Poradnik: obiektywy

Rozszyfrowywanie nazw obiektywów

Każdy obiektyw EF jest opisany serią kodów odnoszących się do ważnych informacji i funkcji.

Przykład: EF-S 15-85 mm f/3,5-5,6 IS USM to obiektyw z mocowaniem EF-S, ogniskową od 15 do 85 mm, maksymalną przysłoną od f/3,5 do f/5,6 (w zależności od ustawionej ogniskowej), z silnikiem ultradźwiękowym (USM) do regulacji ostrości i wbudowanym stabilizatorem obrazu (IS). Poniżej przedstawiono bardziej szczegółowy opis.

Mocowanie obiektywu
Aparaty EOS korzystają z jednego z trzech mocowań obiektywów. Każdy aparat analogowy i cyfrowy EOS współpracuje z dowolnym obiektywem EF (EOS M wymaga adaptera mocowania EF-EOS M). Obiektyw EF (Electro-Focus) został wprowadzony w roku 1987 i jako pierwszy wykorzystywał elektronikę do obsługi całej komunikacji między korpusem aparatu a obiektywem. Mechanizm regulacji ostrości znajduje się wewnątrz obiektywu (a nie w korpusie aparatu), co zapewnia dopasowanie do szczególnych właściwości danego obiektywu.

Picture_Tutorial_p4
Mocowania obiektywów Canon. Od lewej do prawej: mocowanie EF, mocowanie EF-S i mocowanie EOS M

Obiektywy EF-S zazwyczaj są mniejsze i lżejsze niż ich odpowiedniki EF. Obiektywów EF-S nie można podłączać do aparatów, które mają tylko czerwony punkt mocowania (modele pełnoklatkowe i analogowe) — pasują tylko do aparatów z białym kwadratem mocowania.

Nowe mocowanie EF-M jest mniejsze niż dotychczasowe mocowania EF/EF-S. Rozmiar mocowania sprawia, że EOS-M może zapewnić jakość lustrzanki cyfrowej w kompaktowej obudowie. Wskaźnik mocowania ma postać białego kółka. Tylko obiektywy EF-M mogą być umieszczane bezpośrednio na mocowaniach EOS-M, ale adapter mocowania EF-EOS M pozwala korzystać z dowolnego obiektywu EF lub EF-S.

1  2  3  4  5  6

spacer
					image
Inne poradniki
Autumn Skies Photography
Still Life Photography
Travel Photography
Sports Photography
Architecture Photography
Macro Photography
What makes a great photo