Tutorial: Summer Light Photography

Światło jest niezbędne w fotografii, a znakomici fotografowie potrzebują odpowiedniego światła. Letni dzień trwa około 15 godzin. Warto zrozumieć, jaki wpływ na zdjęcia ma światło.

Picture_Tutorial_img1
© Jorge Borges, 2012 r., Canon EOS 600D

Światło zmienia się w ciągu dnia, a ten poradnik wskazuje jak najlepiej można to wykorzystać:

• Złote godziny
• Gra cieni
• Zmieniające się światło
• Balans bieli
• Tryby fotografowania

Złote godziny
W fotografii tylko dwie godziny w ciągu dnia uważane są za szczególne — godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem słońca. Określa się je mianem złotych godzin.

Gdy słońce wschodzi lub zachodzi, znajduje się blisko linii horyzontu. Światło pokonuje dłuższą drogę w atmosferze niż wtedy, gdy słońce znajduje się nad naszymi głowami. Cząsteczki wody w powietrzu wchłaniają i rozpraszają niebieskie fale świetlne. Im dłuższą drogę pokonuje światło w atmosferze, tym mniejsza ilość niebieskiego światła dociera do powierzchni ziemi. W konsekwencji wcześnie rano i późnym wieczorem światło ma cieplejszą barwę — przybiera złoty odcień, który sprawdza się przy fotografowaniu wielu rodzajów obiektów, np. krajobrazów czy budynków.

Jednak fotograf ma je do dyspozycji, w zależności od miejszca pobytu, tylko przez około 60 minut. W pobliżu równika słońce wschodzi szybko, więc złote światło jest dostępne przez niespełna godzinę. Z kolei w pobliżu biegunów, gdy słońce czasami ledwie wznosi się ponad horyzont, złota godzina trwa cały dzień.

1   2  3  4

spacer
					image
Tutorials
Summer Light Photography
Photographic Composition
Video photography
Water photography
Landscape photography
Black and white photography
Action photography