Fotografia sportowa

ZAMROZIĆ EMOCJE

Fotografia sportowa

Stadiony świata

Najczęściej można go spotkać na największych arenach sportowych w kraju. Wrocławski Stadion Śląski traktuje jak swój drugi dom, ale gra „u siebie” również na Stadionie Zagłębia w Lubinie i Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, na którym do sezonu przygotowuje się drużyna futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław. To druga po piłce nożnej pasja Łukasza, która – jak sam twierdzi – jest równie widowiskowa do fotografowania, co popularna piła. 

Poza polskimi stadionami jest jeszcze jeden, na którym Łukasz gra zawsze „u siebie”. To oddalona o nieco ponad godzinę lotu samolotem Allianz Arena w Monachium. To tutaj, przy ponad 70-tysięcznej publiczności, swoje mecze rozgrywa Bayern Monachium, 28-krotny mistrz Niemiec i dwukrotny zdobywca Ligi Mistrzów. Członkiem drużyny ze stolicy Bawarii jest oczywiście najlepszy polski napastnik Robert Lewandowski. Dlatego też zmagania drużyny Niko Kovaca elektryzują polskich kibiców i media sportowe.

Z orlika na Allianz Arena

Cofnijmy się jednak do roku 2009. Świat piłkarski żyje eliminacjami do Mistrzostw Świata 2010 w RPA. W tym czasie Łukasz Skwiot jest aspirującym fotografem z zacięciem sportowym. To właśnie dynamika, akcja i nieustanne napięcie najbardziej pociągają go w fotografii. W niedługim czasie staje się to jego największą pasją, a Łukasz decyduje się temu poświęcić zawodowe życie. Niestety, starania o etat w dziale fotograficznym kilku popularnych magazynów sportowych kończą się niepowodzeniem. Nie zniechęca to jednak zapalonego, młodego chłopaka, dla którego pierwsze bariery są kolejnym motywatorem do działania. 

Furtką do pierwszego poważnego zlecenia okazuje się zdobycie oficjalnej akredytacji PZPN na mecz reprezentacji. Na zdjęciach Łukasza daje się wyczuć indywidualny charakter i świetne oko, a ciasne kadry i wyczekanie akcji do ostatniego momentu na długo staną się charakterystycznym elementem jego stylu. Niedługo potem Łukasz dostaje pierwsze zlecenia od tygodnika Piłka Nożna, a kilka lat później udaje mu się wejść do elitarnego grona fotografów agencji CyfraSport. Z obydwoma Skwiot współpracuje do dziś. 

„Najbardziej lubię ustawiać się w okolicach piątego metra na długiej bandzie. Stąd mam doskonały widok na pole karne. Ale to też najlepszy punkt do fotografowania tzw. cieszynek, czyli momentów, kiedy piłkarze cieszą się po zdobytej bramce. Przy zwycięskich meczach to właśnie cieszynki są najbardziej popularnym rodzajem zdjęć, które w jednym kadrze oddają wynik całego spotkania” – przyznaje Łukasz Skwiot.

Sprzęt i workflow

W pracy fotografa sportowego kluczowa jest szybkość działania. Nie tylko przygotowanie sprzętu, ale też workflow fotografa musi być perfekcyjnie przemyślany do tego, aby działać niejako w trybie live. W tym elemencie, po kilku latach profesjonalnej pracy, Łukasz doszedł do zawodowej perfekcji. Jego zdjęcia są publikowane w oficjalnych serwisach niemal 1-2 minuty po ich wykonaniu. W tym krótkim czasie fotograf musi nie tylko uchwycić i zamrozić perfekcyjny kadr, ale też obrobić zdjęcie w programie graficznym, odpowiednio opisać i wrzucić na serwer agencyjny. Wszystko to dzieje się w 120 sekund. 

„Wszystkie zdjęcia robię oczywiście w formacie RAW, zaraz po wykonaniu obrabiam w Photoshopie, opisuję w programie Photo Mechanic i wysyłam na trzy serwery. Wyciągam karty i zgrywam je do komputera. Zdjęcia są importowane natychmiast do programu, a po imporcie karty wkładam z powrotem do aparatu i dalej robię zdjęcia”. 

„W swojej pracy używam dwóch korpusów: EOS-1D X i EOS-1D X Mark II. To bardzo szybkie aparaty, pozwalające fotografować z szybkością kilkunastu klatek na sekundę z pełnym autofokusem. Do tego oferują bardzo wysoką, użyteczną czułość ISO, a wysoka dynamika tonalna pozwala mi na fotografowanie ujęć, które normalnie byłyby ujęciami typu HDR” – dodaje Skwiot. 

Jeśli chodzi o obiektywy, Łukasz w zestawie ma zawsze telezoomy EF 400mm f/2.8 i EF 70-300mm, które dają pewność zawsze ostrych ujęć nawet z drugiego końca boiska. Do tego czasem korzysta z szerokokątnego EF 11-24 f/4L USM do uchwycenia bliskich cieszynek, kibiców czy samego stadionu. 

