Poznaj miłośników miejskiej wspinaczki

Przyjaciele i fotografowie Witalij Raskalow i Wadim Machorow spędzili ostatnie pięć lat, fotografując zapierające dech w piersiach krajobrazy i miejskie widoki z kilku najwyższych budynków na świecie. Trafili na pierwsze strony gazet dzięki wspinaniu się na historyczne i słynne budowle oraz wyszukiwaniu nowych miejsc do podboju i odkrycia. Duet dzieli się swoją wizją miejsc, do których niewielu z nas może dotrzeć, i nowym spojrzeniem na świat.

Poznaj miłośników miejskiej wspinaczki – Canon

Towarzyszyliśmy Witalijowi i Wadimowi w zdobywaniu najwyższego hotelu świata, JW Marriott Marquis w Dubaju. Zapytaliśmy ich o to, co robią.

Co motywuje was do robienia takich zdjęć?

– Motywuje nas chęć pokazywania ludziom miejsc z innej, nowej perspektywy. Wspinamy się w miejsca, w których było zaledwie dziesięć czy piętnaście osób. Pokazywanie ich innym osobom to naprawdę duża przyjemność. Chcemy, aby ludzie poczuli to, co czuliśmy, i zobaczyli, co widzieliśmy. Zazwyczaj ludzie boją się wysokości i próbujemy pokazywać im, jakie to piękne przeżycie. Gdybyśmy nie chcieli dzielić się z nimi naszymi zdjęciami, nie byłoby nas tutaj.

Co motywuje was do robienia takich zdjęć? – Canon

Dlaczego się wspinacie?

– Wspinamy się, ponieważ chcemy pokazywać świat z innej perspektywy. Nasza przygoda z fotografowaniem rozpoczęła się od wykonywania zdjęć zwierząt i ludzi znajdujących sie wokół nas. Jednak takie zdjęcia robi wiele osób.  Powiedzieliśmy sobie „nie!”. Chcieliśmy robić coś bardziej interesującego i właśnie tak zaczęliśmy wspinać się po dachach. Podczas pierwszej wspinaczki chodziło tylko o nasze własne przeżycia. Teraz wspinamy się, aby robić niesamowite zdjęcia i nagrywać atrakcyjne filmy. Traktujemy to bardziej jako sztukę, ale za pierwszym razem najważniejsze były nasze osobiste doznania. Muszę przyznać, że jesteśmy szaleni i robimy zwariowane rzeczy.

Dlaczego się wspinacie? – Canon

Jak edytujecie zdjęcia?

– Zwykle z naszych podróży przywozimy dużo zdjęć. Niemniej jednak nie edytujemy zbyt wielu z nich. Wybieramy około 20 do 50 zdjęć spośród 500–600 wykonanych. Rezerwujemy jeden wieczór na ich oglądanie i selekcję. Wybór najlepszych trwa około czterech godzin. Wybieramy nietypowe perspektywy, które naszym zdaniem spodobają się innym. Najpierw szukamy zdjęć, na których jeden z nas stoi na krawędzi, mając przed oczyma straszny widok. Następnie koncentrujemy się na pięknych widokach. I wreszcie próbujemy znaleźć wspaniałe zdjęcie z dobrym oświetleniem – jak na przykład przejście między dniem a nocą.

Jak edytujecie zdjęcia? – Canon

Aby dowiedzieć się więcej na temat wspinaczki Witalija i Wadima w Dubaju i ich wyjątkowego spojrzenia na świat, obejrzyj nasz najnowszy film.

Aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu własnej perspektywy przy użyciu koloru, zapoznaj się z naszymi poradnikami.