2 young men dressed in black leap around on a rooftop between Turkish domes with stone lanterns on top

FOTOGRAFIA AKCJI

Fotografowanie parkourowych wyczynów razem z Samo Vidicem

Samo Vidic
Samo Vidic

Professional sports photographer


Samo Vidic jest profesjonalnym fotografem sportowym od prawie 20 lat. Jako ambasador Canon regularnie rejestruje najważniejsze wydarzenia sportowe dla czasopism i gazet, a także tworzy portrety największych gwiazd sportu oraz kampanie reklamowe dla znanych marek. Od 2005 roku fotografuje wydarzenia sportowe dla firmy Red Bull.

Samo ostatnio fotografował grupę parkourową Storror w Stambule w Turcji, rejestrując spektakularne obrazy sportowców, którzy skakali i biegali po różnych powierzchniach i na różnych wysokościach. Zapytaliśmy go o to, jakie rady może zaoferować fotografom chcącym podjąć wyzwanie robienia zdjęć sportowcom uprawiającym freerunning i inne ekstremalne sporty miejskie.

Znajdź najlepszy widok

„Przygotowanie do fotografowania jest niezbędne, szczególnie w przypadku szybkich i nieprzewidywalnych wydarzeń sportowych, takich jak parkour” – mówi Samo. „To wydaje się oczywiste, ale przed wyruszeniem musisz upewnić się, że posiadasz niezbędne wyposażenie, takie jak odpowiednie obiektywy, naładowane akumulatory i zapasowe karty pamięci”. 

Samo mówi, że w dniu fotografowania ważne jest zaplanowanie tego, co zamierza się zrobić. „Zanim wyjmę aparat Canon EOS-1D X Mark II z futerału, rozmawiam ze sportowcami. Szczegółowo analizuję lokalizację, więc dokładnie wiem, gdzie znajdują się miejsca do idealnego ujęcia” – mówi. 

Wybór właściwych obiektywów jest również niezwykle istotny. „Wyposażenie aparatu jest narażone na uszkodzenia podczas pracy, dlatego ważne jest aby korzystać z jak najbardziej wytrzymałych i wszechstronnych obiektywów” – wyjaśnia.

"Rób zdjęcia we wszystkich ustawieniach światła oraz z różnych kątów i perspektyw."

Fotografuj szybko i szukaj szczegółów

„Do rejestrowania sportów miejskich proponuję obiektyw szerokokątny, np. Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM, który zapewnia stabilne rezultaty w każdych warunkach. W przypadku zdjęć robionych z większej odległości doskonałym rozwiązaniem jest obiektyw Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM, którym możemy rejestrować szczegóły i wyróżniać sportowców z tła”.
Sportowcy parkourowi są ciągle w ruchu, co sprawia, że ciężko uchwycić ich w kadrze. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, Samo zaleca dostosowanie ustawień ekspozycji.

Powiązane artykuły
canon-get-inspired-storror-samo-realted-sidebar-1-185x94

PODRÓŻE

11 wskazówek dotyczących fotografowania miejskich wypadów

Wskazówki i sztuczki, które ułatwią wykorzystanie możliwości aparatu podczas miejskich wypadów oraz uwiecznianie towarzyszącej im atmosfery.

canon-get-inspired-city-break-related-sidebar-2-185x94

PLENER

Jak Munroe Moonwalker fotografuje górskie krajobrazy?

Zobacz, jak Alan Rowan korzystając z Canon EC801 tworzy perfekcyjne ujęcia natury – od kolorowych zdjęć makro po zamglone górskie szczyty.

4 men running up a crane on to shipping containers

„Aby uchwycić wszystkie wydarzenia, proponuję fotografowanie z jak najkrótszym czasem naświetlania” – mówi. „Minimalna wartość to 1/1000 s lub szybsza przy ustawieniu autofokusa w trybie Al Servo i przy użyciu najwyższej dostępnej prędkości klatek”.

Według Samo najlepszym wyborem dla osób zaczynających przygodę z fotografią sportową jest najnowszy bezlusterkowiec Canon EOS M50. „Jest lekki, można nim uchwycić do 10 klatek na sekundę, nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości 4K i płynnie przesyłać obrazy do chmury lub na smartfona” – mówi.

Przećwicz technikę

Jednak bez względu na to, czy chcesz zdobyć doświadczenie w fotografii scen parkourowych czy też innego sportu miejskiego, Samo radzi to samo: musisz ćwiczyć tak często, jak to tylko możliwe. „Rób zdjęcia we wszystkich ustawieniach światła oraz z różnych kątów i perspektyw” – zaleca.

A casually-dressed young athlete seen from below in mid-jump

„Odwiedź lokalny klub sportowy. Możesz tam dopracować swoje umiejętności fotograficzne i poznać możliwości aparatu. Sukces nie przychodzi z dnia na dzień, więc praktyka jest niezbędna. Zerwij z rutyną, wypróbuj nowe rzeczy i zrób coś innego”.
Więcej informacji na temat ambasadora Canon Samo Vidica znajdziesz na jego stronie internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z jego projektem poświęconym niepełnosprawnym sportowcom.

Autor: David Clark
Pisarz i dziennikarz zajmujący się fotografią

Poznaj możliwości i uniwersalność serii produktów 4K firmy Canon

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik