Tutorial: Summer Light Photography

Gra cieni

Wczesnym rankiem słońce, które znajduje się nisko, zapewnia światło o ciepłej barwie i rzuca długie cienie. Podkreślają one fakturę nierównych powierzchni, szczególnie frontów budynków, pomników i posągów. Zdjęcia przedstawiające wzgórza i pola również mogą zyskać na atrakcyjności dzięki wąskim kątom padania światła.

W miarę wschodzenia słońca, cienie stają się krótsze i wyraźniejsze, przez co na ogół tracą swoją atrakcyjność. Ostro zarysowane cienie, szczególnie widoczne pod oczami ludzi, można wyeliminować używając lampy błyskowej. Doświetli ona zacienione miejsca i zapewni bardziej równomierne oświetlenie. W dalszej części dnia, aby światło było bardziej delikatne, a fotografowana osoba nie musiała mróżyć oczu warto umieścić ją cieniu.

Picture_Tutorial_img2
© Antonio Citro, 2009 r., Canon EOS 50D

Zmieniające się światło
Jakość światła zmienia się w ciągu dnia. Wczesnym rankiem i późnym wieczorem, nawet poza złotymi godzinami, światło nadal zachowuje swoją ciepłą barwę, choć efekt ten jest nieco stłumiony. Jasne światło słoneczne w środku dnia charakteryzuje się bardziej niebieską barwą, generuje większy kontrast i rzuca nieatrakcyjne, krótkie cienie. Chmury, które zakrywają słońce tonują te efekty i zapewniają najbardziej jednolite oświetlenie.

Ponadto, słońce stale przemieszcza się po niebie w ciągu całego dnia. Wskutek czego rano front budynku może znajdować się w cieniu, a po południu być skąpany w słońcu. Kierunek i kąt padania promieni słonecznych zależy od poru roku. Dostępne tabele i kalkulatory zapewniają informacje na ten temat w kontekście dowolnej pory dnia oraz szerokości i długości geograficznej.

Uczestnicy wycieczek zorganizowanych mogą mieć tylko kilka minut na fotografowanie przy dobrym świetle. Jednak osoby, które dłużej przebywają w danym miejscu, powinny obejrzeć obiekt o różnych porach dnia, aby przekonać się, jak zmieniają się warunki fotografowania wraz ze zmianą kierunku i kąta oświetlenia.

1  2  3  4

spacer
					image
Tutorials
Summer Light Photography
Photographic Composition
Video photography
Water photography
Landscape photography
Black and white photography
Action photography