeni wystawienniczej festiwalu, prowadzonych przez samych artystów. W tym roku ambasador Canon, Paolo Pellegrin (Magnum Photos), zaprezentuje wybór prac z „Visa Years”, zaś Brent Stirton przedstawi swój projekt „Asian Elephants – Culture, Conflict and Co-existence” („Słonie indyjskie – kultura, konflikt i współistnienie”). Laureatka grantu Canon Female Photojournalist z 2022 roku, Natalya Saprunova, również zaprezentuje swoją nagrodzoną pracę „The Evenki People, Custodians of Resources of Yakutia” („Eweni, opiekunowie bogactw Jakucji”).

Obecność Canon na festiwalu Visa pour l’Image

W siedzibie festiwalu w Perpignan’s Palais des Congrès na wyspecjalizowanej przestrzeni Canon zaprezentuje swoje produkty, zapraszając odwiedzających do zapoznania się z najnowszymi aparatami i obiektywami. Akredytowani fotografowie mogą również skorzystać z bezpłatnej usługi sprawdzenia i czyszczenia aparatu przez doświadczonych techników z Canon Professional Services (CPS).