Wskazówki dotyczące kamer LEGRIA

W tym miesiącu odkrywany, co się dzieje, gdy ignorujemy podstawowe zasady fotografii i pozwalamy, aby instynkt podczas fotografowania sprawił, że otrzymamy naprawdę widowiskowe obrazy. Efektem bardziej spontanicznego fotografowania mogą być przypadkowe, piękne i efektowne zdjęcia, które doskonale oddają chwile lub emocje.

Instynktowne filmowanie może pomóc w uchwyceniu nieoczekiwanych zdarzeń. Warto nagrywać ujęcia pod różnym kątem. Zobacz, jak wygląda świat widziany z niższej wysokości, jakby oczami dziecka. Nie obawiaj się eksperymentować. Niedoskonałości i nowa perspektywa mogą przynieść zaskakujące efekty.


[MASTER]Tutorial_LEGRIA_1

Jérémy Lelièvre, Broken (Złamane)
Licencja – https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/


Nagrywanie dźwięku w filmach

Podczas nagrywania filmu należy myśleć i o obrazie, i o towarzyszącym mu dźwięku.

Wskazówka: warto rozważyć wykonanie dłuższego nagrania w celu zarejestrowania dźwięku otoczenia, który będzie można wykorzystać jako podkład dźwiękowy spajający edytowany film.

Filmy są dynamiczne, dlatego należy pamiętać o przesuwaniu kamery podczas nagrań, a także między nagraniami, w celu uatrakcyjnienia materiału. 


Rozważ umiejscowienie kamery

Zacznij opowieść filmową od szerokiego ujęcia, które zaprezentuje lokalizację i środowisko filmowania. Następnie wykonuj kolejne, coraz ciaśniejsze ujęcia, aż do skupienia się na jednym z głównych elementów lub jednej z postaci filmu.

Czy wiesz, że... Przybliżanie i oddalanie obrazu podczas filmowania rzadko zapewnia ciekawy efekt. Film będzie bardziej interesujący, jeśli zmianę perspektywy uzyskiwasz poprzez przemieszczanie się z kamerą, a nie poprzez przybliżanie przy użyciu obiektywu.

W przypadku filmów umiejscowienie kamery jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku zdjęć, dlatego nie należy obawiać się schodzenia nisko lub wybierania wysokiego punktu obserwacyjnego. Warto pamiętać, że kamerą LEGRIA można sterować zdalnie smartfonem dzięki funkcjom bezprzewodowym i aplikacji CameraAccess Plus. Dzięki tej funkcji można być narratorem lub uczestnikiem własnego filmu podróżniczego lub wideoblogu podczas odwiedzania nowych miast.