Poradnik: obiektywy

Przysłona obiektywu

Ilość światła docierającego do matrycy aparatu EOS zależy po części od jasności ujęcia, ale reguluje ją także przysłona obiektywu.

Wartość przysłony określa otwór w środkowej części przysłony, która znajduje się wewnątrz obiektywu lub za nim. Przysłona zazwyczaj składa się z zestawu metalowych listków, których ruch zmienia wielkość otworu.

Picture_Tutorial_p3
Przysłona to otwór na płaszczyźnie listków. Zestaw nachodzących na siebie metalowych listków rusza się, zmieniając wielkość przysłony.

Głębia ostrości
Rozmiar przysłony jest podawany jako liczba f. Jest to iloraz ogniskowej obiektywu i średnicy przysłony. Duże przysłony mają małą liczbę f, na przykład f/2,0 lub f/2,8. Małe przysłony mają dużą liczbę f, na przykład f/16 lub f/22.

Maksymalna przysłona obiektywu jest szczególnie istotna wtedy, gdy korzystamy z wizjera EOS. Obraz widziany przez wizjer zazwyczaj powstaje przy maksymalnej wartości przysłony — im większa przysłona, tym jaśniejszy obraz.

Przysłona nie tylko reguluje jasność światła docierającego do matrycy, lecz wpływa także na głębię ostrości obrazu. Głębia ostrości to ostry obszar ujęcia. Duża przysłona obiektywu zapewnia małą głębię ostrości — tylko niewielki obszar przed i za punktem ogniskowania jest ostry (f/1,8 w przypadku poniższej animacji).


Sfotografowane aparatem Canon EOS 5D Mark III, EF 50 mm f/1,8

Zmniejszenie przysłony (zwiększenie liczby f) powoduje zwiększenie głębi ostrości — o wiele większa część kadru przed i za odległością ogniskowania uzyskuje ostrość (f/22 w powyższej animacji).

Regulacja przysłony zapewnia bardzo wysoki poziom twórczej kontroli. Przykład: tło portretu może być pozbawione ostrości po użyciu większej przysłony (mniejsza liczba f), natomiast cały krajobraz może zostać wyostrzony poprzez ustawienie mniejszej przysłony. Głębia ostrości jest szczególnie istotna w przypadku zdjęć makro — im mniejsza odległość ogniskowania, tym krótsza głębia ostrości.

1  2  3  4  5  6

spacer
					image
Inne poradniki
Autumn Skies Photography
Still Life Photography
Travel Photography
Sports Photography
Architecture Photography
Macro Photography
What makes a great photo