Kultura i sztuka

25 lat Canon Polska

Wsparcie dla biznesu w Canon Polska

Żyjemy w kulturze obrazów, które niosą ze sobą ogromny ładunek treści i emocji. Dlatego jako twórcy zaawansowanych technologii obrazowania od lat aktywnie wspieramy działalność kulturalno-artystyczną w Polsce i na świecie. W czym objawia się nasz wkład w rozwój kultury i dziedzictwa? Z jednej strony projektujemy technologie, umożliwiające tworzenie kreatywnych dzieł artystycznych, z drugiej – wspieramy wydarzenia kulturalne, dzięki którym dostarczamy wartościowych treści odbiorcom z obszarów fotografii, filmu czy szerzej – sztuk wizualnych.

Wydarzenia i festiwale

Od 2013 r. – jako oficjalny partner – aktywnie wspieramy największy w tej części Europy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. To event o bezprecedensowym znaczeniu na mapie wydarzeń poświęconych sztuce filmowej. Potwierdzeniem tych słów jest choćby plejada festiwalowych gości. W 2018 r. na specjalne zaproszenie przyjechał m.in. Julien Temple, twórca teledysków Dawida Bowiego i Rolling Stonesów. W 2017 r., na warsztatach Canon ze Stephenem Goldblattem – autorem zdjęć m.in. do „Raportu Pelikana” czy kilku serii przygód „Batmana” – frekwencja przekroczyła wszelkie oczekiwania, a entuzjastyczny DoP skradł serca studentów swoją charyzmą i otwartością. Ale Camerimage to także networking, o czym świadczą liczne seminaria, screeningi, spotkania z twórcami czy możliwość wieczornych, zakulisowych rozmów.

Nasze wsparcie dla wydarzeń kulturalnych obejmuje zarówno projekty o charakterze lokalnym – jak radomskie Kameralne Lato – jak i te ogólnopolskie. Przez wiele lat byliśmy patronem PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – znaczącego na mapie polskich wydarzeń filmowych festiwalu filmów dokumentalnych. Podczas tego wydarzenia przyznawaliśmy własną autorską nagrodę – Canon Cinematography Award dla najlepszego twórcy obrazu.

Od 1993 roku aktywnie wspieraliśmy także konkurs World Press Photo. Był to dla nas rodzaj misji, polegającej na wspieraniu rzetelnego przekazu dziennikarskiego. Byliśmy zaangażowani w organizację cyklicznych wystaw pokonkursowych, które odbywały się w całej Polsce, a także organizowaliśmy wykłady pt. "Reflections", skierowane do młodych ludzi. Ich celem było  podniesienie dyskusji na temat roli fotografii w obecnym świecie.

Wystawy fotograficzne

W ciągu ostatnich 25 lat współpracowaliśmy przy licznych wystawach najbardziej uznanych artystów fotografów. „Niedecydujący moment” wybitnego dokumentalisty Krzysztofa Millera, „Horowitz Ford Vignale” światowej sławy fotografa reklamowego Ryszarda Horowitza, „Mandale” znakomitego twórcy młodego pokolenia Dariusza Lachoty, czy wystawa na 25-lecie Twojego STYLU – to tylko kilka największych imprez, które mieliśmy przyjemność wspierać. W przypadku wystaw: magazynu „Twój Styl” i Ryszarda Horowitza nie tylko byliśmy partnerami wydarzeń, ale także odpowiadaliśmy za wydruk materiałów na ekspozycję. Nieustająco współpracujemy również z wieloma fotografami z różnych dziedzin, jak np. Kubą Atysem czy Marcinem Jamkowskim.

