Poradnik: ostrość

Dlaczego warto zmieniać tryby AF

Wszystkie aparaty EOS mają trzy tryby regulacji ostrości. Należy wybrać ten, który pasuje do obiektu.

One-Shot AF:najlepszy do fotografowania nieruchomych obiektów, takich jak krajobrazy i portretowane osoby.
Wciśnięcie przycisku migawki do połowy powoduje ustawienie i zablokowanie ostrości w obiektywie. Punkty AF, które uzyskają ostrość, będą wyświetlane na czerwono, a w wizjerze pojawi się zielona kontrola ostrości. Jeśli aparat nie jest w stanie ustawić ostrości, na przykład wtedy, gdy obiekt jest zbyt blisko, kontrolka ostrości będzie migać, a zwolnienie migawki nie będzie możliwe.

AI Servo AF:najlepszy do fotografowania ruchomych obiektów, gdy odległość ogniskowania zmienia się.
Wciśnięcie przycisku migawki do połowy powoduje ustawienie ostrości na obiekt przez obiektyw. Jeśli przycisk migawki pozostanie wciśnięty do połowy, obiektyw będzie ciągle ponawiać regulację ostrości w przypadku ruchu obiektu i zmiany odległości ogniskowania. Podążanie z ostrością za obiektem będzie kontynuowane, dopóki obiekt będzie objęty aktywnym punktem AF.

AI Focus AF:najlepszy do fotografowania obiektów, które przemieszczają się w nieprzewidziany sposób, takich jak zwierzęta.
Aparat automatycznie zmienia ustawienie z One-Shot AF na AI Servo AF w przypadku wykrycia ruchu obiektu.

Oświetlenie wspomagające AF

W słabym świetle oświetlenie wspomagające AF ułatwia precyzyjną regulację ostrości. W aparatach z wbudowaną lampą błyskową odbywa się to poprzez serię błysków i jest skuteczne do odległości około 4 metrów. Użytkownik może użyć także lampy błyskowej Speedlite lub wyzwalacza lamp błyskowych Speedlite ST-E2, który umożliwia emitowanie oświetlenia wspomagającego AF jako siatki czerwonego światła. Obiekty powinny znajdować się w odległości maksymalnie 10 metrów, w zależności od możliwości lampy Speedlite.

1  2  3   4  5