Zdjęcia, które zachęcają do poznania ich historii

Interesujące fotografie zachęcają nas do poznania prezentowanej opowieści i stania się jej częścią.

Wykonując takie zdjęcia samodzielnie, chcemy przyciągnąć uwagę oglądającego tematem i jednocześnie przekazać swoją ideę, przesłanie lub opowieść. Dzięki temu oglądający powinien poczuć te same emocje i nastrój, które odczuwał fotograf. 

Zdjęcia, które zachęcają do poznania historii-Canon

Montecruz Foto, Accion Global por Ayotzinapa
Licencja – https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/


Historia zmieniającego się miasta

Aby opowiedzieć historię swojego miasta, możesz wykorzystać najbliższe otoczenie i miejsca, które dobrze znasz. Ale może warto pójść dalej? Na przykład wybrać się do nieodwiedzanych dotąd miejsc. Spróbujmy opowiedzieć historię swojego miasta, które się zmienia – być może poprzez zestawienie zabytkowych i nowoczesnych budynków na jednej fotografii. Wykorzystując kompozycję, oświetlenie i ideę, można wyrazić swoje odczucia związane ze zmianami w otoczeniu.


Historia osoby lub grupy

Niektóre spośród najlepszych fotograficznych opowieści koncentrują się na losach jednego człowieka – jego historii, aktualnej sytuacji lub aspiracji. Można sfotografować rzemieślnika podczas pracy w warsztacie w otoczeniu narzędzi. Można też wykonać podobne zdjęcie, przedstawiając rzemieślnika dumnie stojącego przed warsztatem, ostatnim rzemieślniczym budynkiem na coraz bardziej nowoczesnej ulicy.

Historia może popierać inicjatywę społeczną poprzez sfotografowanie grupy ludzi. Może to być grupa dążąca do pozytywnych zmian w środowisku, na przykład pomagająca seniorom utrzymać aktywny tryb życia lub sprzątającą brzeg rzeki. Możliwości opowiadania historii za pomocą obrazów są nieograniczone.

Opowiadanie historii to doskonały sposób na poznawanie nowych osób i rozmawianie z nimi, patrzenie na rzeczywistość z nowej perspektywy i zrozumienie ludzi, którzy mają inne podejścia do życia.

Fotografowanie aktualności i historii z podróży

Historie rozgrywają się wszędzie, każdego dnia. W przypadku braku inspiracji warto odwiedzać miejsca, w których prawdopodobieństwo wystąpienia ciekawych wydarzeń jest wyższe.

Fotografie i filmy z lokalnych imprez, świąt lub pikników zachęcą oglądającego do poznania historii lub przesłania, stojących za tymi wydarzeniami. Historie mogą pokazywać emocje na twarzach zebranych osób lub szersze spojrzenie na wydarzenie.

Festiwale muzyczne to kolejna doskonała szansa, aby opowiedzieć historię na zdjęciach. Wybierając się w podróż lub na wakacje, warto spakować aparat. Podróżowanie pozwala spojrzeć na rzeczywistość z nowej perspektywy i odkrywać nowe miejsca i miasta, które skrywają różne historie.

Sposób ożywiania tych historii zależy od fotografującego. W tym miesiącu prezentujemy kreatywne pomysły i techniki, które pomogą opowiadać własne historie. Zapoznaj się z naszymi poradnikami, aby dowiedzieć się więcej.