Ale obraz to nie tylko fotografia czy film. Jako czołowy dostawca rozwiązań druku angażujemy się także w pomoc przy tworzeniu kreatywnych aplikacji wystawienniczych – plakatów, druków na foliach adhezyjnych czy wielkoformatowych piankach dla muzeów i galerii. W 2019 r. wyprodukowaliśmy wystawę z okazji 100-lecia powstania niemieckiej szkoły plakatu Bauhaus. Był to hołd złożony przełomowym ideom i technikom tworzenia kreatywnych plakatów, w ramach którego 20 polskich artystów stworzyło unikatowe projekty nawiązujące właśnie do Bauhausu. Plakaty te wyprodukowane zostały w limitowanej serii 400 sztuk, z czego 200 trafiło do sprzedaży, 200 zaś można oglądać na wystawach w większych miastach Polski. Także w tym roku patronowaliśmy pierwszej w Polsce wystawie zdjęć Mariny Abramowić – światowej sławy performatorki. Z tej okazji dla toruńskiego CSW wydrukowaliśmy część prac na niestandardowych podłożach wewnętrznych i zewnętrznych. Wystawa stanowiła największą w Europie retrospektywę prac ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej, realizowaną wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

Technologie projekcyjne

Jako firma projektująca kompleksowe rozwiązania obrazujące – obok filmu, fotografii i druku – Canon tworzy również zaawansowane technologie projekcyjne, dedykowane także do zastosowań ekspozycyjnych czy galeryjno-muzealnych. Jak choćby przy współpracy z BMW Art Club, kiedy to dzięki naszym urządzeniom artysta wizualny Witek Orski mógł stworzyć i zaprezentować niezwykłe wizualizacje do muzyki symfonicznej skomponowanej przez współczesnych twórców. W warstwie wizualnej projektu wykorzystano możliwości łączenia obrazu z kilku urządzeń instalacyjnych Canon XEED, z których każdy miał rozdzielczość WUXG 1920x1200. Tzw. technologia Edge Blending, działająca z dokładnością do 0,1 piksela pozwoliła stworzyć panoramiczny obraz o szerokości 15 m wyświetlany na ekranie z odległości 40 m. To pierwszy na taką skalę projekt w Polsce, w którym połączono obraz z kilkunastu projektorów instalacyjnych Canon.

Program ambasadorski Canon i edukacja

Współpracując blisko z fotografami zawsze cieszymy się z ich sukcesów. Pragniemy także mieć w nie swój wkład, przyczyniając się do rozwoju ich kariery. Dlatego np. w globalnym programie ambasadorskim Canon nigdy nie brakowało polskich nazwisk. W tej edycji programu reprezentują nas Maciej Nabrdalik (agencja fotograficzna VII), Marcin Kin (fotograf sportów ekstremalnych) i Piotr Małecki (filmowiec i dokumentalista).

Silna reprezentacja polskich fotografów młodego pokolenia, którzy stoją dopiero u progu kariery, wyjeżdża rokrocznie dzięki Canon na Visa pour l’image – jeden z ważniejszych festiwali fotografii prasowej na świecie. Dzięki udziałowi w wydarzeniu młodzi adepci sztuki fotograficznej mają okazję spotkać tam znanych i cenionych fotografów z całego świata, wymienić się doświadczeniami oraz poddać ocenie swoje dotychczasowe dokonania.

Wreszcie wspólnie z TEB Edukacją Canon prowadzi klasy patronackie w polskich szkołach, gdzie uczniowie zdobywają pierwsze szlify w fotograficznym zawodzie. Podobnie w Zespole Szkół Fototechniczych w Warszawie firma wspiera rozwój młodych fotografów, zapewniając sprzęt oraz organizując warsztaty z uznanymi fotografami.

To największe i najważniejsze wydarzenia artystyczne, w które w ciągu minionego ćwierćwiecza swojej obecności w Polsce Canon miał swój, często niebagatelny, wkład. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach i obiecujemy, że w dalszym ciągu będziemy aktywnie wspierać sztukę obrazowania – w każdym możliwym przez nas do zrealizowania zakresie. Zapraszamy Was gorąco na wszystkie festiwale, wystawy, przeglądy, retrospektywy itd., które z naszym udziałem będą się odbywały w kolejnych latach. Do zobaczenia!

Przeczytaj również

Polityka prywatności
  • Najszybciej jak to możliwe
  • 10:00 - 11:00
  • 11:00 - 12:00
  • 12:00 - 13:00
  • 13:00 - 14:00
  • 14:00 - 15:00
  • 15:00 - 16:00
  • 16:00 - 17:00
  • +48

Zostaw nam swoją wiadomość. To pomoże nam lepiej przygotować się do rozmowy.

Dziękujemy

Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie

[TIME]

Do usłyszenia

Przepraszamy

Błąd