Macro Photography

Obiektywy do makrofotografii

Pełne wykorzystanie trybu makro

Makroobiektywy umożliwiają fotografowanie bardzo małych obiektów z niewielkiej odległości i pokazanie szczegółów niewidocznych gołym okiem. Są one używane do fotografowania owadów i kwiatów, a także martwej natury w studiu.


Makroobiektywy są używane przez osoby fotografujące dzikie zwierzęta i naturę (owady i kwiaty). Jednak wyjątkowa jakość generowanego obrazu i duża maksymalna przesłona sprawiają, że makroobiektywy doskonałe nadają się też do zdjęć portretowych. Przy wyborze właściwego obiektywu należy uwzględnić rodzaj obiektu i oczekiwany efekt.

Macro Photography

Drobniejsze szczegóły

Jeśli chcemy zbliżyć się do obiektu i uchwycić drobniejsze szczegóły, warto postawić na makroobiektywy, ponieważ umożliwiają one fotografowanie z małej odległości i rejestrowanie obrazu o dużej szczegółowości. Wyjątkową zaletą makroobiektywu jest możliwość powiększenia obiektu, tak aby został odwzorowany na matrycy aparatu ze współczynnikiem 0,5x, w rozmiarze rzeczywistym (1,0x) lub w jeszcze większej postaci.

Raspberry Photography

Przybliżanie obiektu z zachowaniem odpowiedniego dystansu

W przypadku fotografowania płochliwego zwierzęcia lub owada z małej odległości w celu uchwycenia drobniejszych szczegółów nie należy zakłócać jego spokoju. Obiektyw o większej ogniskowej, np. od 100 mm do 180 mm, umożliwi zachowanie odpowiedniej odległości od obiektu, dzięki czemu nie spłoszymy go i nie zakłócimy światła wokół niego.

Green Insect Photography

Szczegóły w rzeczywistych rozmiarach

Wyjątkową zaletą makroobiektywu jest możliwość powiększenia obiektu do rzeczywistych rozmiarów (lub do większej postaci). Decyduje o tym współczynnik powiększenia obiektywu, wyrażający stosunek między rzeczywistymi rozmiarami fotografowanego obiektu a rozmiarami obrazu na matrycy światłoczułej aparatu. Współczynnik 1:1 (powiększenie 1,0x, rozmiar rzeczywisty) oznacza na przykład, że fotografowany obiekt będzie miał takie same rozmiary na matrycy aparatu jak w rzeczywistości. Specjalistyczne makroobiektywy, takie jak Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro, mają współczynnik powiększenia równy 1:5, co oznacza, że obiekt na matrycy światłoczułej jest 5-krotnie większy niż w rzeczywistości.

Life-Sized Detail Photography

Aparat a wybór obiektywu

Obiektywy EF-S firmy Canon są przeznaczone wyłącznie do aparatów z matrycą APS-C, takich jak EOS 760D. Są one niezgodne z modelami pełnoklatkowymi, takimi jak seria aparatów EOS 5D.

Obiektywów EF można używać z dowolnym aparatem EOS, ale w przypadku aparatu EOS z matrycą APS-C kąt widzenia obiektywu EF będzie taki jak po założeniu na aparat pełnoklatkowy obiektywu z 1,6 raza dłuższą ogniskową. Na przykład obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM z aparatem EOS 760D zapewni kąt widzenia taki jak obiektyw 160 mm założony na aparat pełnoklatkowy. Poniższe porównanie pokazuje praktyczny efekt w makrofotografii.

Bee Macro Photography
Macro Photography

Wpływ ogniskowej na odległość roboczą

W przypadku makrofotografii ogniskowa wpływa nie tylko na zmniejszenie odległości od obiektu. Większa ogniskowa (tj. wyższa liczba) zapewnia odpowiednie powiększenie, gdy musimy stanąć dalej od obiektu. Na przykład obiektyw 180 mm użyty do fotografowania motyli zapewni powiększenie makro, a jednocześnie pozwoli zachować odległość zapobiegającą płoszeniu owadów.

