Poradnik: RAW

Canon Digital Photo Professional (DPP)

Do przetwarzania plików RAW potrzebne jest oprogramowanie (konwerter RAW), np. program Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon, które jest umieszczane na płytach CD z oprogramowaniem dołączanych do aparatów EOS i PowerShot G.

Oprócz wszystkich zarejestrowanych danych plik RAW zawiera również informacje dotyczące ustawień aparatu podczas ekspozycji. Podczas przekształcania obrazu przy użyciu programu DPP zostanie on otwarty z zastosowanymi ustawieniami, ale można je zmienić.

Po dokonaniu wszelkich zmian można użyć polecenia „Convert and save” (Przekształć i zapisz). Umożliwi ono wybranie pliku JPEG lub TIFF, ale początkowy plik RAW pozostanie niezmieniony. Oznacza to, że będzie można otworzyć go ponownie w celu utworzenia obrazu o innych właściwościach.

Obsługa programu DPP
Obsługa i korzystanie z programu DPP są bardzo proste. Oto prosty przewodnik, który pomoże zrozumieć jego strukturę. Kliknij folder zawierający pliki obrazów, aby wyświetlić je w oknie DPP. Następnie kliknij jeden z obrazów, aby go wybrać.


Spójrz na przyciski w górnej części okna. Kliknij przycisk „Edit image window” (Okno edycji obrazu) (skrajny lewy), aby powiększyć wybrany obraz. Następnie kliknij przycisk „Tool Palette” (Paleta narzędzi) (trzeci od lewej), aby wyświetlić panel elementów sterujących. Sprawdź, czy w górnej części palety wybrano kartę „RAW”.

1 2 3 4 5 6 7 8

spacer
					image
Inne poradniki
Przegląd obiektywów
Autumn Skies Photography
Still Life Photography
Fun With Your Camera
Travel Photography
Sports Photography