Poradnik dotyczący aparatów kompaktowych

Fotografowanie mijającej jesieni aparatem IXUS lub PowerShot

Czas, kiedy zima przegania resztki jesiennych liści, to wspaniały moment na wykonanie interesujących zdjęć. Listopad jest początkiem okolicznościowych świąt oraz spotkań znajomych i członków rodziny. Warto mieć przy sobie aparat, którym sfotografujemy nocne spotkania przy ognisku lub popołudniowe spacery przy zapadającym zmroku.

Na przełomie jesieni i zimy nie rozstawaj się z aparatem kompaktowym – możesz zrobić nim bardzo atrakcyjne zdjęcia. Aparat IXUS lub PowerShot daje dużo więcej możliwości na robienie twórczych zdjęć niż zwykły smartfon. Wykorzystaj piękno nastrojowego nieba, nasyconych kolorów i sztucznych ogni. 


Fotografowanie detali, aby oddać atmosferę otoczenia

W obliczu nadchodzącej zimy coraz więcej osób wyjmuje z szaf ciepłe ubrania, zakłada szaliki, rękawiczki, czapki i płaszcze. Atmosferę tej pory roku możesz oddać poprzez ukazanie faktur i cech, które świadczą o zmianie odzieży na cieplejszą. Użyj trybo makro i zbliż się do fotografowanego obiektu. Poszukaj detali na rękawiczkach, szalikach i swetrach. Możesz wykonać portret ukazujący rodzinę lub znajomych ubranych w zimową odzież.

pory roku – Canon
Jacquelyn Loadman – Zima
Informacje o prawach autorskich: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/


Korzystanie z programów tematycznych

Wiele aparatów IXUS i PowerShot jest wyposażonych w programy tematyczne przydatne podczas fotografowania pokazów sztucznych ogni i ujęć na śniegu. Tryb Śnieg pozwala fotografować śnieg z odpowiednią jasnością i intensywnością bieli, a nie w szarym odcieniu. Niektóre aparaty IXUS i PowerShot mają tryb sztucznych ogni, który ułatwia fotografowanie tego typu pokazów.

Wskazówka: warto użyć statywu lub innego stabilnego podparcia (np. stołu lub muru), aby skorzystać z długiego czasu naświetlania podczas fotografowania sztucznych ogni. 


Fotografowanie odbić

Fotografuj odbicia miejskich budynków i świateł w mokrych powierzchniach i kałużach. W miastach i na obszarach zabudowanych warto nasycić kolory korzystając z trybu żywych kolorów lub wybór opcji Vivid (Intensywne kolory) w menu Moje kolory w przypadku fotografowania w trybie P.

Wskazówka: jeśli aparat ma odchylany ekran LCD, wykorzystaj go. Umieść aparat nisko nad ziemią, blisko mokrej powierzchni lub kałuży. Dzięki temu odbicie świateł w lustrze wody będzie efektowniejsze.


Pochmurna pogoda

Gdy na północy Europy nadchodzi zima, chmury mają często szaro-ołowiowy kolor. Poproś znajomych lub członków rodziny, aby założyli jasne płaszcze lub kurtki. Najlepiej czerwone lub żółte. Ustaw ich na tle burzowych chmur. Wybierz moment, kiedy słońce przebije się i oświetli fotografowane obiekty, ale chmury w tle będą ciemniejsze i bardziej złowrogie. Dokładnie przeanalizuj kompozycję. Zmień ogniskową tak, aby obiekt zajmował mniejszą część kadru i był tylko kolorowym punktem na tle burzowych chmur. 


Przesłanie zdjęcia do Galerii

Jeśli zainspirowaliśmy Cię do sfotografowania przejścia jesieni w zimę, prześlij swoje zdjęcia do Galerii. To miejsce, w którym prezentujemy i udostępniamy nasze ulubione zdjęcia nadesłane przez społeczność firmy Canon.