Zadbaj o bezpieczeństwo danych w swojej firmie
Dowiedz się, jak usługi zarządzania drukiem z oferty Canon mogą pomóc Ci chronić dane przed cyberzagrożeniami
Przeczytaj raport firmy Canon i dowiedz się, jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego biura w świecie podłączonym do Internetu rzeczy
Rynek Internetu rzeczy (IoT) rośnie w coraz większym tempie – firma analityczno-doradcza Gartner przewiduje, że do 2020 r. będzie do niego podłączonych 26 mld urządzeń – więc hakerzy mają coraz większe możliwości przeprowadzania ataków na przedsiębiorstwa. Oznacza to, że ochrona własności intelektualnej firmy, danych klientów i infrastruktury operacyjnej zgodnie z innowacjami jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Korzyści płynące z wydajności i elastyczności podłączonego do sieci biura i środowiska współpracujących ze sobą inteligentnych urządzeń są nie do przecenienia. Jednak – podobnie jak wiele aspektów epoki Internetu Rzeczy – wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem. pewnym niebezpieczeństwem, tym nie tylko większe są możliwości, ale i ryzyko. Ale nie powinno to stać na drodze postępu!
Bezpieczeństwo cyfrowe jest podstawowym warunkiem wdrożenia Internetu Rzeczy w biurze, a jeśli nie jest traktowane priorytetowo, może mieć negatywny wpływ na sytuację firmy. Gdy potencjalny haker przejmie część sieci za pośrednictwem urządzenia podłączonego do Internetu, dostęp do reszty zasobów firmowych może być przerażająco łatwy.
Historia sprzed kilku lat uczy nas, jakie szkody może wyrządzić lekceważenie tego zagrożenia. Firma FedEx oszacowała, że niedawny atak z użyciem oprogramowania ransomware NotPetya (możliwy z powodu znanej luki w zabezpieczeniach systemu Windows, EternalBlue) kosztował ją 300 mln USD w utraconych transakcjach i kosztach usuwania szkód.
Zarządzanie bezpieczeństwem informacji koncentrowało się na komputerach i procesach w Internecie, ale trzeba pamiętać, że w nowoczesnym biurze cenne informacje są wszędzie. Każde miejsce, w którym dochodzi do przetwarzania informacji przez pracowników z wykorzystaniem technologii, powinno znajdować się pod czujnym okiem firmy. Na przykład nieodpowiednio zarządzane urządzenia biurowe podłączone do Internetu, takie jak drukarki, stanowią jedne z najłatwiejszych celów w wielu nowoczesnych biurach i są coraz częściej uznawane za najsłabsze punkty systemu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.
Inteligentne działy IT przyglądają się potrzebom użytkowników i rozwiązaniom, które równoważą wolność technologii i solidne zabezpieczenia. Bezpieczeństwo nie powinno przeszkadzać w pracy, ale umożliwiać wykonywanie jej w jak najlepszych warunkach bez wystawiania przedsiębiorstwa na ryzyko.
Bezpieczeństwo informatyczne jest priorytetem nie tylko dla dyrektora ds. bezpieczeństwa czy managera działu IT, ale dla wszystkich – od dyrektora generalnego po stażystę.
Inteligentne zabezpieczenia wymagają wdrożenia systemu uwierzytelniania zarówno urządzeń, jak i użytkowników. Ochrona bezpieczeństwa sieci Internetu rzeczy powinna także obejmować odpowiednią segmentację sieci, a nie tylko wprowadzenie biurowego Internetu Rzeczy do sieci ogólnej. Ostatnio w wyniku złamania zabezpieczeń akwarium podłączonego do Internetu Rzeczy haker przedostał się do systemu kasyna, powodując odczuwalne straty finansowe. Właściwa segmentacja sieci mogła zapobiec temu atakowi lub zmniejszyć jego skutki. Należy również zadbać o to, aby wdrożenie i przygotowanie infrastruktury Internetu Rzeczy było zgodne z oczekiwanymi procesami. Wdrażanie rozwiązań bez uprzedniego przyjrzenia się się kwestiom bezpieczeństwa jest często aż nazbyt łatwe, co prowadzi do podobnych sytuacji.
Internet Rzeczy i praca zdalna wiążą się z wieloma korzyściami w zakresie wydajności, przepływu informacji i elastyczności. Nie powinno to jednak powodować spadku bezpieczeństwa.
Dowiedz się, jak usługi zarządzania drukiem z oferty Canon mogą pomóc Ci chronić dane przed cyberzagrożeniami
Sprawdź, w jaki sposób chronimy dane przechowywane na urządzeniach na każdym etapie ich przetwarzania