Tutorial: Summer Light Photography

Tryby fotografowania

Fotografowanie na plaży w trybie automatycznym czasami może sprawiać kłopoty. Biały piasek odbija dużo więcej światła niż standardowy obiekt, przez co aparat traktuje ujęcie jakby wykonywane było w bardzo jasnym świetle. Ekspozycja zostaje odpowiednio zmniejszona, przez co obraz jest ciemniejszy, niż oczekiwałby tego użytkownik.

Picture_Tutorial_img4_DSC

Aby użytkownik mógł wykonywać udane zdjęcia, aparaty PowerShot i IXUS zostały wyposażone w tryb Smart Auto z technologią wykrywania ujęcia. Dzięki temu aparat automatycznie rozpoznaje do 58 rodzajów ujęć i wprowadza optymalne ustawienia. Użytkownik nie musi zaprzątać sobie tym głowy. Technologia wykrywa warunki oświetleniowe: od jasnego dziennego światła po zachmurzone niebo, od oświetlenia padającego z tyłu po błękitne niebo.

Po określeniu warunków aparat wprowadza odpowiednie ustawienia. Przykład: aparat zwiększa intensywność błękitu nieba, aby podkreślić ten kolor. Podczas zachodu słońca uwydatniane są pomarańczowe odcienie, aby efekt złotego światła był jeszcze bardziej widoczny.

Ponadto dzięki funkcji histogramu w aparacie można sprawdzić ekspozycję zdjęcia po jego wykonaniu (szczegółowe informacje dostępne w instrukcji obsługi). Funkcja tworzy wykres przedstawiający rozkład poziomów jasności zdjęcia. Jeśli większość poziomów jasności znajduje się w lewej części wykresu, zdjęcie jest niedoświetlone, jeśli w prawej - zdjęcie jest prześwietlone. Poziomy światła rozłożone na całym wykresie (i niewielka lub zerowa liczba poziomów na skrajach wykresu) sygnalizują dobrze naświetlone zdjęcie.

Wejdź do Galerii
Wiesz już, dlaczego światło odgrywa tak ważną rolę w fotografii o tej porze roku. Czas ruszyć w plener i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Weź ze sobą aparat i zrób zdjęcia. Do następnego wydania Galerii zostaną wybrane zdjęcia prezentujące ciekawe wykorzystanie światła. Wybierz swoje ulubione i umieść je w Galerii. W przyszłym miesiącu Twoje zdjęcie może zostać wyświetlone wśród najlepszych!

1  2  3  4

spacer
					image
Tutorials
Summer Light Photography
Photographic Composition
Video photography
Water photography
Landscape photography
Black and white photography
Action photography