„Często, gdy akcja wchodzi w pole karne, ja dalej trzymam 400mm tak, aby złapać tę radość. Bardzo lubię dynamiczne, bardzo ciasne kadry”.

Mundial w Rosji

Największą fotograficzną przygodą Łukasza był wyjazd na Mistrzostwa Świata w Rosji w 2018 r. Niezwykle wymagające warunki atmosferyczne, 6 stadionów w różnych częściach kraju i ponad 13 000 kilometrów przejechanych samochodem były niewątpliwie najcięższym egzaminem w jego karierze zawodowej. 

„Jeśli mecz odbywał się w środku dnia, na stadionie trzeba było pojawić się naprawdę dużo wcześniej. Do tego dochodził czas na kontrole, które mimo wszystko przechodziły dość sprawnie. Kolejność zajmowania miejsc zależała od kategorii, do jakiej daną redakcję przydzielił organizator, dlatego zwykle na stadionie byłem już nawet 3-5 godzin przed meczem. Po meczu kolejne 2 godziny na obróbkę i wysłanie pełnego materiału. Łącznie więc praca przy pojedynczym spotkaniu sięgała nawet 10 godzin. To zupełnie inne warunki pracy niż podczas meczów ligowych w Polsce. Mimo wszystko, to niepowtarzalne doświadczenie i mam nadzieję, że nie ostatnie” – podsumowuje Skwiot.

W TORBIE FOTOGRAFA

Sprzęt, który pozwoli ci rozwijać pasję i przejść na zawodowstwo

W torbie fotografa

Aparat

EOS-1D X Mark II

Flagowa, profesjonalna lustrzanka cyfrowa Canona, wyposażona w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 Mpix. Dedykowana jest szerokiej grupie zawodowych fotografów ceniącym sobie doskonałą jakość obrazu, szybkość i niezawodność nawet w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych jak i oświetleniowych. Ta uniwersalna lustrzanka wspaniale sprawdza się w każdym rodzaju fotografii, jednak przede wszystkim jest niezastąpionym narzędziem pracy profesjonalnych reporterów wszystkich specjalności.

Niezwykle szeroki zakres czułości ISO 100-51200 (rozszerzalny do ISO 50-409600) pozwala na fotografowanie w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Model ten posiada bardzo sprawny 61-punktowy system AF (z 41 czujnikami krzyżowymi) umożliwiający szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości nawet w wyjątkowo słabym oświetleniu (do -3EV) oraz technologię Dual Pixel CMOS pozwalającą na płynną zmianę ostrości podczas filmowania. Canon EOS-1D X Mark II jest stworzony do fotografowania dynamicznych ujęć pozwalając na wykonywanie serii zdjęć z prędkością 14kl./s z pełnym śledzeniem AF/AE oraz 16 kl./s podczas fotografowania w trybie Live View. Bufor pozwala na zapis serii 170 zdjęć w formacie RAW oraz nieograniczoną liczbę w formacie JPEG.

Bardzo solidny korpus wykonany ze stopu magnezu jest uszczelniony, odporny na kurz, wodę i niskie temperatury. Posiada ergonomiczny uchwyt oraz łatwy i intuicyjny dostęp do wszystkich funkcji, zarówno gdy trzymamy go w poziomie jak i w pionie.

Obiektyw

Canon EF 70-200mm f/2.8L USM

Kultowy obiektyw do fotografowania krajobrazu i architektury, posiadający uszczelnioną obudowę. Doskonale sprawdza się na sesjach terenowych i portretowych z uwagi na fantastyczny efekt „odcięcia” głównego tematu od tła. Dzięki długiej, zmiennej ogniskowej, ułatwia fotografowanie dynamicznych sytuacji także z dużych odległości. Dodatkowo jasna przysłona f/2.8 w całym zakresie ogniskowej świetnie sprawdza się w słabych warunkach oświetleniowych.

Canon EF 400MM 2.8L IS USM II

To najwyższej klasy super-teleobiektywTo model stworzony do fotografii przyrodniczej i sportowej. Wydajny, lekki, a jednocześnie wyjątkowo jasny zapewnia perfekcyjny obraz i ostrość w najbardziej w wymagających warunkach. Posiada 4-stopniowy układ stabilizacji obrazu zaprojektowany z uwagi na zakres długości ogniskowej. To pozwala uniknąć rozmycia obrazu podczas fotografowania bez statywu oraz przy długich czasach otwarcia migawki.>

Model należy do prestiżowej serii obiektywów L obejmującą najdoskonalsze obiektywy EF przeznaczone do profesjonalnych zadań. Obiektywy serii L łączą doskonałe parametry optyczne wraz z dużą odpornością na kurz i wilgoć oraz niezwykłą łatwością użytkowania.


Bądź na bieżąco

Zapisz się do Newslettera

SUBSKRYBUJ