Zwiększanie ogniskowej powoduje wydłużanie odległości roboczej, ale współczynnik powiększenia pozostaje taki sam. Odległość robocza to odległość między obiektem a płaszczyzną ogniskowania.

Schemat po prawej stronie pokazuje odległość między końcem obiektywu a obiektem.

How focal length affects working distance

Wpływ ogniskowej na perspektywę

Wybór właściwej ogniskowej do makrofotografii wymaga rozwagi, ponieważ wszelkie zmiany mogą wpłynąć na wygląd zdjęć. W miarę zwiększania ogniskowej odległość między tłem a pierwszym planem wydaje się mniejsza, co pozwala zmienić wygląd zdjęcia.

Flower 180Mm Photography

180 mm

Flower 100Mm Photography

100 mm

Flower 50Mm Photography

50 mm

Wybór właściwego obiektywu

Po uwzględnieniu powyższych kwestii należy pomyśleć o elementach mających znaczenie w przypadku konkretnej sesji fotograficznej.

  • Czy chcesz fotografować płochliwe zwierzęta lub owady z małej odległości? Jeśli tak, potrzebujesz obiektywu o dłuższej ogniskowej, takiego jak RF 100mm F2.8L Macro IS USM, EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lub nawet EF 180mm f/3.5L Macro USM, w celu zwiększenia odległości roboczej.
  • Czy zależy Ci na możliwości powiększania obiektu ponad rzeczywiste rozmiary? Jeśli tak, warto postawić na obiektyw Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro o maks. współczynniku powiększenia 1:5.

Flower Macro Photography

Optymalne efekty pracy z makroobiektywem

Zapobieganie drganiom aparatu

Dłuższa ogniskowa makroobiektywów może zwiększać poziom drgań aparatu, co utrudnia wykonanie ostrego i wyraźnego zdjęcia. Stabilizator obrazu w obiektywie pomoże wyeliminować większość drgań aparatu trzymanego w rękach. W przypadku obiektywu bez funkcji IS aparat można ustabilizować za pomocą statywu, ale utrudni to przenoszenie całego zestawu.

Chameleon Photography

Oświetlanie obiektu

Właściwe oświetlenie umożliwi fotografowanie z krótszym czasem naświetlania i zagwarantuje wyraźne zdjęcia obiektów w ruchu. Lampy Macro Ring Lite MR-14EX Il i Twin Lite MT-24EX firmy Canon to specjalistyczne systemy oświetleniowe, które pomagają oświetlić obiekt bardziej równomiernym światłem (lampa Ring Lite) lub bardziej ukierunkowanym światłem ukazującym teksturę (lampa Twin Lite). Obiektyw EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM jest wyposażony w dwie wbudowane, regulowane ledowe lampy do makrofotografii, które zapewniają dodatkowe oświetlenie i eliminują cienie.

Butterfly Photography

Makrofotografia ekstremalna

Większość prawdziwych makroobiektywów ma współczynnik powiększenia równy 1:1. Jednak dzięki pierścieniom pośrednim (o ile aparat i obiektyw je obsługują) można zbliżyć się jeszcze bardziej i uzyskać współczynnik 1:2 (co oznacza, że obiekt na matrycy aparatu będzie dwukrotnie większy niż w rzeczywistości). Jeśli celem jest maksymalne zbliżenie się do obiektu, warto użyć obiektywu MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, który charakteryzuje się współczynnikiem 1:5. Taki poziom powiększenia umożliwia pokazanie pęcherzyków powietrza w kroplach wody.

Extreme Macro Photography

Rozwiązanie do profesjonalnej makrofotografii

MAKROFOTOGRAFIA

RF 100mm F2.8L Macro IS USM

Model RF 100mm F2.8L MACRO IS USM to profesjonalny makroobiektyw RF, który znakomicie spisuje się podczas pracy bez statywu. Pozwala odwzorowywać obiekty w rozmiarze większym od rzeczywistego (współczynnik powiększenia 1,4x) i tworzyć zachwycające portrety – w jakości typowej dla serii L.

Wyświetl szczegóły

RF 100mm F2.8L Macro IS USM on the EOS R5

Zobacz również…

Powiązane produkty